رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: مخالفت با قرارداد ایران با چین به ضرر منافع ملی

147
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: مخالفت با قرارداد ایران با چین به ضرر منافع ملی

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اشاره به قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین و مخالفت‌ها گفت: حواشی ایجاد شده سیاسی است و از تریبون مخالفین نظام سیاسی، وزارت خارجه آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی و شبکه‌های ماهواره ای معاند می‌شود.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفت‌و‌گو با سکه نیوز بیان کرد: در ماه اخیر توافق نامه ۲۵ ساله بین ایران و چین بحث روز بین کارشناسان و مطبوعات است.

در ابتدا باید به این اشاره کرد که اسم رسمی آن، برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین است. پیش نویس برنامه با ابراز تمایل از سوی ایران نوشته شده و به طرف مقابل ارائه شده است.

وی ادامه داد: پیرامون این جریان موافقان و مخالفین بسیاری اظهار نظر کردند. این اظهارات عمدتا ناشی از عدم اشراف کامل بر برنامه بوده است و به واسطه حواشی ایجاد شده، اصل مسئله کم رنگ شده است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین درباره اینکه اتاق بازرگانی ایران و چین چه موضعی نسبت به برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین دارند، گفت: اتاق بازرگانی به عنوان بخش خصوصی در ضلع اصلی گفت و گو نبوده اما ما با این برنامه موافقت نموده‌ایم.

حریری اظهار کرد: نظر ما در مورد این برنامه فقط منحصر به حوزه اقتصادی است و در ابعاد دیگر آن از جمله سیاسی، نظامی و امنیتی خود را صاحب نظر نمی‌دانیم.

این حوزه‌ها متولیان خاص خود را دارد و نه تنها درباره این برنامه بلکه در خصوص هر نوع برنامه اقتصادی باید برنامه و راهبرد مشخص داشته باشیم که متاسفانه تاکنون به این گونه نبوده است.

گفته های رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفت: هر برنامه طبعا مخالفین و موافقان خود را دارد و این مسئله هم از این قاعده مستثنی نیست. کسی به وضوح درباره مخالفت خود سخن نگفته است و این نظرات بیشتر از مخالفین حاکمیت با بروز رفتار پوپولیستی ظهور کرده است.

وی در ادامه افزود: چین جز در فضای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله تکنولوژی، صنعت، صنایع سنگین، کشاورزی، تکنولوِژی در سخت و ساز، نانو، بایو و حوزه آی‌تی می‌تواند به ما کمک کند.

وی گفت: ما صادر کننده انرژی و مواد خام در دنیا هستیم و بهترین خریدار محصولات ما چین است. به این دلیل اقتصاد این دو کشور در هم تنیده شده است و فقط مسئله سرمایه گذاری نیست، گرچه آن هم امری ضروری برای کشور ما است. ما می توانیم موضوعات دیگر از قبیل فرهنگ، هنر و آموزش عالی با یکدیگر همکاری خوبی داشته باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: سرمایه‌گذاری خارجی امری جدی برای اقتصاد ما محسوب می‌شود که در ۴۰ سال گذشته در آن موفق نبودیم. میانگین رشد اقتصادی ما ۲ درصد بوده و در ۱۰ سال اخیر میانگین رشد اقتصادی زیر صفر درصد بوده است. از این رو به سرمایه‌گذار خارجی نیاز داریم و این امری لازم الاجراست و برای سهولت در این مسئله قوانین متعددی تصویب کردیم ولی در این زمینه موفق نبودیم.

حریری ادامه داد: در تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی نرخ رشد هشت درصد را تصویب کردیم تا در یک بازه زمانی بلندمدت سالانه ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذار جذب کنیم و به علت محدودیت‌ها نمی توان بیش از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داخلی داشته باشیم.

وی ادامه داد: چین در سه دهه گذشته جزو بهترین کشور برای جذب سرمایه شناخته شده و در یک دهه گذشته به عنوان یکی از کشورهای فعال در سرمایه‌گذاری بوده است که با توجه به این شرایط یکی از انتخاب‌های اصلح ما چین است.

حریری گفت: خیلی از این اظهار نظر‌ها سیاسی بوده و از تریبون مخالفین نظام سیاسی، وزارت خارجه آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی و شبکه‌های ماهواره ای معاند شنیده شده است. ما از این برنامه ضرری نمی‌بینیم و از هرگونه اقدام برای روابط بلندمدت اقتصادی که باعث منفعت کشور می‌شود حمایت می‌کنیم و کسانی که مخالف هستند مخالف منفعت ایران هستند .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی