چهارشنبه 9 اسفند 1402

ایجاد اکوسیستم عادلانه و دموکراتیک به کمک سازمان های مستقل غیرمتمرکز

همانطور که سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) به طور فزاینده ای محبوب می شوند، طراحی آنها به گونه ای مهم است که پایدار و دموکراتیک باشد. این مقاله یک رویکرد سیستماتیک برای ایجاد یک DAO با استفاده از مکانیسم های حاکمیتی قوی و اقدامات امنیتی ارائه می دهد.

1. هدف و اساسنامه DAO را تعریف کنید
با تشریح هدف، ماموریت و چشم انداز DAO شروع کنید. برای حل چه مشکلی طراحی شده است؟ ذینفعان آن چه کسانی هستند؟ پس از روشن شدن این موضوع، می توان اساسنامه DAO را تدوین کرد. این موضوع باید اصول و قواعد اساسی برای عملکرد DAO، از جمله تصمیمات غیر قابل برگشتی را که نمی توان آنها را نادیده گرفت، مشخص کرد.

2. توکن فورواردینگ (Token Forwarding)
روش هایی مانند airdropping، ماینینگ یا لایه بندی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که مدل با هدف DAO مطابقت دارد. اقداماتی را برای جلوگیری از جمع آوری مقادیر زیادی توکن توسط یک شخص انجام دهید.

3. تعیین حق رای
حقوق رای دارندگان توکن و نحوه انجام فرآیند رای را تعریف کنید. اجرای رای گیری عادلانه، رای گیری نیابتی یا یک مدل ترکیبی را برای تضمین حق رای دموکراتیک در نظر بگیرید.

4. ایجاد یک ساختار حاکمیتی
یک ساختار حاکمیتی DAO ایجاد کنید. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از قانون اکثریت ساده، مدل کمیته، مدل مختلط یا شکل دیگری از اداره سیستم استفاده کنید. ایجاد کمیته های رای گیری برای تصمیم گیری های خاص را در نظر بگیرید.

5. گنجاندن شرایط حد نصاب
شرایط حد نصاب برای اطمینان از حداقل سطح مشارکت در تصمیم گیری ضروری است. این می تواند درصدی از کل عرضه توکن یا درصدی از کل عضویت باشد.

6. یک مکانیسم آمادگی اضطراری را اجرا کنید
مکانیسم‌های مدیریت، مانند نیاز به امضای چندگانه برای تصمیم‌گیری‌های حیاتی یا یک ویژگی «مکث» برای تعلیق موقت در صورت بروز اقدامات مخرب ایجاد کنید.

7. یک استراتژی انگیزش برای رای دهندگان ایجاد کنید
مشوق های رای دهنده را برای تشویق مشارکت فعال معرفی کنید. این‌ها می‌توانند به شکل پاداش‌های نمادین، امتیاز یا سایر مزایا باشند. درعوض، جریمه کردن غیر رای دهندگان مداوم را نیز در نظر داشته باشید.

8. نظارت و ممیزی
ایجاد فرآیندی برای حسابرسی منظم تراکنش ها و فعالیت های مالی. این می تواند به یک جامعه یا یک شخص ثالث قابل اعتماد مرتبط باشد و به اطمینان از شفافیت و اعتماد کمک می کند.

9. وضعیت شخصیت حقوقی را در نظر بگیرید
بسته به هدف و صلاحیت DAO، باید در نظر بگیرید که آیا یک شخصیت حقوقی بودن مفید است یا خیر. این می تواند با وادار کردن DAO ها به پیروی از قوانین و مقررات، محافظت بیشتری برای DAO ایجاد کند.

10. برای هارد فورک احتمالی آماده شوید
در نهایت، در صورت تصرف DAO توسط عوامل مخرب، برای مشکلات احتمالی آماده شوید. در صورت لزوم، برنامه ای برای ایجاد نسخه جدیدی از DAO که این اعضا را حذف می کند، ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید، این راهنما فقط یک نقطه شروع است. هر DAO منحصر به فرد است و آنچه برای یکی کار می کند ممکن است برای دیگری کارایی نداشته باشد. به طور منظم مدل حاکمیت DAO و اقدامات امنیتی خود را با توجه به نیازهای در حال تغییر جامعه و چشم انداز گسترده تر بلاک چین بررسی و تجدید نظر کنید.

 

 

نویسنده: پویان قمری، اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصادی

LinkedIn icon for email signatures - free download 20x20px

LinkedIn

Instagram icon for email signatures - free download 20x20px

Instagram

Twitter icon for email signatures - free download 20x20pxTwitter

YouTube icon for email signatures - free download 20x20px

YouTube

بیشتر بخوانید

چهارچوب های قانونی سیستم بانکداری در ایالات متحده

در ایالات متحده، صنعت بانکداری به شدت تحت نظارت است تا ثبات و یکپارچگی سیستم مالی تضمین شود. از زمان بحران مالی 2008، تمرکز...

پشت صحنه تجارت پر رونق بازیافت طلا

طلا همیشه جذابیت خاصی داشته است که نمادی از ثروت، تجمل و اعتبار است. در حالی که بسیاری طلا را به شکل جواهرات یا...

نگاهی به خدمات جانبی در بانکداری

    وقتی به بانکداری فکر می کنیم، ذهن ما اغلب تصاویری از عابر بانک، دستگاه های خودپرداز و کارمندان بانک را تداعی می کند. اینها...

بررسی تحول دیجیتال بانکداری

صنعت بانکداری در سال‌های اخیر دستخوش دگرگونی زیادی شده است که ناشی از پیشرفت سریع فناوری و تغییر انتظارات مشتریان است. شعب سنتی جای...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

چهارچوب های قانونی سیستم بانکداری در ایالات متحده

در ایالات متحده، صنعت بانکداری به شدت تحت نظارت است تا ثبات و یکپارچگی سیستم مالی تضمین شود. از زمان بحران مالی 2008، تمرکز...

مطالب داغ هفته