۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

|

|
| ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

لیبرای فیس‌بوک ؛‌ یک رمزارز تازه یا نوعی دارایی دیجیتالی؟

رمزارز فیس‌بوک، لیبرا نام دارد. این رمزارز در دسته استیبل‌کوین‌ها قرار می‌گیرد یعنی ارزهایی که پشتوانه دلار یا ارزهای حقیقی دیگر را دارا هستند. حرف و حدیث‌های زیادی درباره لیبرای فیس‌بوک مطرح می‌شود و این روزها، چشم‌ها همه به سمت فیس‌بوک خیره است. برخی معتقدند که دسته‌بندی لیبرا در گروه رمزارزها کار درستی نیست و آن را یک رمزارز در دنیای دیجیتالی نمی‌دانند. اما علت چیست؟ دلیل حساسیت‌های عمومی روی لیبرای فیس‌بوک ریشه در چه چیزهایی دارد؟ در اختیار داشتن اطلاعات کاربران در حجمی عجیب و غریب می‌تواند دلیلی بر نگرانی از عملکرد فیس‌بوک در دنیای رمزارزها باشد؟

چرا لیبرا، رمزارز نیست؟

هر چند تفاوت‌هایی میان تعاریف مختلف از رمزارزها وجود دارد اما همگی بر مقاومت بیت‌کوین و هم‌تایانش در برابر سانسور و نظارت‌های متمرکز اتفاق نظر دارند. اما لیبرا یا همان استیبل‌کوین فیس‌بوک در چنین تعریفی نمی‌گنجد و نمی‌تواند در یک شبکه و بستر غیرمتمرکز فعالیت کند. گفته می‌شود که به مرور زمان و بعد از اینکه رمزارز فیس‌بوک کمی جای خود را در بازار باز کرد به شبکه‌ای غیرمتمرکزتر منتقل خواهد شد. باید دید که این ادعا تا چه اندازه صحت دارد و در آینده عملی می‌شود یا خیر.
دلیل دیگری که برخی با دیده شک به رمزارز بودن لیبرا نگاه می‌کنند، شکل تعیین قیمت و ارزش آن است. اصول ریاضی یا بازار نیستند که قیمت لیبرا را تعیین می‌کنند بلکه نماینده دیجیتالی از سبدی از ارزهای حقیقی به شمار می‌رود و از بُعد ارزش‌گذاری و قیمت هم با بیت‌کوین و رمزارزهای متداول متفاوت است. تنها نقطه اشتراک لیبرا با رمزارزهای دیگر، فعالیت آن در بستر بلاک‌چین عنوان می‌شود. یعنی تمام آنها مبتنی بر شبکه بلاک‌چین، عمل می‌کنند.

رسالت لیبرا چه چیزی تعریف شده است؟

برخی از موافقان لیبرا معتقدند که قبلا هم ارزهای حقیقی مانند دلار، پشتوانه‌ای مانند طلا داشته‌اند اما ماجرا برای لیبرا کاملا متفاوت است زیرا این استیبل‌کوین، پشتوانه‌ای مانند دلار دارد که که رفتاری کاملا متفاوت از طلا از نقطه نظر نظارت و کنترل دارد. دلار، واحدی پولی است که دولت و ناظرانی خاص، امر چاپ و توزیع آن را در دنیا بر عهده دارند و شیوه قیمت‌گذاری و تعیین ارزشش با طلا کاملا فرق می‌کند. این موارد نشان می‌دهد که ظاهرا نمی‌توان به لیبرا به چشم ارزی نگاه کرد که قرار است از طریق آن، تراکنش‌های مالی در سراسر دنیا به سادگی صورت پذیرد. در واقع، بین ارزی که امکان تراکنش با آن وجود دارد و فعالیت به عنوان یک دارایی دیجیتال کمی شبهه وجود دارد. در این صورت، نمی‌توان انتظار داشت که لیبرا همان رمزارزی است که فیس‌بوک ادعا می‌کند به راحتی تا چند سال آینده از طریق بسترهای عمومی و ساده‌ای مانند پیام‌رسان‌های مختلف، امکان تراکنش‌های مالی میان کاربران را فراهم می‌کند.

لیبرا موفق خواهد شد؟

هر چند تردیدها و سوالات زیادی درباره لیبرا وجود دارد اما هنوز نمی‌توان درباره آن اظهار نظرهای کلی و قطعی ارائه داد. تمام مواردی که عنوان شد حتما از سوی شرکت بزرگ فیس‌بوک هم مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است. شاید این شرکت برای تمامی پرسش‌ها و تردیدها، راه‌کارهایی در آستین دارد که زمان اعلام آنها هنوز فرا نرسیده است. در هر حال، این ایده که به کمک یک استیبل‌کوین یا رمزارز و پیام‌رسان‌ها، امکان انتقال پول و تراکنش برای تمام دنیا مقدور شود بسیار جالب‌توجه است.

منبع : Cintjournal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید