پروتکل HTTP مشکلات فنی زیادی دارد

461
پروتکل http

پروتکل HTTP مشکلات فنی زیادی دارد و چندان برای اهداف اینترنت نسل بعدی مناسب نیست. امنیت پایین و از بین رفتن اطلاعات و داده ها از جمله مهمترین مشکلات فنی این پروتکل محسوب می شود.

یک پروتکل جدید ادعا می کند می تواند با ایجاد یک محیط ذخیره توزیع شده داده ها و همچنین فضای رمزنگاری شده پایان به پایان، زیرساخت پایه ای اینترنت نسل بعدی را فراهم کند.

پروتکل ذخیره توزیع شده داده ها یا DSP Labs ضمن توضیح این مطلب که پروتکل HTTP مشکلات فنی عدیده ای دارد ادعا می کند می تواند ظهور نسل بعدی اینترنت را پشتیبانی می کند.

اینکه پروتکل ها ادعا کنند می توانند در فضای شبکه های جهانی اینترنت، اطلاعات و مدارک هویتی کاربران را در یک فضای امن و حفاظت شده نگهداری کنند، چندان با واقعیت امروز شبکه های جهانی اطلاعات همخوانی ندارد.

مستحضر هستید افرادی دست شمار از اغنیا و ثروتمندان با ایجاد شبکه های اطلاعاتی قدرتمند، تسلط و امپراتوری عظیم خود را بر قشر انبوهی از توده ها تحمیل کرده اند.

به عبارتی شاید چندان پُر بیراه نباشد که ادعا کنیم، کاربران جهانی اینترنت در زیر چتر و چنگال انحصار نهادهای اطلاعاتی شبکه های جهانی اینترنت قرار دارند.

آمارها و توضیحات DSP Labs

با این اوصاف DSP Labs ضمن توضیح این مطلب که کاربران اکثراً برای دریافت اطلاعات محرمانه خود باید فرایندهای طاقت فرسایی را پشت سر بگذارند، می گوید در جهان کنونی هیچکس نسبت به اطلاعات شخصی خود اختیار کامل ندارد.

DSP Labs در گزارش اخیر خود گفت:

“بیش از ۲۰۰۰ سال قبل کتابخانه اسکندریه طعمه شراره های آتش شد و تمامی کتاب های ارزشمند این کتابخانه در آتش سوخت و به خاکستر تبدیل شد. کتاب های ارزشمندی که برای همیشه انسان ها را در حسرت خواندن و تورق آنها گذاشت. در فضای شبکه های اینترنت نیز اوضاع بهتر از شرایط ۲۰۰۰ سال پیش نیست. در فضای اینترنت ما روزانه شاهد این هستیم که حجم انبوهی از اطلاعات که گاهاً داده های مهمی هستند، به ناگهان توسط سیاه چال های فنی برای همیشه بلعیده می شوند.”

DSP Labs آماری ارائه کرده است که نشان می دهد تنها ۲ درصد شبکه ها در بستر اینترنت برای همیشه پایدار باقی می مانند و میانگین چرخه عمر یک وبسایت در فضای شبکه جهانی اینترنت تنها ۱۰۰ روز است. اگر چه پروژه های غیر انتفاعی زیادی برای حل معضلات اینترنت تعریف شده اند اما اکثر قریب به اتفاق این پروژه ها راه به جایی نبرده اند.

دانشگاه هاروارد اخیراً گزارشی منتشر کرده است و به بررسی نحوه ذخیره اطلاعات در شبکه اینترنت پرداخته است. طبق این گزارش ۴۹ درصد هایپرلینک ها در فضای شبکه جهانی اینترنت کارایی ندارند.

این گزارش اعلام می کند که نشت اطلاعات در زمانه کنونی به یک معضل تبدیل شده است و فضای اینترنت به شدت توسط نهادهای متمرکز کنترل و رصد می شود.

پروتکل http

راهکار حل مشکلات پروتکل چیست؟

DSP Labs تلاش می کند با ایجاد یک شبکه غیر متمرکز به کاربران شبکه جهانی اینترنت این امکان را بدهد تا به صورت کامل مالکیت اطلاعات محرمانه خود را در اختیار داشته باشند.

امکان نشت اطلاعات در شبکه های غیرمتمرکز به دلیل پروتکل های رمزنگاری شده، به مراتب پایین تر است. به این معنی که بدافزارها و یا باج افزارها هیچ موقع نمی توانند به صورت کامل به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند.

در روش های غیرمتمرکز، ارتباط بین فرستنده و گیرنده داده ها به صورت کاملاً محرمانه باقی می ماند. همین موضوع باعث می شود امنیت اطلاعات خصوصی کاربران به صورت کامل تضمین شود و هیچ مرجع ثالثی نتواند به اطلاعات و داده های محرمانه کاربران دسترسی پیدا کند.

DSP Labs امیدوار است با ایجاد سازوکار آدرس یابی مبتنی بر محتوا، این امکان را فراهم سازد تا فایل ها و اطلاعات به صورت دائمی در شبکه ذخیره شوند.

پروتکل DSP Labs به توسعه دهندگان شبکه نیز کمک شایان توجهی خواهد کرد. این پروتکل به توسعه دهندگان شبکه کمک می کند تا از کارهای تکراری پرهیز کنند و همین موضوع باعث می شود راندمان و کارایی توسعه دهندگان در فضای شبکه های اینترنت افزایش پیدا کند.

در سالیان اخیر مفهوم جدید اینترنت اشیا زمینه ساز پیشرفت های شگرفی در جهان تکنولوژی شده است. پروتکل DSP Labs امیدوار است با ایجاد شبکه های نوین محاسبات رایانه ای، دریچه ای جدید در افق جهان فناوری باز کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی