جمعه 7 مهر 1402

نگاهی به شورای فدرال سوئیس

 

شورای فدرال سوئیس در راس ساختار قدرت سوئیس قرار دارد. دولت فدرال سوئیس در این هیئت اجرایی نمایندگان خود را دارد که متشکل از هفت نفر می شود. سیستم متمایز تقسیم قدرت دولت فدرال سوئیس را از بسیاری از کشورهای دیگر که در آن قوه مجریه معمولاً در اختیار یک شخص واحد است متمایز می کند.

هفت نفر که هر کدام بر یک بخش فدرال شبیه به یک وزارتخانه نظارت می کنند، شورای فدرال را تشکیل می دهند. مجمع فدرال متحد متشکل از نمایندگان شورای ملی و شورای ایالت ها، اعضای شورای فدرال را برای یک دوره چهار ساله انتخاب می کند.

نکته قابل توجه این است که شورای فدرال از نمایندگان چندین حزب بزرگ تشکیل شده است نه اینکه تحت سلطه یک حزب باشد و طیف وسیعی از نمایندگی سیاسی را تضمین می کند.

سوئیس، بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر، یک رئیس دولت یا نخست وزیر ندارد. در عوض، دولت این کشور توسط هر هفت عضو شورای فدرال به طور جمعی رهبری می شود که نشان دهنده تعهد کشور به حکومت تعاونی است.

اجماع و تصمیم گیری همگانی یکی از اصول بنیادین شورای فدرال است. صرف نظر از دوره تصدی یا اداره ای که آنها را رهبری می کنند، هر شورا دارای جایگاه برابر است و همه تصمیمات به صورت جمعی گرفته می شود. به مدت یک سال، یک عضو ریاست کنفدراسیون را بر عهده دارد، اما این نقش در درجه اول یک نقش تشریفاتی و بدون اقتدار واقعی است.

هر عضو شورای فدرال رئیس شاخه خاصی از دولت است که مسئولیت حوزه های مهمی مانند دفاع، امور مالی، روابط خارجی، امور قضایی و غیره را بر عهده دارد. آنها مسئول ایجاد سیاست ها، وضع قوانین و اداره بخش های مربوطه خود هستند. برای اینکه دولت به خوبی اجرا شود و سیاست ها به طور مؤثر اجرا شود، آنها با یکدیگر همکاری و هماهنگی می کنند.

به علاوه مجلس دو سطحی سوئیس، مجلس فدرال این کشور است که مسئول تصویب قوانین می باشد.

این کشور دارای دو مجلس دو سطحی است: شورای ملی که نماینده مردم سوئیس است و شورای ایالات که نماینده کانتون ها است.

بین این دو، مجلس شورای ملی بزرگتر است که 200 عضو دارد. سیستم نمایندگی برای انتخاب اعضای شورای ملی هر چهار سال یکبار استفاده می شود که منعکس کننده چشم انداز سیاسی متنوع سوئیس است.

با داشتن 46 نماینده از کانتون ها، شورای ایالت ها کوچکتر است. به استثنای نیم کانتون ها که هر کدام فقط یک نماینده را انتخاب می کنند، هر کانتون صرف نظر از وسعت و جمعیت، دو نماینده را انتخاب می کند. با این ساختار، هر منطقه از کشور، صرف نظر از وسعت، در سطح فدرال رای برابر خواهد داشت.

این دو مجلس فدرال با هم قوانین و معاهدات را تصویب می کنند، تصمیمات مالی می گیرند و قضات فدرال و اعضای شورای فدرال را انتخاب می کنند. توازن دو مجلس بیشتر نشان دهنده تعهد سوئیس به عدالت و اجماع است و از سنت دیرینه دموکراتیک این کشور حمایت می کند.

 

 

نویسنده: پویان قمری، اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصادی

LinkedIn icon for email signatures - free download 20x20px

LinkedIn

Instagram icon for email signatures - free download 20x20px

Instagram

Twitter icon for email signatures - free download 20x20pxTwitter

YouTube icon for email signatures - free download 20x20px

YouTube

بیشتر بخوانید

برترین ایده های تجاری با رشد و سوددهی بالا در سال 2023

شروع یک سرمایه گذاری تجاری می تواند یک سفر هیجان انگیز باشد، البته سفری که مستلزم استراتژی کامل و تعهد بسیار زیاد است. در...

مرز باریک میان روح انسان و علم رباتیک

با شروع قرن بیست و یکم و ادامه تکامل فناوری، بشریت خود را در عصر جدیدی می‌بیند. دورانی که در آن خطوط بین طبیعت...

تغییر چشم انداز بین المللی: نیاز به همدلی و یکپارچگی

در پی انحلال اتحاد جماهیر شوروی، جهان دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. ایالات متحده با ادعای تسلط مالی خود، به عنوان قدرت اصلی...

جایگزینی سیستم سوئیفت با سیستم های بلاکچینی توکن محور

چشم‌انداز مالی جهانی در چند سال گذشته شاهد تحولات عمیقی بوده است که عمدتاً ناشی از نوآوری‌های دیجیتال بوده. یکی از حوزه‌های در شرف...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

برترین ایده های تجاری با رشد و سوددهی بالا در سال 2023

شروع یک سرمایه گذاری تجاری می تواند یک سفر هیجان انگیز باشد، البته سفری که مستلزم استراتژی کامل و تعهد بسیار زیاد است. در...

مطالب داغ هفته