دوشنبه 1 مرداد 1403

ماینینگ مجاز، فرصت مناسبی برای صادرات مجازی برق

مجری تامین برق مرکز استخراج رمزارز شرکت توانیر گفت: استخراج مجاز رمزارز فرصت مناسبی برای هموطنان و حتی سرمایه گذاران خارجی و صادرات مجازی برق است.

به گزارش سکه نیوز ، به نقل از پایگاه خبری تحلیل بازار، محمد خدادادی بهلول، مجری تامین برق مرکز استخراج رمزارز شرکت توانیر با اشاره به مجاز بودن ماینینگ در ایران گفت: استخراج رمز ارزها از سال جاری با تصویب هیات وزیران فعالیتی مجاز است اما دو شرط دارد.

شرط اول؛ دریافت جواز ترخیص از وزارت صمت است که با استفاده از این جواز ترخیص و با مراجعه به مراکز توزیع برق در اقصی نقاط کشور می توانند انشعاب برق ماینینگ را دریافت کنند.

شرط دوم و مهمترین شرط این است که به ماینینگ، برق یارانه ای تعلق نمی گیرد برق این دستگاه ها با میانگین نرخ برق صادراتی محاسبه می شود. اما متاسفانه برخی از هموطنان ما برای استخراج این رمز ارزها مثل بیت کوین از تعرفه برق یارانه ای مثل تعرفه های کشاورزی، صنعتی و خانگی استفاده می کنند.

این یارانه به فعالیت این اشخاص تعلق نمی گیرد این کار فعالیت مولد اقتصادی نیست بلکه این افراد از جیب دیگر مردم استفاده کرده و اقدام به استخراج ارز می کنند.

خدادادی در ادامه با اشاره به مزرعه بام رفسنجان با مشارکت شرکت های چینی و ایرانی گفت: افرادی که از کشورهای خارجی هم می آیند می توانند با تعرفه صادراتی به جز ایام بحران تابستان و زمستان به استخراج رمز ارزها اقدام کنند. حدود ۲۴ مزرعه استخراج رمز ارز در کشور داریم که به صورت مجاز و با استفاده از برق با نرخ صادراتی فعالیت دارند. اگر هر مزرعه ای از تعرفه یارانه ای استفاده کند تعطیل خواهد شد و ما به التفاوت نرخ برق را باید پرداخت کند ضمن اینکه دستگاه های آنها هم ضبط می شوند.

مجری تامین برق مرکز استخراج رمز ارز شرکت توانیر با تاکید بر اینکه استخراج رمز ارز با استفاده از تعرفه صادراتی به صرفه است گفت : استخراج رمز ارز برای استخراج به صرفه است اما متاسفانه برخی هموطنان ما از برق یارانه ای استفاده می کنند تا سود بیشتری از استخراج کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه استفاده ماینینگ های مجاز در طول سال برابر با میانگین نرخ برق صادراتی است گفت: قیمت میانگین برق استفاده شده در ماینینگ های مجاز در طول سال ۸ سنت خواهد بود به این گونه که در فصل های بحرانی این مبلغ ۱۶ سنت محاسبه می شود و در مواقع غیر بحرانی که مشکلی در تامین سوخت و برق نداریم این مبلغ با ۴ سنت محاسبه می شود. در واقع ۸ ماه از سال این مبلغ با ۴ سنت و ما بقی ماه ها با ۱۶ سنت محاسبه می شود و این امر برای هموطنانی که استخراج رمز ارز دارند و سرمایه گذاران خارجی یکسان است.

خدادادی در ادامه خاطر نشان کرد: تمامی ماینرهای مجاز در زمانی که ما بحران سوخت و برق داریم اجازه استفاده کامل از برق ندارند. مزارع باید برخی دستگاه های خود را از مدار خارج کنند و یا ظرفیت خود را کاهش دهند. این عمل به صنعت برق ما کمک می کند.

وی در واکنش به اظهاراتی مبنی بر اینکه به جای مصرف برق در استخراج رمز ارز می توان به صادرات آن اقدام کرد گفت: صادرات برق، هزینه اتصال به شبکه را به همراه داشته و صادرات ما به کشورهای مختلف هم حجم محدودی دارد.

خدادادی افزود: کشور ما در تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود سوخت مواجه است اما چند ماه از سال در مصرف سوخت و برق دچار بحران نیستیم حتی با صادرات برق باز هم مقداری اضافه داریم و استخراج رمزارز مجاز، فرصت مناسبی برای هموطنان و حتی سرمایه گذاران خارجی و صادرات مجازی برق است.

حساسیت ما در استخراج، مربوط به زمان های بحرانی است که در این نقاط یا مصرف برق به طور کلی ممنوع می شود و یا نرخ آن بسیار بالاتر محاسبه می شود.

مجری تامین برق مرکز استخراج رمزارز شرکت توانیر در پایان این گفت گوی رادیویی اظهار داشت: تشخیص مراکز استخراج رمز ارز کار آسانی نیست اما تا به حال بیش از ۱۶۰۰ مرکز با ظرفیت ۵۶۰ مگاوات با دیتا ماینینگ شناسایی شده اند. البته از هموطنان هم درخواست می کنیم اگر با مرکزی مواجه شدند که به صورت غیر مجاز اقدام به استخراج رمز ارز کرده اند آدرس این مرکز را

به مراکز توزیع برق اطلاع دهند. در یکماه آینده وب سایتی به گزارش های هموطنان اختصاص خواهد یافت و البته با ارسال گزارش از پاداش هم بهره مند خواهند شد.

بیشتر بخوانید

استخراج رمزارز ممنوع شد!

به گزارش سکه نیوز و به نقل از ایسنا، حسن روحانی در جلسه امروز (چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰) بیان کرد در موضوع قطعی برق...

کشف ۲۷ دستگاه ماینر در یک مرغداری در استان یزد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اشکذر اعلام کرد که ۲۷ دستگاه استخراج غیرمجاز رمزارز در یکی از واحد های مرغداری این شهرستان کشف شده...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

دستور معاون قضایی دادستان به برخورد با مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز

طبق این گزارش، رضا خشنودی، معاون قضايی دادستان كل كشور در حقوق عامه، پس از خاموشی ها اخیر و مشکلات قطعی برق، طی یک نامه خطاب به دادستان‌های عمومی سراسر كشور، خواهان برخورد قاطع با مراكز غيرمجاز استخراج رمزارز و همكاری با وزارت نيرو در جهت کنترل مصرف برق و جلوگیری از قطعی برق شد.

مطالب داغ هفته