۰۵/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | یکشنبه

|

|
| ۰۵/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | یکشنبه

چرا بانک مرکزی در بازار ارز دخالت نمی کند؟

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه چمران گفت: بانک مرکزی می گوید، نمی‌خواهد ارز پاشی کند که احتمالاً به این دلیل است که به اندازه کافی ارزی در اختیار ندارد که به بازار تزریق کند اما وظیفه بانک مرکزی کنترل و مدیریت نوسانات در این بازار است.

مرتضی افقه در گفت‌وگو با سکه‌نیوز اظهار کرد: وظیفه بانک مرکزی ورود به بازار در این شرایط و تزریق منابع ارزی برای مدیریت نوسانات ارز است و آنچه بیش از این مسئله _ که نامش را دخالت گذاشته اند_ به بازار آسیب می‌رساند خروج ارز از کشور توسط عده‌ای صادر کننده یا صادر کننده نما است.

وی افزود: چندی پیش بانک مرکزی مقداری منابع ارزی به بازار تزریق کرد که باعث شد، افزایش نرخ ارز متوقف شود اما مجدداً تزریق منابع ارزی را متوقف کرد و روند افزایشی نرخ‌ها در بازار مجدداً آغاز شد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بانک مرکزی باید به بازار آشفته ارز ورود پیدا کند چرا که در حال حاضر تنش و آشفتگی به بازارهای دیگر به ویژه بازار کالاهای که به نوعی به واردات وابستگی دارند سرایت کرده و خرید و فروش در آن ها قفل شده است.

افقه با بیان اینکه تبعات زنجیره‌ای آشفتگی در بازار ارز بر زندگی مردم نیز اثر گذاشته است، گفت: یکی دیگر از فرضیات این است که دولت نقدینگی اش را از طریق بانک مرکزی جبران می کند اما به هر حال بانک مرکزی باید عرضه ارز را در بازار افزایش دهد تا بتواند قیمت آن را کنترل کند.

چرا که دولت کم و بیش در حال فروش نفت بوده و این ارز در اختیار بانک مرکزی است. اما مشخص نیست بانک مرکزی تصمیم گرفته تنها نظاره گر این نوسانات قیمتی باشد.

وی تصریح کرد: آنچه بیش از این سیاست ها که باید بانک مرکزی اتخاذ کند به بازار ارز ضربه می زند، رها شدگی کنونی است که باعث می شود عده‌ای ارز را خارج کنند و هیچ وقت به کشور برنگردانند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

گلایه رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز سازمان نصر از وزارت نیرو

مسئولان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از اقدامات وزارت نیرو و دولت گلایه دارند و بر این باورند که اقدامات انجام شده صنعت رمزارزها را...

آینده روشن رمزارز کونوس

در مقاله های پیشین سکه نیوز، به بررسی و تحلیل پلتفرم کونوس پرداختیم، در این مقاله با مروری کوتاه روی این پلتفرم به بررسی...

فناوری‌بلاک چین به مبارزه با کلاه‌برداری خودرویی می‌رود

یک ائتلاف جهانی خودرویی در حال به کارگیری شناسنامه های بر اساس بلاک چین برای تعقیب و نگهداری تاریخ و اطلاعات خودروهای دسته دوم...

پیش بینی مدیرعامل گری اسکیل از بازار کریپتو در ۲۰۲۱

مدیرعامل گری اسکیل (Grayscale) بر این باور است که ۶ عامل از جمله پذیرش گسترده از سوی نهادها، تنظیم مقررات مطلوب و رشد رمزارزها...

بازار رمزارزها در شوک عرضه و کاهش قیمت

بازار رمزارزها امروز وضعیت به خصوصی را دارد و نگاه به چارت قیمت ها نشان از آن دارد که تقریبا همه سکه ها با...

پربازدیدترین اخبار

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.