فیسبوک می‌گوید شاید لیبرا هرگز راه‌اندازی نشود

79
فیسبوک می‌گوید شاید لیبرا هرگز راه‌اندازی نشود

فیسبوک در گزارشی به سرمایه‌گذارانش ضمن اشاره به بی‌تجربگی این شرکت در حوزه بلاک چین اعلام کرده که ممکن است راه‌اندازی لیبرا با تاخیر مواجه شود یا حتی اصلا راه‌اندازی نشود. مدیر عامل فیسبوک هم گفته که این شرکت هر چقدر لازم باشد، زمان صرف می‌کند تا بهترین مسیر را برای پیشبرد پروژه لیبرا پیدا کند.

فیسبوک ماه ژوئن برنامه‌اش برای ایجاد ارز دیجیتال لیبرا را اعلام کرد اما گزارش جدید این شرکت به سرمایه‌گذارانش تردیدهایی را در مورد این رمزارز جهانی بالقوه به‌وجود آورده است. در این گزارش به بی‌تجربگی این شرکت در حوزه بلاک چین و همچنین «سختگیری‌های دولت‌ها» اشاره شده است.

نگرانی‌ها و تاخیر احتمالی

بیانیه فیسبوک درباره لیبرا توجه بسیار زیادی را جلب کرد اما همه این توجهات مثبت نبودند. چند چهره شناخته‌شده سیاسی نگرانی‌هایی را در مورد این رمزارز و آسیب بالقوه آن مطرح کردند و حتی سایتی جعلی برای فروش توکن‌های لیبرا راه‌اندازی شد (درحالی‌که در واقعیت هنوز فاصله زیادی با انتشار این توکن‌ها داریم).

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، استیون منوچین، رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، بنویت کوری و وزیر دارایی فرانسه، برونو لومر از جمله آن سیاستمداران مطرح هستند.

فیسبوک در این گزارش فصلی با اشاره به بی‌تجربگی‌اش در این صنعت گزارش می‌دهد که ممکن است راه‌اندازی لیبرا و کالیبرا با تاخیر مواجه شوند یا حتی اصلا راه‌اندازی نشوند.

«به‌علاوه نسبت به پذیرش این ارز از طرف بازار قطعیتی وجود ندارد. در نتیجه نمی‌توان اطمینان داشت که لیبرا یا محصولات و خدمات مرتبط با آن به‌موقع در دسترس قرار بگیرند یا اصلا ارائه شوند. تجربه قابل توجهی در مورد ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین نداریم که ممکن است تاثیری منفی بر توانایی ما برای توسعه و بازاریابی موفق این محصولات و خدمات بگذارد.»

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک گفته که این شرکت هر چقدر لازم باشد، زمان صرف می‌کند تا همه جنبه‌های لیبرا را بهبود بخشد و به «پرسش‌های تنظیم‌گران و متخصصان مختلف در مورد این پروژه پاسخ دهد و بعد بهترین مسیر را برای پیشبرد پروژه پیدا کند.»

ماموریت لیبرا

در حال حاضر قرار است ارز دیجیتال فیسبوک در سال ۲۰۲۰ عرضه شود. دیوید مارکوس رهبری این پروژه را برعهده دارد و چند هفته پیش در نشستی در کنگره به پرسش‌های نمایندگان پاسخ داد. مارکوس در توصیف ماموریت این ارز توضیح داد که لیبرا و کیف پول دیجیتال کالیبرا می‌توانند روشی موثرتر و کم‌هزینه برای نقل و انتقال پول از فردی به فرد دیگر باشند.

در مورد پتانسیل لیبرا پرسش‌هایی مطرح شده و برخی حتی آن را نوعی به‌روزرسانی برای پی‌پل خوانده‌اند.

منبع : cryptopotato

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی