یک کارشناس اقتصادی اعلام کرد: ناکامی بانک مرکزی و مقاومت صرافی‌ها عامل افزایش نرخ ارز

172
یک کارشناس اقتصادی اعلام کرد: ناکامی بانک مرکزی و مقامت صرافی‌ها عامل افزایش نرخ ارز

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران گفت: بانک مرکزی با حضور کمرنگ خود در ثبات بازار ارز موفق نبوده است و از سوی دیگر مقاومت صرافی‌ها در بالا نگه داشتن قیمت ها باعث شده بازار ارز با کاهش قیمت مواجه نشود.

علی قنبری در گفت و گو با سکه نیوز درباره وضعیت بازار ارز و عملکرد بانک مرکزی به عنوان متولی کنترل بازار، اظهار کرد : باتوجه به اینکه ارز همچنان به حالت قبلی خود بازنگشته است و تغییر قیمت محسوسی صورت نگرفته، نمی‌توان بانک مرکزی را به جهت عدم اقدامات مناسب در راستای کاهش قیمت ارز یا تثبیت آن موفق دانست .

وی افزود: از آنجا که ارز، سکه و طلا تابع قاعده عرضه و تقاضا هستند، زمانی که عرضه بر تقاضا فزونی پیدا کند، قیمت کاهشی می‌شود ودر صورت تعادل عرضه و تقاضا قیمت ثابت خواهد شد .

این اقتصاد دان ادامه داد: با توجه به اینکه کاهش قیمت در روزهای گذشته به صورت جزئی بوده است می توان عامل آن را نوسانات بازار و حساسیت های سیاسی و امنیتی دانست.

قنبری با بیان اینکه اگر قیمت دلار مورد تایید دولت و بانک مرکزی باشد، باید شاهد کاهش بیشتر نرخ ها باشیم، بیان کرد : اساسا یکی از وظایف و سیاست های بانک مرکزی ورود به بازار ارز و کنترل آن است چرا که با در نظر گرفتن حفظ ارزش پول ملی در شرایط مختلف سیاست گوناگونی را اتخاذ می کند .

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به وجود تفاوت قیمت در صرافی ها و بازار، مقاومت صرافی ها را نادرست خواند و باعث جلوگیری از کاهش قیمت ارز دانست .

قنبری در انتها اظهار کرد : باید به دنبال ثبات قیمت در دراز مدت باشیم و این نوسانات در کوتاه مدت تحت تاثیر عوامل اجتماعی و اقتصادی بوده است و بانک مرکزی با تامین ارز کافی می تواند ثبات را به بازار برگرداند و در صورت عدم وجود ارز کافی و غلبه عرضه بر تقاضا این روند صعودی ادامه خواهد داشت .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی