مشاهده نسخه اصلی
چهارشنبه,۵ آذر ۱۳۹۹ ۱۹:۲۸:۵۳

آیا چشم جهان بین دارایی های دیجیتال ما را کنترل می کند؟

اخیراً صرافی کوین بیس در مرکز انتقادهای بسیاری قرار گرفته است. اما دلیل انتقادهای تند محافل رمزارز از این صرافی چیست؟ داستان از اینجا شروع می شود که این صرافی تصمیم گرفت برخی خدمات خود مربوط به نظارت بر حوزه رمزارزها و دارایی های دیجیتال را در اختیار مراجع قضایی آمریکا قرار دهد.

بسیاری بر این باور هستند که این اقدام صرافی کوین بیس می تواند زمینه ساز نظارت گسترده نهادهای متمرکز نظیر سازمان های دولتی بر صرافی های غیرمتمرکز شود.

چشمان تیز دولت ها به دقت دارایی های دیجیتال را رصد می کند

چشمان تیز دولت ها به دقت دارایی های دیجیتال را رصد می کند

یک منبع آگاه گفته است که مراکز دولتی و نهادهای متمرکز به شدت رمزارزها و دارایی های دیجیتال در صرافی های متمرکز و متولیانه را تحت نظارت دارند.

پس از اینکه در سال ۲۰۱۳، و در یک سرقت تاریخی، بیش از ۸۵۰ هزار سکه بیت کوین از صرافی ام تی گاکس به سرقت رفت، ردپای نهادهای دولتی در صرافی های متمرکز پر رنگ تر شد.

بیشتر بخوانید:

کریگ رایت قبول کرد که در سرقت تاریخی صرافی ام تی گاکس نقش داشته است

این منبع آگاه که ترجیح داده است ناشناخته باقی بماند ادعا می کند بسیاری از صرافی های رمزارز به شدت تحت کنترل و نظارت نهادهای متمرکز قرار دارند زیرا حجم کلانی از منابع مالی در این صرافی ها در گردش است.

دولت آمریکا در این زمینه از ترفند “گزارش فعالیت مشکوک” استفاده می کند تا بتواند تسلط و نظارت خود را بر روی صرافی ها حفظ کند. این منبع آگاه می گوید دولت آمریکا به شدت نسبت به فعالیت رمزارزها مشکوک است و تلاش میکند دایره اختیارات و نفوذ خود در شبکه های غیرمتمرکز را گسترده تر کند.

این منبع آگاه می گوید:

“تمام صرافی ها متولیانه (متمرکز) از لحاظ حقوقی ملزم هستند فعالیت های مشکوک را به دولت و نهادهای امنیتی گزارش دهند. این گزارش ها شامل معاملات با گردش مالی بیش از ۵ هزار دلار می شود. این صرافی ها اجازه ندارند اطلاعات مرتبط با گزارش های امنیتی را در اختیار عموم قرار دهند و گزارش ها باید به صورت  محرمانه در آرشیو اطلاعات صرافی ها ذخیره شود. در صورتی که صرافی ها نسبت به این قوانین پایبند نباشند، اعتبارنامه آنها توسط دولت باطل می شود و ممکن است با جریمه یا حتی زندان روبرو شوند.”

آنها چه کسانی هستند و چه چیزی میخواهد بدانند؟

آنها چه کسانی هستند و چه چیزی میخواهند بدانند؟

این منبع آگاه می گوید بسیاری از آژانس های اطلاعاتی نظیر اف بی آی و نهادهای قضایی به شدت به دنبال نظارت های گسترده بر دارایی های دیجیتال و شبکه های غیرمتمرکز رمزارز هستند.

این منبع آگاه می گوید بسیاری از قدرت های بزرگ دنیا مثل آمریکا، روسیه، چین، انگلستان و ژاپن به دنبال ایجاد محدودیت های گسترده بر شبکه های غیرمتمرکز رمزارز هستند.

این منبع آگاه در ادامه گفت:

” آژانس های اطلاعاتی و امنیتی مرتبط با دولت های متمرکز می خواهند بدانند شما چه سکه هایی در اختیار دارید، چه میزان و چند وقت یکبار معامله انجام می دهید، منبع تغذیه مالی شما برای خرید رمزارز چیست، و سودی که شما در یک بازه زمانی بدست می آورید چه مقدار است. آنها همینطور می توانند مسیر انتقال رمزارزها را ردگیری کنند. پس اگر شما رمزارزهای خود را در کیف پول های دیجیتال نگهداری می کنید پُر بیراه نیست که هم اکنون نهادهای متمرکز دولتی از اطلاعات خصوصی شما آگاه باشند. مهم نیست شما در کجا و به چه نحوی دارایی های دیجیتال خود را نگهداری می کنید، به محض اینکه برای انجام معاملات تجاری از صرافی های متمرکز (متولیانه) استفاده کنید هر لحظه امکان دارد اطلاعات شما توسط نهادهای دولتی مورد بررسی قرار گیرد.”

آیا شما تحت نظارت مراجع متمرکز قرار دارید؟

آیا شما تحت نظارت مراجع متمرکز قرار دارید؟

شاید شما هم کنجکاو شده باشید که چگونه می توانیم با خبر شویم که توسط آژانس های دولتی تحت نظارت قرار گرفته ایم؟ پاسخ چندان پیچیده نیست.

شاید شما با برخی صرافی های رمزارز روبرو شده باشید که پیش از انجام فعالیت های معاملاتی مرتبط با رمزارزها از شما میخواهند اطلاعات زیادی درباره پیشینه خود روی بستر صرافی قرار دهید.

مثلاً از شما می خواهند برخی اطلاعات هویتی مرتبط با فعالیت های بانکی خود را در شبکه قرار دهید. به نظر شما این حجم انبوهی از اطلاعات محرمانه را برای چه چیزی می خواهند؟ پاسخ ساده است.

برای اینکه بتوانند از بالا به فعالیت های کاربران نظارت کنند. گفته می شود دروغ هرچه بزرگتر باشد باورپذیری آن هم بیشتر است. اصولاً چیزی به نام نهاد غیرمتمرکز وجود ندارد زیرا نهاد غیرمتمرکز یک فضای بکر و حاصل‌خیز برای فعالیت های غیرقانونی و پولشویی محسوب می شود.

در سالیان اخیر با موارد بسیاری روبرو بوده ایم که حساب های کاربران به ناگهان مسدود شده است. دلیل این کار هم این بوده است که احتمالاً بدون اطلاع کاربر، حساب آنها توسط نهادهای دولتی به دلیل برخی فعالیت های مشکوک مسدود شده است.

آیا می توان از چتر نظارتی نهادهای متمرکز دوری کرد؟

آیا می توان از چتر نظارتی نهادهای متمرکز دوری کرد؟

برای اینکه گرفتار نظارت بالادستی نهادهای متمرکز نشوید بهتر است برای فعالیت های تجاری خود از صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنید.

اصولاً صنعت بلاک چین و رمزارزها به این هدف ایجاد شدند تا به کاربران این امکان را بدهند تا دارایی های دیجیتال خود را به صورت کامل تحت اختیار و مالکیت خود داشته باشند.

صرافی های متمرکز به دلیل ماهیت متولیانه خود چندان قابل اعتماد نیستند و می توانند زمینه ساز ایجاد فعالیت های نظارتی زیادی شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.