مشاهده نسخه اصلی
چهارشنبه,۵ آذر ۱۳۹۹ ۳:۰۷:۴۵

تاثیر ویروس کرونا در روند صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، چگونه بوده است؟

همه گیری جهانی ویروس کرونا پیامدهای اقتصادی گسترده ای داشته است. انباشت بدهی های مالی و آسیب پذیری اقتصاد های کوچک در سرتاسر جهان از جمله مهم ترین پیامدهای اقتصادی همه گیری جهانی ویروس کرونا محسوب می شود.

از طرف دیگر بسیاری از نهادهای سیاسی و مراجع قضایی در سرتاسر جهان در حال تصویب طرح های نظارتی و حقوقی در ارتباط با چگونگی صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند.

تغییر نگرش اقتصادی نسبت به امور مالی ضروری است

اخیراً نشست رئسای کل بانک های مرکزی ۲۶ کشور جهان در کشور روسیه توجهات گسترده ای را به خود جلب کرد. در این نشست عنوان شد که همه گیری جهانی ویروس کرونا باعث شده است تغییر نگرش اقتصادی در سطوح کلان مالی به یک ضرورت تبدیل شود.

رئیس بانک مرکزی روسیه اعتقاد دارد شرایط کنونی اقتصاد جهان روند نهادینه سازی ارزهای دیجیتال را تسریع کرده است زیرا قانونگذاران و مراجع کلان مالی دیگر مایل نیستند از ظرفیت های گسترده ارزهای دیجیتال در عصر مدرن غافل بمانند.

از طریق اتخاذ یک نگرش همیار-محور در سطوح کلان بین المللی می توان ارزهای دیجیتال را از دسترس شبکه های کلاهبرداری و کارتل های قاچاق دور نگه داشت

ماه گذشته تیف مکلم، رئیس کل بانک مرکزی کانادا از ایده همکاری و هم افزایی جهانی در راستای صدور و توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی حمایت کرد و در محصاحبه خود گفت از طریق اتخاذ یک نگرش همیار-محور در سطوح کلان بین المللی می توان ارزهای دیجیتال را از دسترس شبکه های کلاهبرداری و کارتل های قاچاق دور نگه داشت.

بانک مرکزی اسپانیا نیز اخیراً گزارش تحلیلی مفصلی را در ارتباط با چگونگی طراحی، توسعه و ارزیابی پیامدهای اقتصادی ناشی از صدور ارزهای دیجیتال منتشر کرده است. در این گزارش بانک مرکزی اسپانیا پیش بینی کرده است ارز دیجیتال این کشور به زودی در ابعاد کلان ملی صادر خواهد شد.

نشست رئسای کل بانک مرکزی در کشور روسیه به خوبی نشان داد که اتخاذ یک سیاست اقتصادی کلان در ابعاد بین المللی برای پذیرش و نهادینه سازی ارزهای دیجیتال یک ضرورت استراتژیک محسوب می شود.

معاون ارشد بانک مرکزی روسیه اعتقاد دارد نخستین قدم در راستای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی این است که کشورهای هدف از طریق ایجاد یک کارگروه ویژه پژوهشی نسبت به پیامدهای اقتصادی صدور ارزهای دیجیتال و تاثیر آن بر ثبات ملی و سیاست های پولی خود مطلع شوند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی توسط دارایی های ارزشمند پشتیبانی می شوند. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را می توان در دو طیف کاملاً متفاوت طبقه بندی کرد. ارزهای دیجیتال کلان و ارزهای دیجیتال خُرد دو دسته متفاوت از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی محسوب می شوند. ارزهای دیجیتال کلان جایگزین سپرده های ذخیره بانکی خواهند شد و به عبارتی سیستم های سنتی اعتبار و قرضه را به صورت کامل از رده خارج خواهند کرد. از طرف دیگر ارزهای دیجیتال خُرد تنها برای معاملات درون شبکه ای به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند و می توان آنها را هم تراز با پول های دیجیتال در نظر گرفت.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی زمینه را برای ایجاد یک دموکراسی جهان شمول فراهم خواهند کرد

برآورد می شود ۱.۷ میلیارد نفر در سرتاسر جهان به خدمات بانکی دسترسی نداشته باشند. همین موضوع می تواند صدور ارزهای دیجیتال را به یک موضوع سرنوشت ساز در ابعاد کلان بین المللی تبدیل کند. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می تواند با توسعه تمامیت امور مالی و مرجعیت پول در ابعاد وسیع تر، زمینه را برای ایجاد یک دموکراسی جهان شمول فراهم کند.

منبع: blockchain.news

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.