23/ 01/ 1400 | دوشنبه

|

|
| 23/ 01/ 1400 | دوشنبه

داستان جذاب دوج کوین در سالی که گذشت

دوج کوین (DOGE) که در ابتدا ظاهرا برای شوخی و تفریح ایجاد شد، در یک سال گذشته فراز و فرودی عجیب را پشت سر گذاشت و به یکی از خبرسازترین رمزارزهای بازار تبدیل شد. نام این رمزارز در سال های اخیر همواره با ایلان ماسک مدیرعامل تسلا گره خورده است.

به گزارش سکه نیوز، دوج کوین (DOGE) رمزارزی است که در سال 2013 توسط جکسون پالمر (Jackson Palmer) و بیلی مارکوس (Billy Markus) ایجاد شد، اما کاربرد چندانی در دنیای رمزارزها نداشت. دوج کوین بیشتر برای تفریحات و سرگرمی و دادن پاداش و انعام برای انجام کارهای کوچک در فضای اینترنت به کار می رفت.
این رمزارز ارزش چندانی نداشت و همواره در حدود 0.0001 دلار بوده است، اما در اواخر سال 2017 و آغاز سال 2018 با رونق کلی بازار رمزارزها، قیمت دوج کوین چندین برابر شد و صعود و نزول بیشتری را تجربه کرد. پس از آن قیمت این رمزارز هرگز از 0.002 دلار پایین تر نرفت.

داستان دوج کوین در سال گذشته بیش از هر چیز دیگری با نام ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل شرکت تسلا و شرکت اسپس ایکس، گره خورده است. او پیشتر نیز بارها درباره دوج کوین حرف زده بود، اما مداخلات او در بازار دوج کوین در سال گذشته تاثیرات بسیار گسترده تر داشته است.

Tik Tok و دوج کوین

افزون بر ماسک، کاربران شبکه های اجتماعی مختلفی نیز روی پامپ و دامپ این رمزارز تاثیرگذار بوده اند. در ژوئیه سال گذشته کاربران شبکه اجتماعی تیک تاک (TikTok) چالشی را به راه انداخته و از کاربران این شبکه اجتماعی خواستند که هر یک با هر مقدار پولی که می توانند، دوج کوین خریداری کنند.

یکی از پربازدیدترین ویدئوهای این چالش در پنج روز بیش از 500 هزار بازدید داشت و در آن، از کاربران تیک تاک خواسته شده بود که 25 دلار دوج کوین بخرند.

در پی این پامپ، ارزش دوج کوین تنها در یک روز 14 درصد و در یک هفته 20 درصد رشد کرد. دوج کوین در آن زمان به لحاظ ارزش کل بازار در رتبه 33 قرار داشت. هدف کاربران تیک تاک رسیدن قیمت دوج کوین به یک دلار بود، اما این آرزوی دست نیافتنی نیاز به بیش از 500 برابر شدن قیمت این رمزارز داشت که البته محقق نشد و تاکنون هم نشده است.

چند روزی طول نکشید که تب چالش تیک تاک فروکاست و دوج کوین به کمی بالاتر از قیمت پیش از چالش بازگشت.

ایلان ماسک و دوج کوین

اما موج تیک تاک عقب نکشیده بود که ماسک با یک توییت باعث پامپ دیگری در این رمزارز شد. او تصویری را به اشتراک گذاشت که دوج کوین را مانند یک طوفان شن در حال گرفتن سیستم مالی جهانی نشان می داد و در توضیح آن نوشته بود: «این اجتناب ناپذیر است».

پس از این توییت، ارزش دوج کوین بار دیگر خیز برداشت و در یک روز حدود 14 درصد رشد کرد و در روزهای بعد در سطح بالاتری نسبت به قیمت پیش از این پامپ ها تثبت شد.

بازار رمزارزها از اواخر سال 2020 شاهد پذیرش گسترده ای از سوی سرمایه گذاران خرید و همچنین سرمایه گذاران نهادی بود. همزمان، مباحث پیرامون این صنعت در میان غول های امور مالی سنتی نیز جدی تر شد و این مسائل باعث رشد چشمگیری در کلیت بازار رمزارزها بود.

رویکرد مثبت بسیاری از شرکت ها و بانک ها به حوزه رمزارزها، باعث شد که از اواخر سال 2020 قیمت بیشتر رمزارزها رشد چشمگیری داشته باشد. دوج کوین نیز از این قاعده مستثنا نبود و اواخر ماه دسامبر به سقف تاریخی جدیدی در قیمت 0.0185 دلار ثبت کرد. قیمتی که برای این رمزارز می توانست رؤیایی باشد.

در همین زمان بود که دوج کوین موضوع یک پامپ دیگر شد که منحی قیمت آن را به صورت ناگهانی صعودی کرد. قیمت این رمزارز در عرض دو روز در 29 ژانویه 2021 بیش از 900 درصد افزایش یافت و وارد 10 ارز برتر به لحاظ ارزش کل بازار شد.

تحلیلگران این افزایش قیمت را به فعالیت کاربران گروه وال استریت بتس (r/WallStreetBets) در شبکه اجتماعی ردیت نسبت دادند. دو روز پیش از آن گزارش هایی منتشر شده بود که حاکی از افزایش 1800 درصدی فعالیت توییتری پیرامون دوج کوین بود. در این مدت، دوج کوین اولین آلت کوینی بود که فعالیت توییتری آن از بیت کوین سبقت گرفت.

دوج کوین پس از این پامپ در روند صعودی قرار گرفت و توییت دیگری از ماسک رشد آن را شدت بخشید. او در 4 فوریه پس از مدتی فاصله گرفتن از بازارگرمی برای دوج کوین، بار دیگر توییت داد و قیمت این رمزارز را تنها در چند دقیقه 25 درصد بالا برد. دوج کوین سقف تاریخی جدیدی روی 0.0472 دلار ثبت کرد.

اسنوپ داگ و دوج کوین

کمی بعد، اسنوپ داگ (Snoop Dogg)، خواننده رپ، و جنی سیمونز (Gene Simmons)، خواننده گروه کیس، نیز به جنون دوج کوین پیوستند و در کنار ماسک، کاربران ردیت و کاربران گیم استاپ، «ارتش دوج کوین» را تشکیل دادند. این رمزارز در روزهای بعد از آن سقف های تاریخی جدیدی ثبت کرد.

دوج کوین در 9 فوریه با قیمت 0.0707 دلار بالاترین سقف تاریخی خود را تجربه کرد و هنوز هم نتوانسته این رکورد را بشکند. البته ماسک همیشه باعث افزایش قیمت دوج کوین نشده است. او در همان ماه فوریه با انتقاد از توزیع ناعادلانه این رمزارز باعث سقوط 23 درصدی آن ظرف چند ساعت شد.

28.7 درصد از کل عرضه دوج کوین فقط به یک نفر تعلق دارد و 12 دارنده بزرگ این رمزارز تقریبا50 درصد کل توکن های آن را در اختیار دارند.

بازی جدید ایلان ماسک، این بار دوج کوین، حاکم شهر جدید او می‌شود!

ایلان ماسک اعلام کرد که در حال ساخت شهر جدیدی در تگزاس است که استاربیس نام دارد، و در اطراف سایت پرتاب موشک شرکت اسپیس ایکس قرار دارد. به گفته او، این شهر در اختیار Doge خواهد بود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از اینترپرنر، پروژه شهر جدید مدیرعامل اسپیس ایکس می تواند وسیع تر از «بوکا چیکا»، جایی که سکوی پرتاب موشک اسپیس ایکس قرار دارد، باشد.ماسک که همواره با نوشتن فقط چند کلمه به ایجاد هیاهو می پردازد، در توییتر خود نوشت که در حال ایجاد شهر استاربیس در تگزاس است.

سپس، او به پروژه خود برای استعمار سیاره سرخ اشاره كرد و گفت كه استاربیس فقط آغازی برای پیشرفت بیشتر است. وی شرح داد: «از آنجا به مریخ و از آنجا به ستارگان.»

این سرمایه دار که در حال حاضر دومین فرد ثروتمند جهان است، گفت که شهر وی منطقه ای بسیار بزرگتری از بوکا چیکا را اشغال خواهد کرد، مکانی که محل پرتاب اسپیس ایکس را در خود جای داده و این شرکت در حال ساخت موشک استارشیپ خود است.

ایلان ماسک تعدای از ویژگی های این شهر را به اشتراک گذاشت، از جمله اینکه این شهر با سگ ها (اشاره به ارز دیجیتال دوج کوین) دوستانه رفتار خواهد کرد. وی همچنین اشاره کرد که اداره این شهر را The Doge در اختیار خواهند داشت، که می تواند به دو روش تعبیر شود.

از یک طرف، این اشاره ای به دوج ها، حاکمان سابق ونیز و جنوا است. او همچنین ممکن است در مورد «دوج کوین» صحبت کرده باشد، ارز دیجیتال الهام گرفته از شوخی های تصویری که ماسک مدت هاست آن را تلیغ می کند، که جالب تر از مورد اول به نظر می رسد.

دوج کوین و شهر ایلان ماسک

ادی تروینیو، قاضی شهرستان کامرون، تگزاس، تأیید کرد که اسپیس ایکس قصد ایلان ماسک را برای ادغام بوکا چیکا در استاربیس به مقامات اطلاع داده است. این مقام مسئول خاطرنشان کرد که این میلیاردر و شرکت وی باید از کلیه اساسنامه های ایالتی پیروی کنند و تصریح کرد که شهرستان هرگونه دادخواست را مطابق با قانون رسیدگی می کند.

این میلیاردر 49 ساله مصمم است که تگزاس را پایگاه اصلی خود قرار دهد. اسپیس ایکس علاوه بر مرکز پرتاب خود در بوکا چیکا، دارای یک مرکز آزمایش موشک در شهر مک گرگور است و آنها قصد دارند یک کارخانه تولید در آستین بسازند. در ژوئیه سال 2020 اعلام شد که ابر کارخانه بعدی تسلا در خارج از آستین ساخته خواهد شد.

دسامبر 2020 ، ماسک تأیید کرد که از کالیفرنیا به تگزاس منتقل خواهد شد و همزمان، تمام دارایی های خود را در لس آنجلس حراج کرد تا پروژه استعمار خود در مریخ را تأمین کند.

دومین مرد ثروتمند جهان اخیرا با توییت های خود درباره ارز های دیجیتال و مخصوصا دوج کوین جنجال زیادی به پا کرده است و به نظر می رسد با این کار بسیار راحت است و لذت می برد.

توییت هایی مانند «دوج کوین رمزارز مردم است» و «نه بیشتر نه کمتر فقط دوج» که پس آز انتشار آنها قیمت دوج به طرز شگفت انگیزی افزایش می یافت.

اخیرا شایعه هایی درباره احتمال بررسی توییت های ماسک توسط کمیسون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) شنیده می شود. ماسک در پاسخ به این احتمالات در توییتر نوشت: «امیدوارم آنها (SEC) این کار را انجام دهند. این عالی خواهد بود.»

ایلان ماسک چندی پیش به نوسان سازی در قیمت دوج کوین از سوی فعالان و دارندگان این رمزارز نیز متهم شد؛ چرا که فعالیت های وی موجد پامپ و دامپ شدید قیمت شد و در حالی که خودش از این نوسانات سودهای قابل توجهی به دست می آورد، این مردم بودند که به دلیل نوسانات دچار ضررهای شدید می شدند.

از این رو فعالیت های وی برای این رمزارز اگرچه در معروف کردن آن نقشی مثبت داشته، اما در نهایت به جریان سازی های مخرب تبدیل شده است.

بنیانگذار دوج کوین نهنگ است؟

بنیانگذار دوج کوین، بیلی مارکوس که این ارز دیجیتال را کاملاً به عنوان یک شوخی راه اندازی کرد اخیراً نامه ای در ردیت منتشر کرده است و در آن وی جنون پیرامون مخلوق خود را زیر سال می برد: «مردم در مورد رسیدن دوج کوین به ۱ دلار صحبت می کنند. این یعنی ارزش بازار دوج از شرکت هایی که به میلیون ها نفر خدمات ارائه می دهند بیشتر خواهد بود، مانند بویینگ، استارباکس، امریکن اکسپرس، و آی بی ام. آیا دوج کوین لیاقت چنین چیزی را دارد؟ این چیزی نیست که من بتوانم درک کنم، چه رسد به اینکه پاسخ دهم.»

با این حال، او همچنین می گوید که مردم می توانند به هر طریقی که بخواهند برای این سکه ارزش قائل شوند و ارزش ذاتی آن چیزی نیست که او بتواند تعریف کند.

مارکوس خودش دستی در بازی ندارد. وی پس از استعفا از کار و خرید یک خودرو هوندا سیویک دست دوم، تمام رمزارز خود را در سال ۲۰۱۵ به فروش رساند: «من تمام رمزارز هایی را که در سال ۲۰۱۵ داشتم پس از استعفا و ترس از اندوخته پس اندازم در آن زمان، در مجموع به اندازه کافی برای خرید یک هوندا سیویک دسته دوم دادم و یا فروختم.»

در ویدئویی که توسط کوین اسونسون بارگذاری شده است، می توان شنید که ماسک می گوید، «احتمال زیادی وجود دارد که رمزارز ارز آینده زمین باشد.» به عقیده ماسک اگر دوج کوین، سکه ای که به عنوان یک شوخی ابداع شده است، برنده شود چقدر کنایه آمیز است.
به گفته وی: «کنایه آمیزترین نتیجه چه خواهد بود؟ اینکه ارزی که به عنوان یک شوخی ابداع شده در واقع تبدیل به یک ارز واقعی می شود.»
دوج در مرکز پامپ و دامپ گسترده ای قرار دارد که توسط معامله گران و سرمایه گذاران ردیت که بسیار پذیرنده توییت های ماسک هستند ایجاد شده است

آینده دوج کوین

با همه فراز و فرودهای دوج کوین، کارشناسان و معامله گران همواره درباره این رمزارز هشدار داده و آن را بازیچه دست برخی برای دستکاری در بازار دانسته اند. در ماه فوریه پس از شدت گرفتن فعالیت ماسک پیرامون این ارز دیجیتال، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر احتمال آغاز تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) درباره این موضوع.

گزارش ها حاکی بود که SEC قصد دارد درباره اینکه ماسک تلاش داشته با پامپ و دامپ این رمزارز کسب سود کند، تحقیقاتی را آغاز کند. این موضوع باعث شد بسیاری از کارشناسان صنعت رمزارز به او هشدار دهند و خواستار خودداری افراد مشهور از چنین اقداماتی شوند.

بسیاری از رمزارزهای موجود در بازار برای حل مشکلی و پیشنهاد راهکاری به وجود آمده اند که در وایت پیپر آن ها به تفصیل به آن پرداخت شده است. اما دوج کوین هیچ کاربرد مشخصی ندارد و به جز چند مورد انگشت شمار، هیچ به روزرسانی و توسعه ای در بلاک چین این رمزارز اعمال نشده است.

اگرچه صرافی بایننس این رمزارز را در سال 2019 به فهرست خود افزود، اما صرافی های بزرگی مانند کوین بیس به رغم درخواست ماسک برای فهرست کردن دوج کوین، هنوز هم از این کار خودداری کرده اند.

با این حال، در اول ماه مارس شرکت کوین فلیپ که خودپردازهای بیت کوین را راه اندازی کرده است، اعلام کرد که دستگاه های این شرکت از این پس دوج کوین را هم پشتیبانی می کند. با این حساب، دوج کوین در بیش از 1800 دستگاه خودپرداز این شرکت قابل خرید و فروش و نقد کردن است.

در ماه گذشته ماسک بار دیگر درباره دوج کوین صحبت هایی را مطرح کرده اما این بار گویا این رمزارز واکنش چندانی به صحبت های او نداشته است. اما در اول آوریل او با توییتی درباره اینکه یک دوج کوین را واقعا به ماه خواهد فرستاد، باعث افزایش 35 درصد قیمت آن شد، اما باز هم تب آن به زودی فروکش کرد.

ماسک تنها کسی نیست که درباره دوج کوین تبلیغات کرده است. جان مک آفی (John McAfee) بنیان گذار شرکت مک آفی نیز مدعی شد که به خاطر تبلیغات برای بسیاری از رمزارزها، از جمله دوج کوین، از سوی SEC متهم به کلاهبرداری شده است.

کد خبر: 1400011904AAMCMF

مطالب مرتبط:

بازی جدید ایلان ماسک، این بار دوج کوین، حاکم شهر جدید او می‌شود!

مؤسس اصلی دوج کوین: رمزارز دوج کوین لایق این افزایش قیمت‌ها نیست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

ضعف آموزشی و نا آگاهی کاربران ایرانی در زمینه رمز ارزها، سبب زیان مالی، افزایش کلاهبرداری و خروج ارز از ایران شده است.

آموزش کلید موفقیت حوزه رمزارز کشور

0
ضعف آموزشی و نا آگاهی کاربران ایرانی در زمینه رمز ارزها، سبب زیان مالی، افزایش کلاهبرداری و خروج ارز از ایران شده است که...
قرارداد هاي هوشمند كاردانو در راه است!

قرارداد هاي هوشمند كاردانو در راه است!

0
تیم توسعه دهنده بلاک چین کاردانو (Cardano) جزئیات جدیدی پیرامون انتشار قراردادهای هوشمند اعلام کرده و گفت که این قراردادها در ماه اوت راه...
دستگیری کلاهبردار ۲ میلیارد تومانی رمزارز در مشهد

دستگیری کلاهبردار ۲ میلیارد تومانی رمزارز در مشهد

0
رییس پلیس فتا خراسان ‌رضوی از شناسایی و دستگیری عامل کلاهبرداری ۲ میلیارد تومانی از یک شهروند مشهدی در حوزه رمزارز خبر داد.به گزارش...
دادگاه SEC را از دسترسی به اطلاعات شخصی مدیران ریپل منع کرد

دادگاه SEC را از دسترسی به اطلاعات شخصی مدیران ریپل منع کرد

0
دادگاه مسئول رسیدگی به پرونده شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از ریپل، این نهاد مقرراتی را از دسترسی به اطلاعات شخصی...
سهام مایکرو استراتژی در لیست سیاه ششمین بانک بزرگ دنیا

سهام مایکرو استراتژی در لیست سیاه ششمین بانک بزرگ دنیا

0
طبق گزارشات، غول بانکداری سرمایه گذاری اکنون مایکرو استراتژی را به عنوان یک محصول ارز مجازی طبقه بندی می کند. طبق گزارشات، خرید سهام...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

رونق تماشایی SPACها در وال استریت

آیا SPAC ها یک نوآوری مفید هستند، یا جنون، یا هردو؟ نشریه اکونومیست در گزارشی که در 20 فوریه منتشر شد به بررسی فعالیت SPAC...

پربازدیدترین اخبار

اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟

اتریوم به‌عنوان یکی از رمزارزهای باارزش در دنیای امروز توانسته بخش قابل توجهی از بازار رمزارزها را به خود اختصاص دهد. آشنایی با اتریوم و نحوه کار کردن آن به شما به‌عنوان یک فعال اقتصادی کمک می‌کند تا استفاده بهتر و بهینه‌تری از این رمزارز داشته باشید.

آشنایی با ارز دیجیتال ترتل کوین Trtl (Turtlecoin)

Turtlecoin در معنای لغوی به معنی سکه لاکپشت است که coin به معنی سکه و Turtle به معنی لاکپشت است.Turtlecoin یک ارز رمزنگاری شده...

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

استیبل کوین چیست؟ هرآن‌چه باید درباره‌ ارز دیجیتال پایدار بدانید

استیبل کوین یا ارز پایدار یکی از محصولات فناوری بلاک چین در حوزه ارز دیجیتال است که با وعده از بین بردن نوسانات شدید بازار معرفی شد.