روسیه سیستم رای دهی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین خود را علیرغم نقایص فنی دوباره امتحان می کند

281
سیستم رای دهی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین

روسیه سیستم رای دهی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین خود را علیرغم شکاف های عملکردی و نقایص فنی دوباره امتحان می کند. پیش از این از سیستم رای دهی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در انتخابات محلی مسکو در سال ۲۰۱۹ و انتخابات جنجال برانگیز اصلاح قانون اساسی در ماه جون ۲۰۲۰، استفاده شده است.

سیستم های فنی بلاک چین در این دو انتخابات نواقض عدیده ای داشتند و باعث شدند اطلاعات محرمانه شهروندان به صورت خواسته یا ناخواسته به بیرون درز پیدا کند. هر دو این انتخابات با اعتراض گسترده ناظران مدنی و احزاب مخالف روبرو شد.

به گزارش منابع خبری روسیه در فاز اول آزمایش های فنی سیستم رای دهی الکترونیکی، ۳۰ هزار نفر به صورت داوطلب در یک انتخابات صوری شرکت کردند. این افراد چگونگی عملکرد پلتفرم و ظرفیت فنی ساختارهای بلاک چین را در مقیاس کوچک نشان دادند.

در این مورد می توانید بیشتر بخوانید:

راستی آزمایی نتایج انتخابات الکترونیکی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در روسیه

به گفته مقامات ارشد اجرایی نهادهای علمی و پژوهشی روسیه، سیستم رای دهی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین این کشور تمام مراحل آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. به گزارش منابع خبری، رای های اخذ شده در کمتر از یک دقیقه و با استفاده از سیستم رمزگذاری شده بلاک چین شمارش شدند. صحت محتوای آرا در اعلام برآیند نتایج کلی نیز تطابق ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد، به این معنی که سیستم هوشمند بلاک چین مطابق با محتوای رای شهروندان، نتیجه نهایی را اعلام کرده است.

تکنولوژی بلاک چین

مزایای استفاده از تکنولوژی بلاک چین در جریان انتخابات سیاسی

تکنولوژی بلاک چین با ایجاد یک محیط غیر متمرکز، از اعمال نفوذ احزاب سیاسی صاحب قدرت در فرایندهای انتخاباتی جلوگیری می کند. با توزیع سراسری داده ها و اطلاعات در سراسر زنجیره های بلوکی، هیچ شخصی نمی تواند در نتایج انتخابات اعمال نفوذ کند، بنابراین همه احزاب سیاسی و شهروندان می توانند مطمئن باشند که نتایج برآمده از انتخابات سراسری در بستر شبکه های بلاک چین با واقعیت موجود کاملاً در تطابق است.

باید در نظر داشته باشیم که سیستم های بلاک چین نیز علیرغم ارائه شفافیت بسیار بالا در فرایندهای انتخاباتی، کماکان ممکن است توسط نهادهای متنفذ و صاحب قدرت مصادره شوند، بنابراین وجود ناظران مستقل برای نظارت بر فرایندهای انتخاباتی امری ضروری خواهد بود.

پلتفرم کونوس

پلتفرم کونوس برای برگزاری شفاف انتخابات سراسری بلاروس راهکار عملی پیشنهاد داده است

پلتفرم کونوس یک شبکه خدمات رمزارز است که از سال ۲۰۱۷ و با اخذ مجوزهای قانونی از اتحادیه اروپا فعالیت خود را در صنعت رمزارزها آغاز کرد. این پلتفرم نام آشنا به دلیل برخورداری از پشتوانه مالی قدرتمند و تیم حقوقی و قضایی مجرب در امور جزای بین الملل، توانسته است طیف گسترده ای از سرمایه گذاران بزرگ را از سراسر جهان به سمت درگاه های مالی خود جذب کند.

پلتفرم کونوس اخیراً برای معضل انتخابات سراسری در بلاروس که به انتخاب شبهه برانگیز و جنجالی لوکاشنکو ختم شد راهکاری را پیشنهاد کرده است. مطابق این ایده یک تراکنش کونوس ایکس با یک رای توسط هر رای دهنده تطابق پیدا کند. بنابراین، معادل با تعداد تمامی واجدین شرایط رای دهی در بلاروس، سکه های کونوس ایکس ایجاد خواهد شد.

بیشتر در این مورد بخوانید:

کونوس ایکس: راه حلی برای انتخابات شفاف در بلاروس

سپس، هر رای دهنده می تواند سکه خود را به کیف پول کاندید مورد نظرش ارسال کند. تمامی تراکنش ها به طور کامل در بلوک اکسپلورر (مرورگر بلوک) ثبت می شوند. از این رو، هیچ اطلاعاتی را نمی توان اضافه یا حذف کرد. در پایان انتخابات، کاندیدی که بیشترین سکه های کونوس ایکس را دارد می تواند به عنوان برنده شناخته شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی