جمعه 7 مهر 1402

نگاهی به مشکلات موسسات مالی UBS و Credit Suisse

موسسات مالی بزرگ سوئیس،  UBS و Credit Suisse در طول سال‌ها با چالش‌های مختلفی روبرو بوده‌اند. در این مقاله قصد داریم به برجسته ترین این موارد اشاره کنیم.

  1. 1. بحران مالی 2008: UBS زیان های قابل توجهی را ناشی از وام مسکن کم اعتبار تجربه کرد. در ادامه دولت سوئیس مداخله کرد و کمک مالی 60 میلیارد دلاری برای ایجاد ثبات در این بانک ارائه داد.
  2. 2. رسوایی وام مسکن: UBS در سال 2009 به دلیل مشارکت در فروش اوراق بهادار وام مسکن با جریمه 780 میلیون دلاری مواجه شد. این بانک در تحقیقات سایر مؤسسات مالی همکاری کرد و مدیران ارشد پاداش‌ دریافت نکردند.
  3. 3. دستکاری نرخ بهره: UBS در سال 2012 با جریمه 1.5 میلیارد دلاری موافقت کرد و به تحقیقات سایر بانک ها به دلیل تلاش برای دستکاری نرخ های بهره معیار کمک کرد. مدیران اجرایی در رابطه با این رسوایی جریمه شدند.
  4. 4. رسوایی فرار مالیاتی: در سال 2009، UBS درگیر یک رسوایی فرار مالیاتی در ایالات متحده شد که منجر به جریمه 780 میلیون دلاری شد. این بانک همچنین هزاران نام مشتری آمریکایی را به مقامات فاش کرد و مدیران ارشد با جریمه مواجه شدند.
  5. 5. رسوایی پولشویی: قانون گذاران مالی سوئیس، موسسه UBS را در سال 2019 به دلیل نقص در اقدامات ضد پولشویی این بانک 40 میلیون دلار جریمه کردند.

از آن زمان UBS مدیریت ریسک و سرمایه گذاری های محتاط را در اولویت قرار داده است تا شهرت خود را به عنوان یک موسسه مالی قابل اعتماد دوباره به دست آورد. ضرورت پاسخگویی و شفافیت در صنعت خدمات مالی مشهود است، زیرا مدیران اجرایی باید در قبال اقدامات خود پاسخگو باشند و بانک‌ها باید اخلاقی و شفاف عمل کنند.

هر دو موسسه UBS و Credit Suisse با چالش‌هایی مانند بحران مالی 2008، قرار گرفتن در معرض اوراق بهادار وام مسکن با بهره پایین، دستکاری نرخ بهره معیار، و اقدامات ناکافی ضد پولشویی مواجه شده‌اند. کمک مالی 60 میلیارد دلاری دولت سوئیس به تثبیت UBS کمک کرد، اما برای مالیات دهندگان هزینه داشت. هر دو بانک باید در جهت ارتقای رقابت و ثبات در صنعت خدمات مالی تلاش کنند و در عین حال از نگرانی‌های مربوط به اندازه و تسلط بر بازار آگاه باشند.

مشکلات پیش روی UBS و Credit Suisse و کمک های دولت سوئیس بر اهمیت مسئولیت و پاسخگویی در صنعت خدمات مالی تاکید دارد. بانک ها باید اخلاقی و مسئولانه عمل کنند و نهادهای نظارتی باید برای حفظ منافع ملی و ارتقای رقابت و ثبات بر آنها نظارت کنند.

نویسنده: پویان قمری، اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصادی

LinkedIn icon for email signatures - free download 20x20pxLinkedIn

Instagram icon for email signatures - free download 20x20px

Instagram

Twitter icon for email signatures - free download 20x20pxTwitter

YouTube icon for email signatures - free download 20x20px

YouTube

بیشتر بخوانید

برترین ایده های تجاری با رشد و سوددهی بالا در سال 2023

شروع یک سرمایه گذاری تجاری می تواند یک سفر هیجان انگیز باشد، البته سفری که مستلزم استراتژی کامل و تعهد بسیار زیاد است. در...

مرز باریک میان روح انسان و علم رباتیک

با شروع قرن بیست و یکم و ادامه تکامل فناوری، بشریت خود را در عصر جدیدی می‌بیند. دورانی که در آن خطوط بین طبیعت...

تغییر چشم انداز بین المللی: نیاز به همدلی و یکپارچگی

در پی انحلال اتحاد جماهیر شوروی، جهان دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. ایالات متحده با ادعای تسلط مالی خود، به عنوان قدرت اصلی...

جایگزینی سیستم سوئیفت با سیستم های بلاکچینی توکن محور

چشم‌انداز مالی جهانی در چند سال گذشته شاهد تحولات عمیقی بوده است که عمدتاً ناشی از نوآوری‌های دیجیتال بوده. یکی از حوزه‌های در شرف...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

برترین ایده های تجاری با رشد و سوددهی بالا در سال 2023

شروع یک سرمایه گذاری تجاری می تواند یک سفر هیجان انگیز باشد، البته سفری که مستلزم استراتژی کامل و تعهد بسیار زیاد است. در...

مطالب داغ هفته