یک پروژه هنری دیجیتال شاید مرهمی باشد بر نابسامانی شبکه های سرمایه گذاری (استکینگ) رمزارز

261
استکینگ رمزارز

آیا تا کنون تصور کرده اید که بلاک چین از طریق سرگرمی و تفریح های دیجیتال به ترغیب و تشویق کاربران به استفاده از ظرفیت های بی انتهای خود بپردازد به جای اینکه مثلاً به آنها نوید سود کلان مالی یا ارزش های پولی دیگر بدهد؟

اخیراً دو نفر چینی به نام های جوش لی و تونی یان در مرکز همایش هاکاتون طرح جالبی را به جهان رمزارزها معرفی کرده اند.

آنها یک بازی مبتنی بر استکینگ رمزارز (سپرده گذاری رمزارز) به نام آستروکنوس (AstroCanvas) طراحی کرده اند که در این بازی به سهامداران رمزارز این امکان داده می شود تا به تناسب نوع فعالیت خود در بستر بلاک چین، یک بوم دیجیتال بزرگ نقاشی را رنگ آمیزی کنند.

سهامداران می توانند با توزیع سهام خود در بین استخرهای استکینگ، رنگ های مختلف مورد نیاز خود برای نقاشی را بدست آورند.

این بازی یکی از نخستین تجربه های حرفه ای جهان رمزارزها در راستای ترغیب کاربران برای شرکت جستن در فعالیت های شبکه های غیرمتمرکز محسوب می شود.

این دو طراح خوش ذوق چینی طی مصاحبه اخیر خود گفتند همواره در تلاش بوده اند تا کاربران را از طریق راهکارهایی که منافع مالی در آنها دخیل نیست، به سمت دروازه های سپرده گذاری رمزارز (استکینگ) جذب کنند.

بیشتر بخوانید

استکینگ رمزارز | تمام آنچه که باید درمورد سپرده گذاری رمزارز بدانید!

آنها باور دارند هر چقدر تعداد شرکت کنندگان در فرایند استکینگ رمزارز بیشتر باشد، قدرت نودهای شبکه نیز افزایش پیدا می کند.

در سال های اخیر طراحان و نوآوران صنعت بلاک چین راهکارهای مختلفی ارائه کرده اند تا کاربران را به فعالیت در شبکه های بلاک چین ترغیب کنند. اخیراٌ نیز شرکت ها و صرافی های بزرگ رمزارز فعالیت خود در فضای استکینگ رمزارز را شروع کرده اند.

نمونه موثق آن صرافی کوین بیس است که به کاربران و سرمایه گذاران خود این امکان را می دهد تا رمزارزهای خود را در شبکه بلاک چین سپرده گذاری کنند. به گفته طراحان این بازی، این طرح هنوز در مرحله توسعه و آزمایش های ابتدایی قرار دارد. این بازی قرار است در بستر شبکه کاسموس به صورت رسمی راه اندازی شود.

هنر استخراج

هنر استخراج

شاید مهم ترین سوال پیش روی متخصصان رمزارز این باشد که شبکه کاسموس چگونه و با توسل جستن به چه راهکارهایی در نظر دارد طیف گسترده ای از کاربران وفادار به اصول سرمایه را به سمت درگاه های شبکه خود فرابخواند؟ این بازی با ایجاد شرایط رقابتی در بستر غیر متمرکز شبکه بلاک چین، می تواند طیف گسترده ای از کاربران را به سمت خود جذب کند.

بیشتر بخوانید:

الگوریتم اثبات سهام، بلاک چین های پوز

این بازی طرح خود را از پروژه ردایت (Reddit) الهام گرفته است. در این پروژه کاربران می توانند هر ۵ تا ۲۰ دقیقه، به میزان یک پیکسل، رنگ آمیزی روی یک بوم دیجیتال غول پیکر را تغییر دهند.

همین نوآوری و خلاقیت باعث شده است طیف گسترده ای از کاربران به سمت شبکه ردایت جذب شوند. این نوآوری خلاقانه در نهایت به ایجاد یک اثر هنری دیجیتال غول پیکر منتهی شد.

در بازی آستروکنوس کاربران میتوانند با سپرده گذاری حداقلی در شبکه رمزارز، به میزان یک پیکسل امکان رنگ آمیزی در بوم دیجیتال نقاشی را بدست آورند. در حقیقت کاربران به میزان تعداد سهمی که در شبکه استکینگ کاسموس سپرده گذاری می کنند، به همان میزان قدرت اثربخشی در بوم نقاشی را بدست می آورند.

کاربران و سرمایه گذاران می توانند با سپرده گذاری بیشتر، طیف رنگ های خود را نیز متنوع تر کنند. بوم دیجیتال نقاشی کاسموس ۱۶ رنگ مختلف را برای رنگ آمیزی در اختیار کاربران قرار می دهد.

تنها انگیزه مالی نباید حرف اول را بزند

تنها انگیزه مالی نباید حرف اول را بزند

به گفته طراحان این بازی، صنعت رمزارزها همیشه بر مبنای انگیزه های مالی پی ریزی شده است اما می توان با ارائه راهکارهایی که طیف اکثریت را به فعالیت در شبکه های غیرمتمرکز ترغیب کند، قدم های موثری در نهادینه سازی این صنعت پرکاربرد برداشت. آنها اعتقاد دارند در ارائه این راهکارها مستلزماً نباید انگیزه های مالی حرف اول را بزند. 

این بازی در حقیقت ذوق هنری و انگیزه های بومی و محلی کاربران را نشانه می رود زیرا هر یک از ایشان می خواهد بنا بر نوع پیشینه تاریخی که در پسا پشت هزارتوی ذهن خود ذخیره دارد، تصاویر هنری را روی بوم نقاشی پیاده سازی کند.

شاید این بازی به پیوند ناخودآگاه جمعی کاربران منتهی شود. بسیاری از کاربران به دلیل اینکه از مناطق مختلف در این بازی شرکت می کنند، پیشینه تاریخی و خاطره های وطنی مخصوص به خود را دارند.

آنها می توانند با ترسیم طرح های بومی و یا طرح ریزی نمادهای منطقه ای خود روی بوم دیجیتال، آثار تاریخی خود را به جهانیان و دیگر کاربران معرفی کنند.

این بازی به صورت آزمایشی در شبکه شبیه سازی شده بلاک چین پلتفرم کاسموس راه اندازی شده است. بنا به برخی ملاحظات فنی و ساختاری، این بازی ممکن است چنانچه با استقبال کاربران روبرو شود، به صورت رسمی در شبکه بلاک چین کاسموس راه اندازی شود.

صرافی های رمزارز متولی دارایی های دیجیتال کاربران هستند؛

صرافی های رمزارز متولی دارایی های دیجیتال کاربران هستند؛ آیا شاهد تنازع بقا میان صرافی ها و شبکه های استکینگ خواهیم بود؟

در زمانه کنونی که رمزارزها با استقبال گسترده مردم روبرو شده است و بسیاری از افراد رمزارز خرید و فروش می کنند، درگاه های رسمی صرافی رمزارز، اهمیت دوچندانی پیدا کرده اند. در این بین برخی کاربران حجم گسترده ای از دارایی های رمزارز خود را در بستر این صرافی ها نگهداری می کنند.

بیشتر بخوانید:

خرید و فروش رمزارز در صرافی | فصل ۱

در صورتی که ایشان قصد فروش زودهنگام دارایی دیجیتال خود را نداشته باشند، می توانند دارایی های خود را در شبکه های استکینگ رمزارز سپرده گذاری کرده و از سود سپرده های خود استفاده کنند. فقط کافیست ایشان میزانی از دارایی های خود را از شبکه های صرافی خارج و در شبکه های استکینگ سپرده گذاری کنند.

همین امر باعث شده است بسیاری از متخصصان باور داشته باشند شبکه های استکینگ رمزارز می تواند خطر جدی برای صرافی های رمزارز تلقی شود. دلیلی که متخصصان برای این استدلال ارائه می کنند این است که سرمایه گذاران می خواهند به تناسب دارایی های دیجیتال خود، از مدخل رمزارزها عوایدی کسب کنند، در صورتی که شبکه های صرافی تنها بستر خرید و فروش و مبادله رمزارز محسوب می شوند.

بنابراین کاربران مجبور می شوند بخشی از دارایی های خود را از صرافی ها خارج و به سمت درگاه های رسمی استکینگ رمزارز وارد کنند. نتیجه اینکه در نهایت چنین امری می تواند به ریزش نقدینگی صرافی ها و افزایش نقدینگی شبکه های استکینگ ختم شود.

درباره نقدینگی بیشتر بخوانید:

نقدینگی چیست؟

شاید بتوان در آینده ای نه چندان دور نشانه هایی از یک نبرد برای تنازع بقا در جهان رمزارزها سراغ گرفت. در آینده چه بسا نوعی رابطه خصمانه و کین خواهانه میان شبکه های استکینگ و صرافی های غیرمتمرکز رمزارز ایجاد شود. باید به نظاره نشست. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی