ارز دیجیتال چه تفاوتی با رمزارز و ارز مجازی دارد؟

362

ارز دیجیتال معنای متفاوتی با رمزارز و ارز مجازی دارد، اما متاسفانه عموما این اصطلاحات به اشتباه جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

وقتی در مورد دنیای رمزارز صحبت می‌کنیم، با دنیایی مبهم و پر از سوالات بی‌پاسخ مواجه هستیم. در بهترین زمان‌ها نیز ممکن است فعالیت بر روی رمزارز دلهره‌آور یا نامفهوم باشد. زمانی که یک ارز جدید یا یک استیبل کوین جدید وارد بازار می‌شود، بحث‌های زیادی در بین فعالان این حوزه صورت می‌پذیرد که این ارز، رمزنگاری‌شده است، دیجیتال است یا یک ارز مجازی است. به همین علت تصمیم گرفته‌ایم در مورد تفاوت این ارزها که شباهت زیادی نیز با هم دارند، صحبت کنیم.

تعریف ارز دیجیتال

ارز دیجیتال، اصطلاحی کلیدی برای توصیف تمام پول‌های الکترونیکی است. در واقع ارز دیجیتال شامل ارز مجازی و رمزارز نیز می‌شود. این ارزها می‌توانند قابلیت تنظیم داشته باشند یا نداشته باشند.

ارز دیجیتال تنها در قالب دیجیتال و الکترونیکی در دسترس است و بر خلاف یک دلار یا یک سکه، هیچ اعتبار و پشتوانه‌ای ندارد. ارزهای دیجیتال که تنها با استفاده از کیف پول الکترونیکی یا شبکه‌ای مشخص قابلیت خرج کردن یا منتسب کردن به یک فرد را دارند، معمولا پول دیجیتالی یا پول نقد سایبری نیز نامیده می‌شوند.

تعریف ارز دیجیتال

در پول دیجیتالی، واسطه‌ها تا حد بسیار زیاد حذف می‌شوند. نبود واسطه به این معناست که معاملات کاملا به‌صورت لحظه‌ای انجام شده و هزینه بسیار کمی در بردارد.

برای مثال، منتقدان معتقدند، سکه JPMorgan به‌عنوان یک ارز دیجیتال طبقه‌بندی می‌شود؛ زیرا اطلاعات در یک بلوک زنجیره‌ای کار نمی‌کند، به‌صورت آنلاین استفاده می‌شود و استفاده از آن برای انتقال وجوه بین غول‌های مالی و مشتریان آن است.

ارز مجازی چیست؟

ارز مجازی نوعی ارز دیجیتال است که معمولا توسط سازندگان آن کنترل می‌شود و در میان اعضای یک جامعه مجازی خاص مورد استفاده و پذیرش قرار می‌گیرد.

اینجا جایی است که موضوع کمی گیج‌کننده می‌شود. همه ارزهای مجازی دیجیتال هستند (فقط در اینترنت وجود دارد)؛ اما همه ارزهای دیجیتال مجازی نیستند. ای موضع به این علت است که برخی از ارزهای دیجیتال، خارج از یک محیط خاص کاربرد دارند و این متفاوت از تعریف اولیه ارزهای مجازی است.

اساسا ارز مجازی، نماینده ارزش پولی است که برای پرداخت‌های همتا به همتا توسط یک صادرکننده خصوصی صادرشده، مدیریت می‌شود و تحت کنترل قرار دارد. گاهی ارزهای مجازی در توکن‌ها نمایان می‌شوند و ممکن است بدون مناقصات قانونی مثل سکه یا اسکناس غیر قابل کنترل باشند.

ارز مجازی توسط بانک صادر نمی‌شود. این موضوع بر خلاف ارزهایی که قیمت آن توسط دولت مشخص می‌شود (ارز فیات) و کاملا تحت کنترل قرار دارد. شرایط عدم تنظیم در این نوع ارزها به این معنی است که ارزهای مجازی به نوسان قیمت‌ها حساس هستند.

برخی از رمزارز مثل بیت کوین و اتریوم، به‌عنوان ارزهای مجازی شناخته می‌شوند.

بنابراین، یک رمزارز چیست؟

رمزارز چیست؟

کلمه «رمزنگاری» در «رمزارز» اشاره به این واقعیت است که در این ارزها از الگوریتم‌های رمزنگاری و تکنیک‌های رمزنگاری زیادی برای اطمینان از وجود امنیت در سراسر شبکه استفاده می‌شود. این سطح از امنیت باعث شده تا امکان تقلب در دنیای رمزارز بسیار سخت و غیر قابل اجرا باشد.

بسیاری از رمزارز به‌عنوان سیستم‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین بدون نیاز به یک شخص ثالث مورد اعتماد مانند بانک مرکزی یا شرکت کارت اعتباری، کار می‌کنند. در این نمونه، انتقال از طریق شبکه همتا به همتا و با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی انجام می‌شود.

رمزارز چیست؟

بیت کوین بدون شک شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین رمزارز بر مبنای بلاک چین است. همچنین این رمزارز به‌عنوان باارزش‌ترین ارز نیز شناخته می‌شود.

هرچند بیت کوین در حال حاضر محبوب‌ترین ارز است؛ بااین‌حال رمزارز دیگری نیز وجود دارد. برخی از ارزها مثل LiteCoin و Monero به‌عنوان ارزهایی جایگزین و موازی شناخته می‌شوند. تعدادی از آن‌ها به تقلید از بیت کوین ساخته‌شده‌اند و برخی دیگر چند شاخه دارند؛ ممکن است یک رمزارز جدید با ساختاری نوین ایجاد شده یا از یک ارز موجود مشتق شده باشند.

با توجه به ماهیت مجازی این ارزها، رمزارز یک مخزن مرکزی و واحد ندارند؛ به این معنی که ممکن است به دلیل مشکلی که برای رایانه به وجود می‌آید از بین بروند؛ البته در شرایطی که کلید خصوصی فراموش شده باشد و یا هیچ فایل پشتیبانی در اختیار فرد نباشد.

بر خلاف معامله با پول نقد که به‌صورت کاملا ناشناس انجام می‌شود، در بلاک چین امکان بررسی معاملاتی که با رمزارز مثل بیت کوین صورت می‌گیرد، بدون شناسایی دقیق هویت شرکت‌کنندگان امکان پذیر است.

ناگفته نماند که برخی از انواع رمزارز کمتر خصوصی هستند و برخی بیشتر. برای مثال می‌توان به ارزهای ZCash، Monero و Dash اشاره کرد که ردیابی آن‌ها به‌مراتب سخت‌تر از بیت کوین است.

نتیجه‌گیری

به‌طور خلاصه، پول دیجیتال، اصطلاحی است که برای ارزهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تنها در فضای دیجیتال مورد استفاده هستند. در نتیجه ارزهای مجازی و رمزارز نوعی ارزهای دیجیتالی هستند زیرا طبق تعریف، آنلاین هستند.

ارز مجازی یک نوع ارز دیجیتالی موجود در دنیای مجازی است که برای جوامعی خاص توسط توسعه دهنگان تعبیه می‌شود.

رمزارز نیز نوعی ارز دیجیتال است؛ اما با استفاده از الگوریتم‌های خاصی به‌صورت رمزنگاری‌شده درآمده‌اند تا ایمن‌تر باشد.

حالا که تفاوت این سه ارز را می‌دانید، بهتر است به‌صورت هوشمندانه‌تری از این اصطلاحات استفاده کنید. اگر تابه‌حال از این کلمات در جای نادرست استفاده کرده‌اید، با ما در میان بگذارید. نظرات شما به ارتقاء مفاهیم مربوط به تمامی این ارزها کمک می‌کند.

منبع : thenextweb

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی