مشاهده نسخه اصلی
سه شنبه,۴ آذر ۱۳۹۹ ۲:۰۴:۴۷

چرا دلار امروز ارزان شد؟

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق که رقم قابل توجهی است و افزایش میزان فروش نفت ایران دلایل اصلی کاهش دهنده نرخ ارز هستند.

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه دلایل گوناگونی برای نوسان کاذب بازار ارز وجود دارد، گفت: کاهش عرضه ارز از جانب بخش خصوصی(صادرکنندگان) و محدودیت منابع دولتی و نیز فضاسازی‌های تبلیغاتی و روانی که عمدتا منشا خارجی دارد، از جمله ۳ عامل اصلی نوسانات اخیر بازار ارز بوده‌اند.

وی افزود: با توجه به اخبار مثبت آزادسازی بخش عمده‌ای از منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق که پس از سفر آقای همتی به این کشور منتشر شده است، می‌توان امیدوار بود که در روزهای آینده شاهد عرضه سنگین ارز در بازار و کاهش نرخ باشیم.

بازار ارز به آرامش می‌رسد

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه اخبار خوب منعکس شده در رسانه‌های معتبر داخلی و خارجی راجع به افزایش چندبرابری فروش نفت ایران را می‌توان قابل اتکا و صحیح دانست، گفت: طبعاً دولت با افزایش درآمدهای ارزی نفتی خود می‌تواند در روزهای آتی بازار ارز را اشباع و به آرامش نسبی برساند.

لزوم برخورد با فعالیت‌های مخرب در بازار دلار

وی در پایان با بیان اینکه لازم است برنامه‌های عملیاتی جدیدی برای برخورد با متخلفان و عوامل قیمت‌سازی مصنوعی بازار ارز تدوین و اجرایی شود، عنوان کرد: بازار معاملات فردایی مصداق بارز عملیات روانی منفی در بازار ارز است و اینکه پیشاپیش یک قیمت توهمی برای روزهای آتی تعیین شود خود التهاب آفرین است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که نرخ فعلی ارز واقعی نبوده و تنها هیجانات کاذب و فعالیت مخرب سودجویان دلیل اصلی افزایش نرخ دلار هفته‌های اخیر بوده است. با توجه به اینکه قیمت دلار در روز‌های گذشته از کانال ۳۲هزار تومان به کانال ۲۸هزار تومان بازگشته است، می‌توان گفت ریسک بالایی متوجه سرمایه‌گذاران این بازار خواهد بود.

همچنین با توجه به فعالیت سودجویان در بازار معاملات فردایی و تلاش این افراد برای افزایش کاذب نرخ ارز به نظر می‌رسد، نهاد‌های نظارتی باید برای مقابله با فعالیت‌های مخرب در بازار ارز اقدام کرده و از التهاب آفرینی افراد سودجو و برخی عناصر وابسته به دشمن جلوگیری کنند.

چرا دلار ارزان شد؟

نرخ دلار که تا حدود ۳۲ هزار تومان هم جهش یافته بود، از هفته گذشته روند کاهشی را در پیش گرفت و امروز نیز با افت حدود ۴۰۰ تومانی همراه شد.
اگرچه اعلام این خبر از سوی همتی مبنی بر تزریق روزانه ۵۰ میلیون دلار اسکناس به بازار و تاثیرات روانی آن را می توان یکی از مهم ترین عوامل ریزش بازار ارز دانست اما برخی کارشناسان اقتصادی دلایلی مثل انتشار خبرها در خصوص آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق که با سفر همتی به بغداد اعلام شد و افزایش میزان فروش نفت را دو فاکتور اصلی تاثیر گذار در کاهش التهابات بازار ارز دانسته اند.
علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌و‌گو با تسنیم، کاهش عرضه ارز از جانب بخش خصوصی(صادرکنندگان)، محدودیت منابع دولتی و نیز فضاسازی‌های تبلیغاتی و روانی که عمدتا منشا خارجی دارد، از دلایل نوسان کاذب بازار ارز عنوان کرده بود.
گفتنی است بازار ارز همچنان با افت و خیز همراه بوده و بین کانال ۲۹ هزار تومان و ۲۸ هزار تومان در نوسان است.
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که نرخ فعلی ارز هنوز هم واقعی نشده و ناشی از هیجانات کاذب و فعالیت مخرب سودجویان افزایش یافته است.
با توجه به فعالیت سودجویان در بازار معاملات فردایی و تلاش این افراد برای افزایش کاذب نرخ ارز به نظر می‌رسد، نهاد‌های نظارتی باید برای مقابله با فعالیت‌های مخرب در بازار ارز اقدام کرده و از التهاب آفرینی افراد سودجو و برخی عناصر وابسته به دشمن جلوگیری کنند.

shorturl

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.