شنبه 29 اردیبهشت 1403

نگاهی به مشکلات موسسات مالی UBS و Credit Suisse

موسسات مالی بزرگ سوئیس،  UBS و Credit Suisse در طول سال‌ها با چالش‌های مختلفی روبرو بوده‌اند. در این مقاله قصد داریم به برجسته ترین این موارد اشاره کنیم.

  1. 1. بحران مالی 2008: UBS زیان های قابل توجهی را ناشی از وام مسکن کم اعتبار تجربه کرد. در ادامه دولت سوئیس مداخله کرد و کمک مالی 60 میلیارد دلاری برای ایجاد ثبات در این بانک ارائه داد.
  2. 2. رسوایی وام مسکن: UBS در سال 2009 به دلیل مشارکت در فروش اوراق بهادار وام مسکن با جریمه 780 میلیون دلاری مواجه شد. این بانک در تحقیقات سایر مؤسسات مالی همکاری کرد و مدیران ارشد پاداش‌ دریافت نکردند.
  3. 3. دستکاری نرخ بهره: UBS در سال 2012 با جریمه 1.5 میلیارد دلاری موافقت کرد و به تحقیقات سایر بانک ها به دلیل تلاش برای دستکاری نرخ های بهره معیار کمک کرد. مدیران اجرایی در رابطه با این رسوایی جریمه شدند.
  4. 4. رسوایی فرار مالیاتی: در سال 2009، UBS درگیر یک رسوایی فرار مالیاتی در ایالات متحده شد که منجر به جریمه 780 میلیون دلاری شد. این بانک همچنین هزاران نام مشتری آمریکایی را به مقامات فاش کرد و مدیران ارشد با جریمه مواجه شدند.
  5. 5. رسوایی پولشویی: قانون گذاران مالی سوئیس، موسسه UBS را در سال 2019 به دلیل نقص در اقدامات ضد پولشویی این بانک 40 میلیون دلار جریمه کردند.

از آن زمان UBS مدیریت ریسک و سرمایه گذاری های محتاط را در اولویت قرار داده است تا شهرت خود را به عنوان یک موسسه مالی قابل اعتماد دوباره به دست آورد. ضرورت پاسخگویی و شفافیت در صنعت خدمات مالی مشهود است، زیرا مدیران اجرایی باید در قبال اقدامات خود پاسخگو باشند و بانک‌ها باید اخلاقی و شفاف عمل کنند.

هر دو موسسه UBS و Credit Suisse با چالش‌هایی مانند بحران مالی 2008، قرار گرفتن در معرض اوراق بهادار وام مسکن با بهره پایین، دستکاری نرخ بهره معیار، و اقدامات ناکافی ضد پولشویی مواجه شده‌اند. کمک مالی 60 میلیارد دلاری دولت سوئیس به تثبیت UBS کمک کرد، اما برای مالیات دهندگان هزینه داشت. هر دو بانک باید در جهت ارتقای رقابت و ثبات در صنعت خدمات مالی تلاش کنند و در عین حال از نگرانی‌های مربوط به اندازه و تسلط بر بازار آگاه باشند.

مشکلات پیش روی UBS و Credit Suisse و کمک های دولت سوئیس بر اهمیت مسئولیت و پاسخگویی در صنعت خدمات مالی تاکید دارد. بانک ها باید اخلاقی و مسئولانه عمل کنند و نهادهای نظارتی باید برای حفظ منافع ملی و ارتقای رقابت و ثبات بر آنها نظارت کنند.

نویسنده: پویان قمری، اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصادی

LinkedIn icon for email signatures - free download 20x20pxLinkedIn

Instagram icon for email signatures - free download 20x20px

Instagram

Twitter icon for email signatures - free download 20x20pxTwitter

YouTube icon for email signatures - free download 20x20px

YouTube

بیشتر بخوانید

به کارگیری نظریه بازی برای درک عمیق تر از زندگی و کیهان

      نظریه بازی، ایده ای که توسط ریاضیدانانی مانند جان فون نویمان و جان نش ارائه شد، به تعاملات استراتژیک بین تصمیم گیرندگان منطقی می...

چالش های صنعت داروسازی با رویکرد پایدار و دوستدار محیط زیست

  با تشدید نگرانی های جهانی زیست محیطی، صنعت داروسازی برای اتخاذ شیوه های تولید پایدار تحت فشار فزاینده ای قرار دارد. این مقاله به...

فراتر از زمین: بررسی کاوش های کیهانی

  جذابیت خیره شدن به ستارگان، هزاران سال است که تخیل انسان را مجذوب خود کرده است و کنجکاوی عمیقی را در مورد کیهان مرموز...

نگاهی به آینده پیشرفت های فناوری

  پیشرفت سریع نوآوری و فناوری های آینده در سال‌های اخیر، سرعت نوآوری‌های فن‌آوری شتاب بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است که ناشی از پیشرفت‌های چشمگیر در...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

به کارگیری نظریه بازی برای درک عمیق تر از زندگی و کیهان

      نظریه بازی، ایده ای که توسط ریاضیدانانی مانند جان فون نویمان و جان نش ارائه شد، به تعاملات استراتژیک بین تصمیم گیرندگان منطقی می...

مطالب داغ هفته