جمعه 7 مهر 1402

پارلمان سوئیس: رکن اساسی دموکراسی و مدل حکمرانی این کشور

 

 

پارلمان سوئیس رکن اساسی سیستم حکمرانی سوئیس است که نماینده منافع و آرای مردم این کشور می باشد. پارلمان سوئیس متشکل از دو مجلس، شورای ملی و شورای ایالت ها است و نقشی حیاتی در ایجاد قوانین و تضمین تصمیم گیری دموکراتیک ایفا می کند.

شورای ملی، که به عنوان مجلس سفلی نیز شناخته می شود از دیگر مجلس بزرگتر بوده و از 200 عضو تشکیل شده است که با نمایندگان نسبی انتخاب می شوند. وظیفه اصلی این مجلس نمایندگی از مردم سوئیس و تصمیم گیری در مورد سیاست ها و قوانین در سطح ملی است. اعضای شورای ملی به مدت چهار سال خدمت می کنند و توسط شهروندان سوئیسی از طریق سیستم رای گیری مستقیم انتخاب می شوند. شورای ملی مسئول ایجاد قوانین، تصویب بودجه فدرال و نظارت بر فعالیت های شورای فدرال سوئیس است.

شورای ایالت ها یا مجلس علیا، کوچکتر است و از 46 عضو تشکل شده که هر کانتون دو عضو در این شورا دارد، به جز شش نیم کانتون که هر کدام یک عضو  دارند. شورای ایالت ها از منافع کانتون ها دفاع می کند و مشارکت آنها را در روند قانونگذاری تضمین می سازد. اعضای شورای ایالت ها بسته به قوانین خاص کانتون توسط پارلمان های کانتون یا از طریق انتخابات مستقیم انتخاب می شوند. شورای ایالات به عنوان یک نهاد بازنگری عمل کرده و لوایح پیشنهادی شورای ملی را بررسی و اصلاح می کند.

فعالیت های قانونگذاری پارلمان سوئیس شامل معرفی و تصویب لوایح است. لوایح پیشنهادی می تواند هم از شورای فدرال و هم از اعضای شورای ملی سرچشمه بگیرد. روند قانونگذاری شامل چندین مرحله از جمله بررسی کمیته، مشاوره عمومی و بحث های پارلمانی است.

هم شورای ملی و هم شورای ایالت ها باید به اجماع برسند تا لایحه ای به قانون تبدیل شود. این تاکید بر ایجاد اجماع نشان دهنده تعهد سوئیس به فرهنگ سیاسی توافقی است.

پارلمان سوئیس از طریق کمیته های مختلفی که در زمینه های مختلف سیاستی تخصص دارند فعالیت می کند. این کمیته ها نقش مهمی در بررسی قوانین پیشنهادی، انجام تحقیقات و ارائه نظرات کارشناسی دارند. پارلمان سوئیس به عنوان نهادی برای ارائه دیدگاه های مختلف عمل می کند، بحث های سیاسی را تقویت می سازد، و نمایندگی هم مردم سوئیس و هم کانتون ها را تضمین می کند.

چنین رویکردی در واقع اصول دموکراسی مستقیم و ایجاد اجماع را شامل می شود و به شهروندان اجازه می دهد تا فعالانه در فرآیند تصمیم گیری شرکت کنند. فعالیت های قانونگذاری که توسط پارلمان سوئیس انجام می شود، رکن اصلی حکومت دموکراتیک سوئیس را تشکیل می دهد که شفافیت، پاسخگویی و حمایت از حقوق و منافع شهروندان را ارتقا می دهد.

در آخر شایان ذکر است که پارلمان سوئیس در چارچوب سیستم فدرال سوئیس عمل می‌کند و به استقلال کانتون‌ها احترام می‌گذارد و در عین حال حکومت ملی منسجمی را تضمین می‌کند. تعادل بین تصمیم گیری در سطح ملی و نمایندگی منطقه ای یک جنبه اساسی از سیستم سیاسی سوئیس است که به ثبات و اثربخشی آن کمک می کند.

 

 

نویسنده: پویان قمری، اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصادی

LinkedIn icon for email signatures - free download 20x20px

LinkedIn

Instagram icon for email signatures - free download 20x20px

Instagram

Twitter icon for email signatures - free download 20x20pxTwitter

YouTube icon for email signatures - free download 20x20px

YouTube

بیشتر بخوانید

برترین ایده های تجاری با رشد و سوددهی بالا در سال 2023

شروع یک سرمایه گذاری تجاری می تواند یک سفر هیجان انگیز باشد، البته سفری که مستلزم استراتژی کامل و تعهد بسیار زیاد است. در...

مرز باریک میان روح انسان و علم رباتیک

با شروع قرن بیست و یکم و ادامه تکامل فناوری، بشریت خود را در عصر جدیدی می‌بیند. دورانی که در آن خطوط بین طبیعت...

تغییر چشم انداز بین المللی: نیاز به همدلی و یکپارچگی

در پی انحلال اتحاد جماهیر شوروی، جهان دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. ایالات متحده با ادعای تسلط مالی خود، به عنوان قدرت اصلی...

جایگزینی سیستم سوئیفت با سیستم های بلاکچینی توکن محور

چشم‌انداز مالی جهانی در چند سال گذشته شاهد تحولات عمیقی بوده است که عمدتاً ناشی از نوآوری‌های دیجیتال بوده. یکی از حوزه‌های در شرف...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

برترین ایده های تجاری با رشد و سوددهی بالا در سال 2023

شروع یک سرمایه گذاری تجاری می تواند یک سفر هیجان انگیز باشد، البته سفری که مستلزم استراتژی کامل و تعهد بسیار زیاد است. در...

مطالب داغ هفته