پنج‌شنبه 27 مرداد 1401

بورس سنگاپور از پلتفرم جدید توکن بهادار مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می کند

پلتفرم معامله جدیدی برای توکن‌های اوراق بهادار با پشتیبانی بورس سهام سنگاپور و پشتیبانی فنی استارتاپ ConsenSys راه‌اندازی شده است.

پلتفرم 1X روز چهارشنبه در دسترس قرار گرفت و اولین توکن ارائه‌شده در آن توکن اتریومی است که می‌توان آن را با دلار سنگاپور خریداری کرد. این توکن نماینده ۷ درصد از سهام شرکت مدیریت صندوق سنگاپوری به نام Aggregate Asset Management (AAM) است.

AAM در ۶ هفته‌ای که از ۴ می ۲۰۱۹ گذشته، ۴ میلیون دلار سرمایه به ارز فیات جذب کرده است. سرمایه‌گذاران این دور معادل سرمایه‌گذاری و سهم‌شان توکن‌های اتریوم دریافت کردند که اکنون در 1X قابل معامله هستند.

هدف 1X ارائه پلتفرم عرضه اولیه‌ای برای شرکت‌های خصوصی به‌منظور جذب سرمایه و همچنین افزایش نقدینگی در بازار سرمایه اصلی با استفاده از بلاک چینی عمومی برای اعتبارسنجی تراکنش‌هاست.

هایپینگ چو (Haiping Choo)، مدیر عامل 1X در مصاحبه با بخش اخبار بلاک چین و رمزارز کوین دسک گفت:

«ما بخشی از شرکت‌های خصوصی (معمولا ۱۰ تا 30 درصد) را تصاحب می‌کنیم و آن را در یک ابزار ویژه مالی (SPV) قرار می‌دهیم تا از توکن‌هایی پشتیبانی کنیم که برای ورود به پلتفرم و معامله ایجاد می‌کنیم.»

او همچنین افزود:

«ایده کلی این است که نقدینگی را به دارایی‌هایی بیاوریم که در گذشته غیرنقد بوده‌اند. این کار را با شرکت‌های خصوصی شروع کرده‌ایم. در آینده قصد داریم همین روش را در مورد دیگر دارایی‌های غیرنقد مثل اوراق قرضه، املاک و غیره نیز به‌کار ببریم.»

دسترسی جهانی

Capbridge، بورس سهام بازار اولیه مستقر در سنگاپور 1X را ایجاد کرده است. Capbridge تحت تنظیم‌گری سازمان پولی سنگاپور قرار دارد که در عمل نقش بانک مرکزی این کشور را ایفا می‌کند. این شرکت مجوز خدمات بازارهای سرمایه را دارد و مجوز اپراتور بازار معتبر را برای 1X کسب کرده است.

بورس سنگاپور نیز یکی از سرمایه‌گذاران استراتژیک 1X است یعنی علاوه بر اینکه در این پلتفرم سهامدار است در فعالیت‌های کسب‌وکار نیز مشارکت دارد.

چو می‌گوید:

«توکن‌ها نماینده اوراق بهادار شرکت‌های واقعی هستند. در حال حاضر فقط سهام عادی ارائه می‌شود ولی ممکن است در آینده انواع دیگر سهام مثل سهام ترجیحی و انواع دیگر اوراق بهادار مثل اوراق قرضه قابل تبدیل و مانند آن نیز ارائه شوند.»

این پلتفرم قصد دارد با استفاده از بلاک چین اتریوم به‌عنوان جایگزین نقل و انتقال به روش مرسوم، هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد و علاوه بر ۱۰۰۰ سرمایه‌گذار معتبری که دارد، در دسترس مشارکت‌کننده‌های جهانی قرار گیرد.

درحالی‌که معامله‌گران سنگاپوری برای آنکه سرمایه‌گذار معتبر محسوب شوند، باید حداقل ۲۲۰ هزار دلار درآمد سالانه و ۱.۵ میلیون دلار دارایی خالص داشته باشند، برای سرمایه‌گذاران خارجی الزامات حداقلی وجود ندارد و فقط باید در فرایند احراز هویت پذیرفته شوند.

1X برای هر معامله ۲.۵ درصد کارمزد تراکنش و سالانه ۳۶۰۰ دلار کارمزد ورود به فهرست از متقاضیان موفق دریافت می‌کند.

نقش ConsenSys

ConsenSys، شرکت نرم‌افزار بلاک چین مستقر در نیویورک که جوزف لوبین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم راه‌اندازی کرده، به 1X در طراحی راه‌حلی برای عرضه «توکن‌های ERC-20 اصلاح‌شده» کمک کرده است که نیازهای قابلیت تعامل و الزامات تنظیم‌گری را برآورده می‌کند.

دارن فرنکل، رئیس واحد سنگاپور ConsenSys توضیح داد که این طراحی این امکان را فراهم می‌کند که تراکنش‌های توکن‌های اتریوم با پشتوانه اوراق بهادار مانند دیگر توکن‌های ERC-20 روی شبکه اتریوم قابل مشاهده باشند.

با این حال او اضافه کرد:

«داشتن این توکن‌ها حقوق قانونی دارایی‌ها را به‌طور مستقیم به کاربران واگذار نمی‌کند چراکه معاملات سهام در 1X باید از لحاظ پیروی از مقررات بررسی شوند.»

این امر به این علت است که یک متولی شخص ثالث که از دولت سنگاپور مجوز گرفته و تحت تنظیم‌گری آن قرار دارد، باید همه فهرست‌های 1X (توکن‌ها و اوراق بهادار متضمن آن‌ها) را ذخیره کند. چو می‌گوید 1X در حال حاضر با Equiom Trust Singapore همکاری می‌کنند و قصد دارند متولی‌های بیشتری را اضافه کنند.

به‌طور خلاصه اگرچه 1X پلتفرمی متمرکز است، کلیدهای خصوصی سرمایه‌گذاران را نگهداری نمی‌کند و در مورد همه معاملاتی که در آن انجام می‌شوند، همه تراکنش‌های روی بلاک چین باید با نظارت متولی شخص ثالث انجام شوند.

چو می‌گوید:

«این پلتفرم را به نحوی طراحی کرده‌ایم که روشی مقیاس‌پذیر، استاندارد و کاملا پیروی مقررات باشد که بتواند شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران جهانی را جذب کند. اصرار ما برای انجام این اقدامات به دلیل ارائه اوراق بهادار بود که بیش از همه طبقه‌بندی‌های دارایی تنظیم‌گری شده‌اند.»

منبع : coindesk

بیشتر بخوانید

تلاش ریپل برای تسهیل انتقال پول بین ژاپن و تایلند

  یک کمیته تجاری سازمان ملل مجموعه ای از قوانین را پیشنهاد داده تا توسعه رمزارزها در کشورهای در حال توسعه را متوقف سازد....

استیبل کوین AUSD پشتوانه فیاتی خود را از دست داده

  توسعه دهنده دوج اعلام کرده است که فرایند ادغام دوج کوین وارد مرحله جدیدی شده است. "یو تودی"   توکن فورک جدید اتریوم نیمی...

اتریوم بعد از ماه ها به 2000 دلار رسید

  شاخص ترس و طمع بیت کوین برای اولین بار از ماه آوریل از محدوده ترس خارج شده است. "یو تودی"   هارد فورک واسیل...

شکایت از مارک کیوبن برای تبلیغ پلتفرم Voyager

  ویتالیک بوترین به کلکسیون معروف NFT میمون های کسل طعنه زده است. "کوین دسک" پلتفرم interBTC در تلاش است تا اتخاذ رمزارزها در...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

هاردفورک چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که در دنیای ارزهای دیجیتال زیاد به کار می رود، اصطلاح فورک (Fork) است. فورک در لغت به معنی چنگال یا...

مطالب داغ هفته