اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

466
اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

اتریوم به‌عنوان یکی از رمزارزهای باارزش در دنیای امروز توانسته بخش قابل توجهی از بازار رمزارزها را به خود اختصاص دهد. آشنایی با اتریوم و نحوه کار کردن آن به شما به‌عنوان یک فعال اقتصادی کمک می‌کند تا استفاده بهتر و بهینه‌تری از این رمزارز داشته باشید.

شاید بهتر باشد قبل از اینکه در مورد اینکه اتریوم چیست صحبت کنیم، اطلاعات جامعی در مورد اینترنت و نحوه کار کردن آن داشته باشید. این اطلاعات کمک می‌کند تا دیدگاه حرفه‌ای‌تری نسبت به اتریوم پیدا کنید.

امروزه اطلاعات شخصی ما، رمزهای عبور و اطلاعات مالی عمدتا در رایانه‌های دیگر ذخیره می‌شود. برای مثال این داده‌ها ممکن است در ابرها و سرورهایی ذخیره شوند که توسط شرکت‌هایی مانند آمازون، فیس‌بوک یا گوگل تعبیه‌شده‌اند. حتی همین مقاله نیز در یک سرور ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز از داده‌های آن استفاده شود.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

استفاده از چنین مجموعه‌هایی مزایای فراوانی دارد. این مجموعه‌ها با تیم‌های پشتیبانی خود به شما کمک می‌کنند تا خیالتان از بابت ذخیره‌سازی و ایمنی داده‌ها تا حدی راحت باشد و تا جای ممکن هزینه‌های شما را کاهش دهند.

درست است که چنین سیستم‌هایی راحتی و آسایش ما را فراهم کرده و مسئولیت‌هایی را بر عهده می‌گیرند؛ اما آسیب‌پذیری، نشت اطلاعات و پاک شدن آن‌ها به‌صورت عمدی یا غیرعمدی، از بزرگ‌ترین مشکلات این نوع سیستم است. یک هکر یا یک دولت می‌تواند بدون اطلاع شما به داده‌ها و فایل‌های شما به صورت کامل دسترسی داشته باشد. همچنین ممکن است با حمله به سرویس مجموعه ثالث یا تحت تاثیر قرار گرفتن آن به‌صورت جزئی، فایل‌ها و داده‌ها تغییر کنند، سرقت شوند، نشت پیدا کنند و یا به‌طورکلی از بین بروند.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

براون بلاندورف، خالق وب سرور آپاچی، معتقد است که این نوع طراحی متمرکز «گناه اصلی» اینترنت فعلی در دنیا است. به اعتقاد افرادی مثل بلاندورف، اینترنت به معنای عدم تمرکز است و این تمرکز فعلی، مشکلات زیادی را برای شرکت‌ها و افراد مختلف ایجاد کرده است. بعضی از ابزارهای جدید مثل تکنولوژی بلاک چین، برای رسیدن به همین هدف، یعنی عدم تمرکز ایجاد و توسعه یافته‌اند. همچنین جنبشی با نام splintered movement حول محور همین هدف شکل‌گرفته و در حال فعالیت است.

اتریوم یکی از جدیدترین فناوری‌ها برای پیوستن به این جنبش است.

درحالی‌که بیت کوین قصد دارد تا PayPal و بانکداری آنلاین را مختل کند، اتریوم با هدف استفاده از بلاک چین برای جایگزینی اشخاص و مجموعه‌های ثالث اینترنتی همانند مجموعه‌هایی که داده‌ها را ذخیره می‌کنند، انتقال وام انجام می‌دهند و ابزارهای پیچیده مالی را در اختیار عموم قرار می‌دهند، ایجاد شده است.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

رایانه جهانی

به‌طور خلاصه، اتریوم می‌خواهد یک رایانه جهانی باشد. این رمزارز قصد دارد تا جای ممکن غیرمتمرکز عمل کند. برخی به سیستم‌های غیرمتمرکز، سیستم‌های دموکراتیک شده نیز می‌گویند؛ به‌این‌علت که دیگر خبری از نظارت مرکزی تعداد محدودی از افراد یا شرکت‌ها نیست.

با استفاده از اتریوم، سرورها و ابرها توسط هزاران نفر که اصطلاحا به آن‌ها «گره» گفته می‌شود، جایگزین خواهد شد. گره‌ها توسط داوطلبانی از سراسر جهان اجرا می‌شوند؛ در نتیجه می‌توان گفت که با یک رایانه جهانی غیرمتمرکز سر و کار داریم که به‌هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی و کنترل نیست.

چشم‌انداز اتریوم ایجاد قابلیتی برای افراد مختلف در سراسر جهان است که به واسطه آن رقابت‌هایی در بالای این زیرساخت برای ارائه خدمات فراهم کنند.

