ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، موجودیّت بانک های خصوصی را با خطرات جدی مواجه می سازند

260
موجودیت بانک های خصوصی

به گفته مقامات ارشد بانک فدرال فیلادلفیا، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، موجودیّت بانک های خصوصی را با خطرات جدی مواجه می سازند. اخیراً مرکز پژوهش های مالی این بانک طی گزارشی به بررسی تاثیرات صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی پرداخته است.

این گزارش ادعا می کند چنانکه بانک های مرکزی ارزهای دیجیتال خود را در سطوح گسترده میان کاربران توزیع کنند، این بانک ها به قلمرو انحصاری سپرده گذاری های مالی تبدیل می شوند.

به عبارتی مردم تمام سپرده های مالی خود را از دیگر مراکز بانک های تجاری خارج و در بانک های مرکزی ذخیره می کنند. همین امر باعث می شود نقدینگی به صورت افسار گسیخته از تعادل خارج و به سمت درگاه های رسمی بانک های مرکزی ریزش کند.

این گزارش می گوید ایجاد قلمرو انحصاری باعث می شود موجودیّت چرخه تحول مالی در بانک های تجاری با اختلال روبرو شود. بانک های تجاری با فروپاشی بنیادهای رقابت پایاپای در عرصه جذب منابع مالی، به آهستگی از چرخه سرمایه خارج می شوند.

همین امر به ایجاد چندپارگی و عدم توازن در چرخه منابع مالی منتهی خواهد شد. نتیجه اینکه بانک های تجاری برای بقا و حفظ موقعیت متزلزل خود در بازار سرمایه مجبور می شوند از بانک های مرکزی استقراض کنند. در نهایت این امر به انباشت بدهی های کلان بانک های تجاری و فروپاشی نظم اقتصادی مراکز سرمایه گذاری ختم می شود.

این گزارش استدلال می کند که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نباید بانک های سرمایه گذاری را از از چرخه و ریل تولید و تحول در سطوح صنعتی و تجاری خارج کند. گزارش بانک فدرال فیلادلفیا میگوید بانک های مرکزی متخصص سرمایه گذاری نیستند و بسیاری از آنها برای تامین بودجه پروژه های بلند مدت خود به بانک های خصوصی اعتماد می کنند.

متخصصان از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی استقبال می کنند

متخصصان از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی استقبال می کنند

مارشال هاینر، مدیر سئو و هم بنیانگذار شرکت رمزارز متال اعتقاد دارد ارزهای دیجیتال موجودیّت بانک های خصوصی را با خطر جدی مواجه نمی کند. مثال در حال ساخت یک پلتفرم دیجیتال بانکی است که از رمزارزهای پایدار (استیبل کوین ها) استفاده می کند. او همچنین باور دارد نسل جدید استیبل کوین ها پیشتاز و پیشرو ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند.

درمورد استیبل کوین ها بیشتر بخوانید:

استیبل کوین چیست؟

هاینر می گوید در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود که در دستگاه غول پیکر اقتصادی آمریکا، استفاده از ارزهای دیجیتال به یک ضرورت تبدیل خواهد شد. او گفت ارزش پول های فیات (یورو، دلار، و غیره) پیوسته در حال کاهش است و بانک های مدرن، پلتفرم های فناوری و شبکه های غیرمتمرکز همگی نیازمند یک ارز جایگزین هستند تا نیازهای نوین سربرآورده از جوامع نوظهور را برآورده سازد.

او اعتقاد دارد برای ایجاد یک فضای رقابتی سالم، مقابله با پولشویی و اختلاس های مالی، ایجاد تعادل در شبکه های طبقاتی، پُر کردن شکاف ایجاد شده در تراز عدالت و رفاه عمومی و تقویت اعتماد و اطمینان عموم نسبت به مقامات اجرایی دستگاه های دولتی و اقتصادی، باید ارزهای دیجیتال وارد جهان سرمایه شوند.

در پایان ماه می، پروژه دلار دیجیتال در یک  مقاله سفید به صورت کامل بسط و تشریح شد. این مقاله 30 صفحه ای نقشه راه چگونگی نهادینه سازی و توزیع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در آمریکا را ترسیم کرده است.

صندوق بین المللی پول نیز در گزارش اخیر خود به صراحت اعلام کرده است که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی باید با مشارکت عمومی و خصوصی در سطوح گسترده نهادینه سازی شوند.

این گزارش اعلام می کند بخش های خصوصی باید در زمینه ارائه نوآوری های مالی پیشقدم شوند و بانک های مرکزی نیز وظیفه تصویب قوانین نظارتی و ایجاد ثبات مالی را بر عهده بگیرند. 

التزامات جهان مدرن و نحوه پاسخگویی به آنها

التزامات جهان مدرن و نحوه پاسخگویی به آنها

در جهان کنونی، سر برآوردن نیازهای نوین مستلزم ارائه راهکارهای نوین برای پاسخگویی به آن نیازها است. از جمله این راهکارها، نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین و استفاده از ارزهای جایگزین نظیر رمزارزها و استیبل کوین ها (رمزارزهای پایدار) است.

پلتفرم کونوس از جمله شبکه های غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که در سالیان اخیر تلاش کرده است با ارائه انواع مختلف رمزارزهای نوین، راهکارهای عملیاتی پیش روی نیازهای تجاری نهادهای اقتصادی بگذارد.

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، در جهان کنونی، موجودیّت ارزهای دیجیتال به خصوص رمزارزها و شبکه های غیر متمرکز یک ضرورت غیرقابل گریز است. پلتفرم کونوس با ارائه ارزهای رمزنگاری شده و استفاده از به روزترین تکنولوژی های نوین دنیای فناوری های دیجیتال نظیر قراردادهای هوشمند و کیف پول دیجیتال و همچنین ارائه بسترهای معتبر صرافی تبادل رمزارز، توانسته است جایگاه ممتازی در جهان سرمایه به خود اختصاص دهد. 

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی