رشد افسارگسیخته تورم در ترکیه باعث ترس و وحشت شهروندان این کشور شده است

1462
شهروندان ترکیه

شهروندان ترکیه بیش از پیش حس اعتماد و اطمینان خود را نسبت به کارآمدی رهبران این کشور از دست داده اند. در سال جاری ارزش لیر ترکیه بیش از ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

با سقوط ارزش لیر و رشد افسار گسیخته تورم، شهروندان ترکیه با ترس و وحشت نسبت به آینده متزلزل این کشور، پول های خود را به دلار و طلا تبدیل می کنند. اگرچه مقامات ارشد دولت ترکیه در تلاش هستند با داستان سرایی و تحریف واقعیت های موجود، اذهان عموم مردم را به سمت مسائل بی اهمیت منحرف کنند اما با سقوط ارزش لیر، اعتماد مردم نسبت به دولت واپس گرای این کشور بیش از پیش کاهش پیدا کرده است. 

به گفته منابع پژوهشی و نهادهای آماری، نرخ تورم در ترکیه ۱۱.۸ درصد است که این میزان از نرخ سود سپرده های بانکی در این کشور پیشی گرفته است. بسیاری از متخصصان اقتصادی باور دارند سقوط آزاد ارزش لیر ادامه پیدا خواهد کرد. شهروندان ترکیه با ترس و وحشت نسبت به سقوط تاریخی ارز ملی خود، به سمت بازار طلا و دلار هجوم برده اند و ما شاهد هستیم که حجم انبوهی از شهروندان ترکیه در حال تبدیل ارزهای خود به دلار و طلا هستند.

اقتصاد ترکیه بیشتر متکی به واردات است. همه گیری ویروس کرونا، اقتصاد ترکیه را در بحران عمیقی فرو برده است و این کشور هم اکنون با بحران تراز پرداخت های مالی روبرو شده است.

رمزارزها جایگزین پول های کاغذی

ارزهای رایج در سراسر جهان ارزش خود را طی مرور زمان از دست می دهند؛ رمزارزها جایگزین پول های کاغذی خواهند شد

در بسیاری از کشورهای جهان رشد تورم به سقوط ارزش پول ملی منتهی شده است. همه گیری جهانی ویروس کرونا و بحران های اقتصادی و سیاسی نیز ابعاد سقوط ارزش پول رایج کشورهای جهان را پیچیده تر کرده است. به گفته منابع خبری، ارزش کل بازار رمزارز بیت کوین از ارزش کل دلار نیوزلند و بانک آمریکا پیشی گرفته است. برخی از متخصصان نیز پیش بینی می کنند طی یک دهه آینده ارزش کل بازار رمزارزها از ارزش کل بازار طلا پیشی بگیرد.

با توجه به سقوط ارزش ارزهای رایج در سراسر جهان، برآورد می شود در آینده نزدیک رمزارزها و ارز دیجیتال جایگزین ارزهای رایج شوند. 

رمزارزها

حس رضایتمندی شهروندان ترکیه نسبت به رمزارز ها و دیگر آلت کوین ها بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است

اخیراً مرکز پژوهش ها و دپارتمان آمار دانشگاه استانبول در پی نتایج حاصل از تحقیقات میدانی اعلام کرد در زمان همه گیری ویروس کرونا اعتماد مردم ترکیه به رمزارز بیت کوین بیش از ۲۳ درصد و حس رضایتمندی شهروندان این کشور نسبت به رمزارزها و دیگر آلت کوین ها حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است. به گفته منابع پژوهشی استفاده از رمزارزها در بین مردم ترکیه از ماه فوریه سال ۲۰۱۹ به این سو بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی