کلاهبرداری استخراج بیت کوین موجب دستگیری یک هلندی شد

353
کلاهبرداری استخراج بیت کوین یک مرد هلندی
کلاهبرداری استخراج بیت کوین یک مرد هلندی

خبری توسط مسئولین مالیاتی اداره بازجویی هلند در مورد عملیاتی کلاهبردارانه منتشر شده است. این کلاهبرداری بوسیله مردی ۳۳ ساله ساکن در اپلدورن به نام بری ون موریک انجام شده که پیشتر یک کارآفرین بوده و اکنون مدیر دو شرکت خصوصی است.

او حدود ۱۰۰ نفر را به خرید رایانه­ هایی جهت استخراج بیت‌کوین ترغیب کرده بود درحالی که چنین رایانه­ هایی وجود خارجی نداشتند و از این راه ۱۰۰ میلیون یورو بدست آورد.

از طرفی اداره مسئول امور مالی در بریتانیا اعلام کرده­، بیش از ۳۴ میلیون دلار طی عملیات‌های کلاهبردارانه از دست رفته است. یک کلاهبردار دیگر در تایلند در فوریه سال جاری، ۱۴۰ نفر را با سرمایه کلی بالغ بر حدود ۱.۳۴ میلیون دلار فریب داده است.

البته گزارش‌هایی هم از کلاهبرداری­ هایی مرتبط با استخراج منتشر شده‌اند، مانند شرکت وان‌کوین در بلغارستان که ۴ میلیارد دلار از این راه بدست آورد.

 در مورد آقای موریک، اتها­م­ های او جعل اسناد و پولشویی نیز بوده است. در واقع، پولی را که از طرفداران صنعت رمزارز دریافت کرده است نیازهای رفاه طلبانه او مانند مسافرت و قمار را تأمین کرده بود.

او کار مزرعه استخراج خود را در ۲۰۱۷ آغاز کرد و مدعی بود ماهیانه حدود  ۰.۳ بیت‌کوین به ارزش ۲۳۸۹ دلار به سرمایه گذاران برخواهد گرداند. مشکل وقتی شروع شد که نه برگشت پولی بود و نه بازپس دادن رایانه ­­ها.

به دنبال شکایت­ ها از سوی سرمایه­ گذاران، خدمات اطلاعات و تحقیقات مالی (FIOD) و پلیس وارد منزل و دفتر او شدند و هر چیزی که به نحوی ارزشمند بود ضبط کردند.

به نظر می­رسد FIOD در مورد رعایت قوانین پولشویی بسیار سخت‌گیر است، چون این مسأله جزو اولویت‌های مهم آن است.

خوشبختانه سرزمین مادری این کلاهبردار گام­ هایی در جهت ارائه طرحواره ارائه مجوز به شرکت­ها برداشته است تا از هر گونه پولشویی و تأمین مالی تروریسم جلوگیری کند. بانک ملی مرکزی و مراجع هلند نهادهایی هستند که معتقدند مجوز داشتن برای صرافی­ های تبدیل پول فیات به رمزارز یا ارائه دهندگان راهکار حفاظت، باعث می­شود فعالیت­های مالی در زمینه ارزهای مجازی امن­تر و با ریسک جرم کم‌تر انجام شوند.

منبع : cintjournal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی