مشاهده نسخه اصلی
سه شنبه,۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۶:۲۰:۱۲

وضعیت مصرف ارز ۴٢٠٠ تومانی طی هفت ماهه سال جاری

طبق اعلام ۳ آبان ۱۳٩٩ بانک مرکزی، طی هفت ماهه نخست سال جاری در مجموع حدود ۶٫۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی (ترجیحی) برای واردات اقلام اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی با هماهنگی وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصرف شده است.

به گزارش سکه نیوز به نقل از اتاق بازرگانی تهران، در گزارش قبلی بانک مرکزی برای نیمه نخست ۱۳۹۹، میزان ارز ترجیحی مصرف شده معادل ۵٫۳ میلیارد دلار اعلام شده بود که بنظر می رسد در مهر ماه تخصیص ارز بیشتری (۹۴۷ میلیون دلار) نسبت به میانگین ماهانه نیمه نخست سال (۸۷۸ میلیون دلار) انجام شده است.

در گزارش اخیر بانک مرکزی موردی تحت عنوان “سایر” اضافه شده که مشخص نیست چه اقلامی را شامل می شود ولی ۱۳۷ میلیون دلار برای واردات آن مصرف شده است. در مقایسه با رقم ۱۵ میلیارددلار ارز تخصیص یافته برای واردات اقلام اساسی در سال ۱۳۹۸، رقم مصرف شده در هفت ماهه ۱۳۹۶ تقریبا معادل ۴۱ درصد رقم کل سال قبل و در مقایسه با رقم تعیین شده برای سال ۱۳۹٩، حدود ۷۸ درصد است.

تورم هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۹ برای گروه اقلام خوراکی و آشامیدنی برابر با ۲۲٫۷ درصد است. میانگین تورم ماهانه برای این گروه کالایی طی هفت ماهه مزبور برابر با ۳٫۴ درصد بوده که این رقم برای گروه روغنها و چربیها که ۲۵ درصد از کل مصرف ارز ترجیحی، طی ۷ ماهه سال جاری را به خود اختصاص داده، بیشتر و حدود ۴۶ درصد است.

قابل توجه است که میزان افزایش شاخص قیمت گروه روغن‌ها و چربی‌ها فقط طی یک ماه مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶٫۲ درصد اعلام شده است.

گروه بعدی خوراکی که سهم بالایی از تخصیص و مصرف ارز ترجیحی را به خود اختصاص داده، گروه گوشت قرمز و ماکیان است.

میانگین تورم هفت ماهه ۱۳۹٩ این گروه، برابر با ۳٫۷ درصد و تورم مهر ماه ۱۳۹۹ آن هم ۳٫۶ درصد است که رقم بالایی است.

قابل توجه است که تورم ماهانه مهر ۱۳٩٩ این گروه منفی ۲۶ درصد بوده است.

اقلام اساسی شامل ذرت، کنجاله و جو مشمول مصرف ارز ترجیحی هستند که در مجموع حدود ۴۱ درصد از کل ارز ۴۲۰۰ تومانی را به خود اختصاص داده اند.

روند افزایشی بهای اکثر اقلام غذایی اساسی در کشور در حالی صورت می گیرد که در سطح جهانی به علت بروز همه گیری کروید -۱۹ و کاهش تقاضا، طی نیمه نخست ۲۰۲۰، افت قابل توجهی در قیمت اقلامی از جمله ذرت دامی، دانه روغن خام و کنجاله سویا، جو و گوشت ماکیان اتفاق افتاد.

طبق داده های سازمان جهانی غذا فائو، طی نه ماهه اول ۲۰۲۰، شاخص قیمت جهانی گوشت ۱۱٫۵ درصد و شاخص گروه روغنها حدود ۳٫۷ درصد افت کرده است .

همچنین افت قیمت جو طی نه ماهه نخست ۲۰۲۰ حدود ۳۰ درصد، افت بهای گوشت ماکیان ۲۹ درصد و افت قیمت ذرت دامی، حدود ۳ درصد است.

با وجود افت جهانی قیمت اقلام اساسی کشاورزی غذایی، افزایش شاخص قیمت گروه گوشت قرمز و ماکیان در ایران طی هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۹ برابر با ۲۶ درصد و افزایش شاخص قیمت گروه چربیها و روغن ها برابر با ۳۲ درصد است و رشد قیمت های مزبور در حالی است که برای تامین نهاده های موردنیاز برای تولید این اقلام دلار ۴۲۰۰ تومانی که تقریبا یک ششم رقم ارز نیمایی است، تخصیص می یابد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.