صدور گواهینامه سلامت مبتنی بر بلاک چین

228
صدور گواهی نامه سلامت مبتنی بر بلاک چین توسط دانشگاه بیرمنگام انگلستان

محققان بریتانیایی در حال آزمایش گواهی سلامت مبتنی بر بلاک چین هستند تا از این طریق بتوانند خطرات ناشی از همه گیری کرونا را در سطح کشور کنترل کنند. ( این اولین اقدام برای صدور گواهینامه سلامت به شمار خواهد رفت)

در بیانیه صادر شده در 21 آوریل، رئیس دپارتمان بازرگانی دانشگاه بیرمنگام اذعان داشت: “ویروس کرونا یک فاجعه برای اعتماد عمومی ست زیرا از ترس آلودگی به ویروس، هیچ کس نمی تواند به فروشندگان و کالاها اعتماد کند.”

راهکارهای بسیاری اتخاذ شده است تا به مصرف کنندگان این اطمینان را بدهند که کالاهای خریداری شده برای سلامتی شهروندان، خطری ایجاد نمیکند.

برای مقابله با آثار سوء ناشی از همه گیری ویروس در دوران پساکرونا، مرکز تکنولوژی های انقلاب صنعتی چهارم[1] که توسط دانشگاه شهر بیرمنگام[2] و نهاد غیرانتفاعی برای شهروندی، تجارت و نظارت[3] بنا نهاده شده است، در حال آزمایش گواهینامه سلامت مبتنی بربلاک چین است. این گواهی توسط نهاد فراملی تهیه و تدارک شفاف کالا[4] در انگلستان صادر میشود. ( اولین آزمایش صدور گواهینامه سلامت )

مرکز مذکور از زمان آغاز به کار در سال 2013 میلادی، ایده های مبتکرانه بسیاری را ارائه کرده است. این مرکز با داشتن بیش از 165000 عضو، نقش بسزایی در پیشبرد پژوهش ها و توسعه ابزارهای اجتماعی داشته است که از تکنولوژی های نوظهور نظیر بلاک چین، هوش مصنوعی و اینترنت نسل 5، استفاده میکنند.

گواهینامه سلامت برای سازمان ها، کالاها و مردم صادر میشود و تأیید میکند که افراد دارای گواهی سلامت، مطابق با پروتکل های بهداشتی عمل کرده اند تا خطرات ناشی از همه گیری ویروس کرونا را کاهش دهند.

چالش ها و خطرات ناشی از ویروس کرونا، نگرانی های زیادی را درباره رعایت اصول اخلاقی در چرخه های توزیع کالا ایجاد کرده است. اولینگا تائید[5]، استاد بلاک چین در دانشگاه بیرمنگام معتقد است: “گواهینامه سلامت تأیید میکند که توزیع کننده کالا به استانداردهای حفظ سلامت عمومی، مبارزه با رشوه و برده داری مدرن پایبند است. در این مورد ما می توانیم احتمال خطر در چرخه توزیع کالا را تشخیص دهیم. گواهینامه سلامت نشان دهنده مدیریت آینده چرخه توزیع کالاست.”

این گواهینامه سلامت نخست در میدلندز انگلستان[6] مورد آزمایش قرار خواهد گرفت زیرا بیشترین آسیب را از همه گیری کرونا دیده است. نهادهای بین المللی بلاک چین از طریق همکاری های گسترده با کمسیون اتحادیه اروپا و کالج دانشگاهی لندن[7]، با ارائه راهکارهای مبتنی بر صنعت بلاک چین، قدم های موثری در رهگیری و مهار ویروس کرونا برداشته اند.

 
[1] 4th Fourth Industrial Revolution Technologies Centre
[2] Birmingham City University (BCU)
[3] non-profit Centre for Citizenship, Enterprise and Governance (CCEG)
[4] Transnational Transparent Procurement Foundation (TTPF)
[5] Olinga Taeed
[6]  U.K. Midlands
[7]  University College London 

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی