مشاهده نسخه اصلی
چهارشنبه,۵ آذر ۱۳۹۹ ۳:۴۷:۳۹

مقایسه پیش بینی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از وضعیت شاخص‌های اقتصادی ایران

برآوردهای بانک جهانی رشد اقتصادی منفی ۴.۵ درصدی و برآوردهای صندوق رشد اقتصادی منفی ۵ درصدی را برای ایران در سال ۱۳۹۹ پیش‌بینی کرده است. ارقام اعلام شده این دو مرجع برای رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ ایران متفاوت است؛ بطوریکه بانک جهانی رشد ۱.۵ درصدی و صندوق بین‌المللی پول رشد حدود ۳.۲ درصدی را برای این سال پیش بینی کرده است.

به گزارش سکه نیوز، بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی‌هایی از وضعیت شاخص‌های اقتصادی ایران ارائه کرده که اخیراً در اکتبر ۲۰۲۰ نیز به روزرسانی شده است.

AUD-20201103-WA0012

براساس آمارها، در سال ۱۳۹۹ برآوردهای بانک جهانی رشد اقتصادی منفی ۴.۵ درصدی و برآوردهای صندوق رشد اقتصادی منفی ۵ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. ارقام اعلام شده این دو مرجع برای رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ ایران متفاوت است؛ بطوریکه بانک جهانی رشد ۱.۵ درصدی و صندوق بین‌المللی پول رشد حدود ۳.۲ درصدی را برای این سال پیش‌بینی کرده است.

در ارتباط با تورم در سال ۱۳۹۹ نیز بانک جهانی تورم بالاتری را نسبت به صندوق برآورد کرده است. براساس آمارهای بانک جهانی انتظار می‌رود افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده در سال ۱۳۹۹ به ۳۴.۱ درصد برسد اما برآورد صندوق بین‌المللی پول ۳۰.۵ درصد است. با این وجود، طبق آمارهای بانک جهانی در سال ۱۴۰۰ این شاخص به ۲۷.۴ درصد می‌رسد؛ این در حالی است که پیش‌بینی صندوق برای این شاخص در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۰ درصد است.

برآورد تراز حساب جاری ایران در سال ۱۳۹۹ براساس آمارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به ترتیب حدود منفی ۰.۶ درصد و منفی ۰.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی است . برای سال ۱۴۰۰، بانک جهانی نسبت تراز حساب جاری به تولید ناخالص داخلی را ۰.۵ درصد و صندوق بین‌المللی پول ۰.۳ درصد پیش‎بینی کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.