دوشنبه 11 مرداد 1400

به روز رسانی مقررات تامين برق مراكز استخراج رمزارزها در کشور

سخنگوي صنعت برق نيز گفت: در دستورالعمل جديد كه با اصلاحاتي ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع يك (اوج بحراني)، نوع دو (محدوديت بار) و نوع 3 (عادي) تقسيم بندي شده است كه هر كدام نيز تعرفه خاص خود را دارد. براساس اين ابلاغيه، تامين برق مركز استخراج رمزارزها به 4 روش امكان پذير است كه انتخاب آن به عهده متقاضي است.

به گزارش سکه نیوز به نقل از پایگاه خبری توانیر، وزير نيرو آخرين ويرايش مقررات تامين برق مراكز استخراج رمز ارز را ابلاغ كرد.

چهار روش تامين برق براي مراكز استخراج رمز ارز

براساس اين ابلاغيه، تامين برق از طريق:

الف) سرمايه گذاري در طرح هاي بهينه سازي مصرف برق

ب) تامين برق از طريق نيروگاههاي تجديدپذير (اعم از موجود و جديد)

ج) اتصال به شبكه و خريد انرژي از شركت برق

د) با نصب و بهره برداري از مولدهاي حرارتي، چهار روش تعريف شده اي است كه متقاضيان مي توانند براي تامين برق مراكز خود يكي از آنها را انتخاب نمايند.

اوقات سال به سه نوع تقسيم بندي شد

در همين خصوص سخنگوي صنعت برق نيز گفت: در دستورالعمل جديد كه با اصلاحاتي ابلاغ شده ، اوقات سال به سه دسته نوع يك (اوج بحراني)، نوع دو (محدوديت بار) و نوع 3 (عادي) تقسيم بندي شده است كه هر كدام نيز تعرفه خاص خود را دارد.

مصطفي رجبي مشهدي در خصوص اوقات نوع يك يا اوج بحراني اظهارداشت: اين دوره به زمان هايي اطلاق مي شود كه به دليل عدم كفايت ظرفيت توليد در مقايسه با اوج بار درخواستي، احتمال بروز خاموشي وجود دارد. حداقل ميزان اوقات بحراني برابر با 300 ساعت است و مطابق با تبصره «2» ماده «4» مصوبه شماره 58144 مورخ 13/05/1398 هيات محترم وزيران فروش برق از طريق شبكه در اين ايام به مشتركين استخراج رمزارزها ممنوع مي باشد.

وي در خصوص شرايط نوع دو يا محدوديت بار نيز گفت: اين اوقات خارج از اوقات نوع يك (اوج بحراني) بوده و حداكثر 2700 ساعت است كه توسط شركت توانير و براساس محدوديت هاي تامين سوخت نيروگاه ها، عرضه برق و ساير قوانين و مقررات در كشور تعيين و اعلام مي شود.

رجبي مشهدي درباره زمان هاي نوع 3 يا عادي نيز گفت: اين زمان ها، شامل كليه اوقات سال به جزء اوقات نوع يك (اوج بحراني) و دو (محدوديت دار) است.

تعرفه هاي برق رمزارزها

سخنگوي صنعت برق در زمينه تعرفه برق مراكز استخراج رمز ارز نيز اظهار داشت: براساس ابلاغيه جديد، بهاي هر كيلووات ساعت برق مصرفي مراكز استخراج رمزارزها برابر با 16574 ريال تعيين شده است كه اين ميزان در زمان هاي نوع 3 (عادي) با ضريب نيم و در زمان هاي نوع 2 (محدوديت دار ) با ضريب 2 محاسبه خواهد شد.

وي همچنين افزود: تعرفه تعيين شده براساس متوسط بهاي صادراتي برق و نرخ تسعير سامانه نيما، هر سه ماه يك بار توسط شركت توانير اصلاح وبه روزرساني شده و گزارش آن براي وزارت نيرو ارسال مي شود.

مشوق هاي وزارت نيرو براي مراكز استخراج رمزارز

سخنگوي صنعت برق در عين حال درباره برخي از تخفيفات در نظر گرفته شده براي اين مراكز گفت: بهاي برق دريافتي از سطوح ولتاژ 400 و 230 كيلوولت با تخفيف 20 درصدي و از سطوح ولتاژي 132، 66 و 63با تخفيف 12 درصدي محاسبه خواهد شد.

همچنين برق مصرفي مراكز استخراج رمزارزها كه بر اساس تائيد مراجع ذيصلاح به استخرهاي استخراج داخل كشور متصل مي شوند علاوه بر تخفيف هاي ولتاژ اتصال مذكور، مشمول 15 درصد تخفيف ديگر نيز خواهند شد.

رجبي مشهدي افزود كليه واحدهاي استخراج رمزارزها كه دوره ساخت آنها به پايان رسيده است و اقدام به راه اندازي واحد خود نموده و فعاليتشان را آغاز كرده اند موظف به تبديل جواز تاسيس به پروانه بهره برداري با درخواست از وزارت صمت مي باشند در غيراينصورت قدرت مجاز آنها برابر با توان مصرفي دوره ساخت (كارگاهي) در نظر گرفته شده و هزينه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترك اخذ خواهد شد.

کد خبر: 1400012204MGMCMF

مطالب مرتبط:

استفاده از رمزارز برای کاهش تاثیر دلار در کشور

فعالیت بدون مجوز پلتفرم ها با دارا بودن شرایط لازم

بلاک چین در ایران: فرصتی که نباید به راحتی از دست داد

فعالیت ۱۲ مزرعه استخراج رمزارز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

بیشتر بخوانید

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

دستور معاون قضایی دادستان به برخورد با مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز

طبق این گزارش، رضا خشنودی، معاون قضايی دادستان كل كشور در حقوق عامه، پس از خاموشی ها اخیر و مشکلات قطعی برق، طی یک نامه خطاب به دادستان‌های عمومی سراسر كشور، خواهان برخورد قاطع با مراكز غيرمجاز استخراج رمزارز و همكاری با وزارت نيرو در جهت کنترل مصرف برق و جلوگیری از قطعی برق شد.

۲۲۴ دستگاه ماینر بدون مجوز در ملایر جمع‌آوری شد!

به گزارش سکه نیوز و به نقل از ایرنا، مدیر توزیع برق شهرستان ملایر از جمع‌آوری ۲۲۴ دستگاه ماینر (دستگاه استخراج رمزارز ) در...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

دستور معاون قضایی دادستان به برخورد با مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز

طبق این گزارش، رضا خشنودی، معاون قضايی دادستان كل كشور در حقوق عامه، پس از خاموشی ها اخیر و مشکلات قطعی برق، طی یک نامه خطاب به دادستان‌های عمومی سراسر كشور، خواهان برخورد قاطع با مراكز غيرمجاز استخراج رمزارز و همكاری با وزارت نيرو در جهت کنترل مصرف برق و جلوگیری از قطعی برق شد.

مطالب داغ هفته