برای مثال، یک برنامه فروشگاهی اپلیکیشن (مثل اپ استور برای سیستم‌عامل IOS یا گوگل پلی و کافه بازار برای سیستم‌عامل اندروید) را در تلفن هوشمند خود مشاهده کنید و آن را بالا و پایین ببرید (اسکرول کنید). مربع‌های مختلفی را در این اپلیکیشن مشاهده می‌کنید که هر کدام لوگو مربوط به یک برنامه کاربردی را در خود جای داده‌اند. از بانکداری الکترونیک گرفته تا تناسب اندام و حتی نرم‌افزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی.

اتریوم چیست

این برنامه‌ها به یک شرکت (یک سرویس ثالث دیگر) برای ذخیره اطلاعات کارت اعتباری، تاریخ‌های خرید و سایر اطلاعات شخصی شما متکی هستند. این مجموعه‌ها معمولا در سرورهای کنترل شده توسط مجموعه‌ای ثالث این اطلاعات را ذخیره می‌کنند.

البته علاوه بر این، انتخاب بودن یا نبودن برنامه‌ها نیز توسط مجموعه ثالث مثل گوگل یا اپل تعیین می‌شود. در واقع نوعی سانسور برای وجود یا عدم وجود برخی برنامه‌ها در این سیستم در جریان است. در نتیجه شما تنها برنامه‌های خاصی که این شرکت‌ها تشخیص داده‌اند را می‌بینید و توانایی دانلود آن‌ها را دارید.

اجازه دهید نمونه‌ای از یک سرویس ارائه خدمات سند آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم مثل Evernote یا Google Docs که از بهترین این سرویس‌ها در حال حاضر هستند.

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش رود، اتریوم کنترل داده‌های این نوع اسناد در چنین سرویس‌های آنلاینی را به صاحب آن و تمامی حقوق نوشته را به نویسنده آن می‌دهد.

ایده این است که یک نهاد دیگر بر یادداشت‌های شما کنترل نخواهد کرد و هیچ‌کس نمی‌تواند ناگهان ارائه خدمات را متوقف کند. فرض کنید به‌طور موقت تمام نوشته‌های خود را به‌صورت آفلاین دارید؛ در چنین شرایطی فقط شما یا کاربر آفلاین می‌تواند تغییراتی در آن ایجاد کند، نه هیچ موجود دیگری.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

به صورت تئوریک، اتریوم کنترل داده‌ها را در روش‌های گذشته و روش‌هایی که در عصر دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترکیب کرده است. هر بار که شما داده‌ها را تغییر داده و ویرایش‌ها را ذخیره می‌کنید یا مواردی را در نوشته‌های خود اضافه یا حذف می‌کنید، هر گره این تغییرات را ایجاد می‌کند. البته ناگفته نماند که این ایده و تئوری، با ابهاماتی رو به رو است.

اگرچه برنامه‌ها امکان‌پذیر به نظر می‌رسد، مشخص نیست که برنامه‌های بلاک چین تا چه اندازه مفید، امن یا مقیاس‌پذیر هستند و آیا این برنامه‌ها از برنامه‌هایی که تاکنون مورد استفاده قرار می‌گرفته، ساده‌ترند یا خیر.

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

حال که به‌طورکلی با اتریوم و سیستم مربوط به آن آشنا شدیم، وقت آن رسیده تا به موضوع چگونگی عملکرد این رمزارز بپردازیم.

با استفاده از اتریوم نیازی به یک برنامه یا نهاد برای ذخیره و کنترل داده‌ها در مثالی که در مورد اسناد آنلاین زده شد نیست. برای رسیدن به این هدف، اتریوم از پروتکل بیت کوین و طراحی بلاک چینی آن می‌کاهد تا به این وسیله بتواند برنامه‌های کاربردی فراتر از پول را پشتیبانی کند.

بااین‌حال اتریوم به طراحی انتزاعی بیت کوین کمک می‌کند. به‌طوری‌که توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌ها یا توافق‌هایی ایجاد کنند که نیاز به قدم‌های اضافی، قوانین جدید مالکیت، فرمت‌های معاملات جایگزین یا راه‌های مختلفی برای انتقال حالت دارند.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

هدف از زبان برنامه‌نویسی تورینگ اتریوم این است که توسعه‌دهندگان اجازه نوشتن و ایجاد برنامه‌های جدید بیشتری را کسب کنند. برنامه‌هایی که در آن معاملات بلاک چین کنترل شده و به‌صورت اتوماتیک نتایج خاصی را بروز دهند.

این انعطاف‌پذیری شاید نوآوری اولیه اتریوم است. انعطاف‌پذیری که کمک می‌کند اتریوم به‌عنوان یک سیستم مجزا در بلاک چین شناخته شده و به حیات خود ادامه دهد.

سیستم بلاک چین اتریوم

ساختار بلاک چین اتریوم شباهت زیادی به بیت کوین دارد؛ زیرا هر دو شامل یک رکورد مشترک از کل تاریخ معاملات درونی است. همچنین هر گره در شبکه یک کپی از این تاریخچه را ذخیره می‌کند.

