جمعه 1 بهمن 1400

پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین و اشتباهات در آن

با گذشت حدود یک دهه از ظهور بلاک‌چین در دنیا، به تدریج اشتباهات و تردیدها پیرامون آن در پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین رو به کاهش است. گفته می‌شود که این فناوری دارای ابعاد متنوع و ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در عرصه‌ها و صنایع گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه، صنایع مختلف باید تهدیدها، فرصت‌ها، نقاط ضعف و قوتی که این فناوری به همراه می‌آورد، به طور کامل بررسی کنند. شناختن این ابعاد، مانع از آن می‌شود که در کسب و کارهای مختلف، استفاده از فناوری‌های تازه‌ای مانند بلاک‌چین، مشکل و بن‌بست ایجاد کند.

کلیک کنید و جدیدترین اخبار بلاک چین را بخوانید

در ادامه از نکاتی خواهیم گفت که در بهره‌مندی از این فناوری باید به آنها توجه شود:

استفاده از بلاک‌چین برای ثبت داده‌ها

یکی از اشتباهات مهمی که در زمینه استفاده از بلاک‌چین در صنایع مختلف وجود دارد، به کارگیری آن برای ثبت داده‌هاست. البته ثبت داده‌ها در بستر بلاک‌چین، ممکن است در برخی موارد انتخابی مناسب باشد ولی باید دقت کرد که سیستم ثبت داده‌ها در بلاک‌چین، فقط بخشی از امکانات و خدماتی است که ارائه می‌کند و استفاده از آن در کنار ارکان دیگر این فناوری می‌تواند موجب دریافت نتیجه‌ای متفاوت شود. در نتیجه، لازم است، در استفاده از بلاک‌چین، هوشیاری به خرج داده شود و فقط به یکی از بخش‌های آن توجه نکنید. در این صورت، هزینه‌ای بی‌جا برای دریافت نتیجه‌ای صرف خواهد شد که بدون این بستر هم قابل دستیابی است.

به کارگیری بلاک‌چین در تولید محصول

یکی دیگر از مواردی که باید در به کارگیری بلاک‌چین در نظر داشته باشید، این است که به عنوان یک فناوری تازه و جدید هنوز به بلوغ و تکامل نرسیده و نمی‌توان از آن در تعریف محصولاتی استفاده کرد که مبتنی بر آن فعالیت خواهند کرد. البته منظور استارتاپ‌هایی نیست که درصدد ارتقای زیرساخت‌ها و ابعاد فناوری بلاک‌چین هستند. بلکه منظور کسب و کارهایی است که می‌خواهند از این فناوری به عنوان رکن اصلی فعالیت‌هایشان در تولید محصول و تعریف خدمات خود بهره ببرند. شاید فعلا بتوان از بلاک‌چین در تعریف پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین بهره برد که می‌توانند به کمک آن روند و فرایندهای خود را تسریع کنند و برای بازار جذاب باشند اما تا نرسیدن این فناوری تازه به بلوغ و مسیری باثبات، بهتر است از سرمایه‌گذاری صِرف روی آن صرف نظر کنید.

نادیده گرفتن قوانین و رویکردهای دولتی

رویکردها و قوانین دولتی در زمینه رمزارزها و استفاده از بلاک‌چین را هم در نظر داشته باشید. نباید از محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها غافل باشید. در این صورت، امکان دارد، فعالیت‌هایی که صورت می‌دهید، با مشکلاتی رو به رو شود و هزینه‌هایی که صرف کرده‌اید، هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته باشد. پس لازم است در استفاده و به کارگیری هر فناوری تازه‌ای به رویکردهای دولتی و قوانین درباره آن هم توجه داشته باشید.

بلاک‌چین دیر یا زود در صنایع مختلف به طور گسترده استفاده خواهد شد. پس بهتر است، آن را از جهات مختلف برای کسب و کارتان مورد بررسی قرار بدهید و بدانید که هیچ فناوری تازه‌ای با این ظرفیت و کاربرد قابل فراموشی و نادیده گرفتن نیست.

منبع : Cintjournal

بیشتر بخوانید

تحلیل و بررسی کامل ایکس بیت

با پیشروی فناوری بلاکچین ‌در تمامی جوانب زندگی، دور از انتظار نیست که ردپای این فناوری در دنیای بازی‌های آنلاین نیز دیده شود. هر...

نقد و بررسی صرافی بیتفینکس 

بیتفینکس (Bitfinex) یک صرافی ارزهای رمزنگاری شده است که در بین معامله گران آنلاین شهرت پیدا کرده است. در بیشتر موارد، Bitfinex به دلیل...

نسخه جدید CCXX روی گیت هاب Counos Platform

آخرین نسخه رمزارز کونوس ایکس (Counos X) بر روی پلتفرم محبوب نرم افزار و برنامه نویسی گیت هاب قرار گرفته است. این نسخه جدید...

آشنایی با توکن بند پروتکل (BAND)

بند پروتکل یک پلتفرم اوراکل داده بین زنجیره ای است که قادر است داده های دنیای واقعی را دریافت و آنها را به اپلیکیشن...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

هاردفورک چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که در دنیای ارزهای دیجیتال زیاد به کار می رود، اصطلاح فورک (Fork) است. فورک در لغت به معنی چنگال یا...

مطالب داغ هفته