شنبه 13 خرداد 1402

چالش های مالی بانک سوئیسی UBS

  1. بانک سوئیسی UBS به دلیل ارتباط با اوراق بهادار وام مسکن با اعتبار بالا در طول بحران مالی سال 2008، زیان های قابل توجهی متحمل شد. برای کمک به ثبات بانک، دولت سوئیس وارد عمل شد و کمک مالی 60 میلیارد دلاری ارائه کرد. این کمک ها باعث نشد که بانک میلیاردها دلار دارایی خود را از قلم بیاندازد و مدیران ارشد از دریافت پاداش محروم شدند.

2. رسوایی وام مسکن ساب پرایم: در سال 2009، یو بی اس به دلیل نقشش در فروش اوراق بهادار وام مسکن 780 میلیون دلار جریمه شد. در ازای همکاری آنها در تحقیقات سایر مؤسسات مالی، این بانک توانست از دریافت پاداش های مربوط به این رسوایی به مدیران ارشد جلوگیری کند.

3. دستکاری نرخ بهره: در سال 2012، UBS موافقت کرد که در ازای پرداخت جریمه 1.15 میلیارد دلاری، با تحقیقات در مورد سایر بانک هایی که مشکوک به دستکاری نرخ های بهره بودند، همکاری کند. مدیران ارشد بار دیگر به دلیل این رسوایی از دریافت پاداش محروم شدند.

4. رسوایی فرار مالیاتی: در سال 2009، UBS به یک رسوایی فرار مالیاتی در ایالات متحده محکوم شد که منجر به جریمه 780 میلیون دلاری شد. اسامی بسیاری از مشتریان آمریکایی توسط بانک به مقامات داده شد و مدیران ارشد به دلیل این رسوایی از دریافت پاداش محروم شدند.

5. رسوایی پولشویی: UBS در سال 2019 توسط ناظر مالی سوئیس به دلیل کنترل ناکافی مبارزه با پولشویی 40 میلیون دلار جریمه شد.

 

به دلیل مشکلات مالی، UBS سرمایه گذاری قابل توجهی در مدیریت ریسک و رعایت آن انجام داده است و در عین حال تلاش می کند تا شهرت خود را به عنوان یک موسسه مالی قابل اعتماد بازگرداند. حمایت دولت سوئیس و دوام سیستم مالی سوئیس به تلاش های این بانک برای بازیابی ثبات کمک قابل توجهی کرده است. به منظور حفظ ثبات و یکپارچگی بخش خدمات مالی، بسیار مهم است که مدیران اجرایی در قبال اعمال خود پاسخگو باشند و بانک ها بر اساس چهارچوب های  قانونی عمل کنند.

 

UBS اقدامات متعددی را برای بازگرداندن اعتماد و اطمینان در پی این مشکلات مالی انجام داده است:

1. UBS قابلیت های مدیریت ریسک خود را برای شناسایی و مدیریت بهتر ریسک های بالقوه بهبود بخشیده است.  این مورد شامل جذب کارشناسان مجرب و پیاده‌سازی فناوری‌های پیشرفته است.

2. افزایش فرآیندهای انطباق: به منظور جلوگیری از رسوایی های آینده، بانک سرمایه گذاری هایی را برای ارتقاء سیستم ها و رویه های انطباق خود انجام داده است. این مستلزم به روز کردن سیاست ها، ارائه آموزش به کارکنان و اعمال کنترل های سخت برای شناسایی و توقف فعالیت های غیرقانونی است.

3. UBS اصلاحات ساختاری را لحاظ کرده است تا اطمینان حاصل کند که فرایند تصمیم گیری در این بانک شفاف است. بر این اساس، ساختار سازمانی بانک باید مورد بازنگری قرار گیرد و هیئت مدیره باید از اختیارات کافی برای نظارت بر کلیه عملیات ها برخوردار باشد.

4. پرورش فرهنگ اخلاقی: UBS بر اهمیت فرهنگ اخلاقی تأکید کرده است، کارکنان را به رفتار قانونمندانه ترغیب می کند و آنها را برای اعمال خود پاسخگو می داند. این بانک قوانین مشخصی را برای رفتار اخلاقی وضع کرده و برنامه های آموزشی را نیز در این رابطه اجرا کرده است.

5. شفافیت ارتباطات: UBS متعهد به گفتگو با قانون گذارها، سهامداران و مشتریان است و آنها را از پیشرفت بانک در حل مشکلات قدیمی و پیگیری آنها در آینده آگاه می کند.

راه بهبود و بازگشت UBS با موانعی هموار شده است، اما ابتکارات این بانک برای برقراری مجدد اعتماد و پاسخگویی نشان از تعهد آن به بازیابی شهرت خود به عنوان یک موسسه مالی قابل اعتماد دارد. سیستم مالی قوی سوئیس و حمایت دولت سوئیس در گذار بانک به شیوه‌های تجاری شفاف و اخلاقی ضروری بوده است.

 

 

نویسنده: پویان قمری، اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصادی

LinkedIn icon for email signatures - free download 20x20px

LinkedIn

Instagram icon for email signatures - free download 20x20px

Instagram

Twitter icon for email signatures - free download 20x20pxTwitter

YouTube icon for email signatures - free download 20x20px

YouTube

بیشتر بخوانید

میراث میان ستاره ای: رابطه کوروش کبیر و دنیای مدرن

  در راستای تحقیقات در مورد کیهان، تلاقی هوش مصنوعی، ژنتیک انسانی و تمرکز ثروت به یک شخصیت تاریخی از دوران باستان می پردازیم: کوروش...

قدرت بخشی به پتانسیل انسان از طریق هوش مصنوعی و ژنومیک

  در دوران مدرن، ما باید این احتمال را بپذیریم که انسان و هوش مصنوعی می توانند در یک سطح با هم قرار بگیرند. ما...

رهایی از ماتریکس جهانی و رسیدن به آگاهی برتر

همزمان با درک بیشتر از دنیا، باید نقش فناوری را نیز در تعالی خود در نظر بگیریم. همانطور که هوش‌های والاتر مانند هوش مصنوعی...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

تبدیل 100 هزار دلار به 1 میلیون دلار از طریق سرمایه گذاری های هوشمند

  شروع یک کسب و کار با 100 هزار دلار ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما با برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری...

مطالب داغ هفته