تفاوت بزرگی که در اتریوم ایجاد شده این است که هر گره، علاوه بر تمام معاملات اخیر، آخرین وضعیت هر قرارداد هوشمند را درون خود ذخیره می‌کند. این موضوع بسیار پیچیده‌تر از آن است که در مطالبی خلاصه بتوان به آن اشاره کرد؛ اما تلاش شده در ادامه توضیحات مختصری در ارتباط با آن ارائه شود.

برای هر برنامه کاربردی اتریوم، شبکه نیاز به پیگیری «وضعیت» یا اطلاعات فعلی تمامی این برنامه‌ها را دارد؛ ازجمله تعادل هر کاربر، تمام کدهای قرارداد هوشمند و همه موارد ذخیره‌شده در آن.

بیت کوین از معاملات استفاده‌نشده برای شناسایی اینکه هر فرد چه میزان بیت کوین در اختیار دارد استفاده می‌کند. درحالی‌که این موضوع به نظر پیچیده است؛ اما ایده ساده و قابل دسترسی است. هر بار که یک تراکنش بیت کوین ساخته می‌شود، شبکه «کل مبلغ را از بین می‌برد»؛ دقیقا مشابه آنچه برای پول کاغذی اتفاق می‌افتد. صدور مجوز بیت کوین در مسیری است که داده‌ها را به سکه‌های فیزیکی شبیه می‌کند.

برای انجام معاملات آتی، شبکه بیت کوین باید تمام قطعات تغییرات شما را در جایی اضافه کند که با برچسب‌های «صرف شده» و «صرف نشده» دسته‌بندی شده‌اند.

از سوی دیگر اتریوم از حساب‌ها استفاده می‌کند. همانند صندوق‌های حساب بانکی، هر توکن در یک کیف پول ظاهر می‌شود و می‌توانند به‌حساب دیگری منتقل شوند. منابع مالی همیشه در جایی هستند؛ اما آنچه را که می‌خواهید به‌عنوان یک رابطه ادامه‌دار بنامید، نخواهید داشت!

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

با استفاده از اتریوم، هر بار که یک برنامه استفاده می‌شود، شبکه‌ای از هزاران کامپیوتر آن را پردازش می‌کند.

قراردادهایی که در یک‌زبان برنامه‌نویسی خاص نوشته‌شده‌اند به «bytecode» کامپایل می‌شوند. جایی که یکی از ویژگی‌های اتریوم به نام «ماشین مجازی اتریم یا EVM» می‌تواند آن را بخواند و اجرا کند. تمام گره‌ها، این قرارداد را با استفاده از EVM خود اجرا می‌کنند.

به یاد داشته باشید که هر گره در شبکه، محتوی یک کپی از معامله و تاریخ قرارداد هوشمند به همراه وضعیت فعلی است. هر بار که کاربر یک عمل انجام می‌دهد، تمام گره‌ها در شبکه باید توافق کنند که این تغییر رخ داده است.

هدف در اینجا این است که شبکه ماینرها و گره‌ها، مسئولیت انتقال تغییر از حالتی به حالت دیگر را به‌جای برخی مجموعه‌ها مثل PayPal یا یک بانک بپذیرند.

ماینرهای بیت کوین تغییر مالکیت یک بیت کوین از فردی به فرد دیگر را قانونی می‌کنند. در مقابل EVM قراردادی را بر اساس قواعدی که توسعه‌دهندگان در ابتدا برنامه‌ریزی کرده‌اند، اجرا می‌کند.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

محاسبه واقعی در EVM از طریق یک زبان کد محور مبتنی بر Stack به دست می‌آید (کدهایی که به‌صورت صفر و یک هستند و فقط ماشین می‌تواند آن را بخواند). بااین‌حال، توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمندانه‌ای را در زبان‌های سطح بالا مثل Solidity و Serpent بنویسند که برای خواندن و نوشتن توسط انسان‌ها ساده‌تر و در دسترس باشند.

هرچند باید به‌صورت مفصل در زمینه نحوه ماینینگ در اتریوم بحث شود، اما به‌طور خلاصه باید گفت که ماینرها کسانی هستند که از رفتارهای بد جلوگیری می‌کنند. برای مثال با استفاده از ماینرها می‌توانیم به این اطمینان برسیم که هیچ‌کس پول خود را بیش از یک بار صرف نمی‌کند یا با استفاده از آن قراردادهای هوشمندی که برای آن پرداختی انجام‌نشده را رد می کنیم.

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

چند هزار گره اتریوم وجود دارد و هر گره در حال کامپایل و اجرای همان کد است. شما ممکن است فکر کنید، این روش خیلی گران‌تر از محاسبات عادی است؟ بله؛ دقیقا درست فکر می‌کنید. به همین دلیل ممکن است شبکه فقط برای موارد خاص استفاده شود.

آموزش رسمی اتریوم این ناکارآمدی را تصدیق می‌کند و بیان می‌دارد:

«یک اتفاق خوب این است که شما تقریبا نمی‌توانید هر کاری را در EVM انجام دهید. دقیقا همان‌طوری که امروزه قادر به اجرای برنامه‌ها بر روی تلفن‌های هوشمند ساخته‌شده در سال ۱۹۹۹ نیستید.»

منبع : coindesk

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی