۱۳/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

|

|
| ۱۳/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

آیا تکنولوژی چین لاکس (ChainLocks) می تواند از حمله ۵۱ درصد جلوگیری کند؟

حمله ۵۱ درصد زمانی اتفاق می افتد که قدرت هش هکرها از مجموع قدرت هش دیگر استخراج کنندگان در شبکه بیشتر باشد. شبکه های بزرگ مثل پلتفرم بیت کوین کمتر در معرض حملات ۵۱ درصد هستند زیرا هزینه انجام عملیات حمله سایبری ۵۱ درصد به مراتب بیشتر از سود حاصل از آن است.

دیگر شبکه های کوچکتر مثل اتریوم و بیت کوین کش بیشتر در معرض حملات سایبری ۵۱ درصد قرار دارند.

حمله سایبری به شبکه های بیت کوین

حمله سایبری به شبکه های بیت کوین بسیار پرهزینه است

پژوهش های آماری نشان می دهد که هزینه حمله سایبری به شبکه بیت کوین روزانه بیش از ۲۱ میلیون دلار است.

به همین دلیل عملاً از حمله سایبری به شبکه بیت کوین هیچ سودی عاید هکرها نمی شود. حتی به فرض اینکه یک هکر چنین هزینه ای را بتواند متقبل شود، حمله ۵۱ درصد باز هم چندان کار ساده ای نخواهد بود.

برای اجرای هک ۵۱ درصد تعداد بسیار زیادی دستگاه استخراج بیت کوین نیاز است که شرکت های تولید کننده دستگاه استخراج رمزارز هیچگاه این تعداد ماشین استخراج را در اختیار یک فرد قرار نمی دهند.

در شبکه بیت کوین تعداد بسیار زیادی از افراد سهم های بسیار کوچکی در شبکه در اختیار دارند. بنابراین برای تجمیع سهم های بیت کوین حجم انبوهی از افراد، زمان و هزینه بسیار کلانی مورد نیاز است که همین موضوع عملاً حمله ۵۱ درصد به شبکه بیت کوین را غیر ممکن می سازد.

تکنولوژی چین لاکس ChainLocks

تکنولوژی چین لاکس ChainLocks

دش ادعا می کند که از طریق تکنولوژی چین لاکس یک لایه امنیتی فوق هوشمند به شبکه بلاک چین خود اضافه کرده است. ایده اصلی تکنولوژی چین لاکس به این صورت است که خطر حملات سایبری را به صورت کاملاً هوشمند شناسایی می کند.

بنابراین مثلاً اگر هکرها به صورت مخفیانه در حال تولید زنجیره های بلوکی غیر قانونی باشند، شبکه چین لاکس به سرعت بلوک های سرطانی را شناسایی می کند.

حمله 60 درصدی

حمله ۶۰ درصد

در شبکه بلاک چین دش، هکرها برای اینکه بتوانند عملیات خرابکارانه خود را با موفقیت اجرا کنند باید بیش از ۲۰ درصد از کل سکه های در گردش را در اختیار داشته باشند.

فرناندو گوتیرز، مدیر ارشد بازاریابی شرکت دش می گوید لایه دوم امنیتی دش عملاً امکان هک شبکه بلاک چین دش را از بین برده است زیرا از لحاظ اقتصادی هیچ صرفه ای برای هکرها ندارد.

به عبارتی شبکه بلاک چین دش با تلفیق راهکارهای امنیتی الگوریتم اثبات کار و الگوریتم اثبات سهام، لایه امنیتی خود را مستحکم تر از پیش کرده است. اما حمله ۶۰ درصد چیست؟

در شبکه بلاک چین دش برای اجرای حمله ۵۱ درصد، هکرها باید علاوه بر در اختیار داشتن ۵۱ درصد قدرت هش شبکه، به دلیل وجود امنیت دو لایه، بیش از ۶۰ درصد از شبکه نودهای کلان دش را نیز تحت تصرف خود درآورند. اما سوالی که ممکن است الان پرسیده سود این است که “شبکه نودهای کلان” چیست؟

نودهای کلان یک شبکه به حساب هایی گفته می شود که بیشترین رمزارز یک شبکه را در اختیار دارند. مثلاً تصور کنید در یک بانک عمومی تنها تعداد معدودی از افراد هستند که حساب جاری آنها بیش از ۱۰ میلیارد تومان است.

در شبکه های بلاک چین هم تعداد معدودی از افراد هستند که نودهای کلان شبکه را در اختیار دارند. مثلاً فردی با داشتن ۱۰ هزار سکه بیت کوین، یک مستر نود یا نود کلان در شبکه بیت کوین محسوب می شود.

هم اکنون در شبکه بلاک چین دش بیش از ۵۵۰۰ نفر دارای حساب های کاربری کلان هستند یا به عبارتی نودهای کلان شبکه را در اختیار دارند. بنابراین هکرها برای هک شبکه بلاک چین دش باید ۶۰ درصد دارایی مستر نودهای شبکه را تحت تصرف خود درآورد.

به گفته مقامات ارشد پلتفرم دش، ۶۰ درصد دارایی مستر نود های شبکه بلاک چین دش رقمی بالغ بر ۱۵۷ میلیون دلار می شود. همین موضوع باعث شده است عملاً امکان هک شبکه دش وجود نداشته باشد.

ارزیابی تکنولوژی چین لاکس

ارزیابی تکنولوژی چین لاکس

دارن تپ، استاد ارشد دانشگاه ایالتی آریزونا در مصاحبه اخیر خود عنوان کرد تکنولوژی چین لاکس عملاً امکان حمله ۵۱ درصد را از بین می برد. با این اوصاف آریل زتلین، استاد اقتصاد در دانشگاه ملون پنسیلوانیا اعتقاد دارد استدلال دسترسی به ۶۰ درصد مستر نود های شبکه بلاک چین چندان قانع کننده نیست.

او می گوید ارزش کنونی بازار بیت کوین بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار است، بنابراین گروهی از کاربران می توانند با فرض اینکه درآمد هنگفتی از هک حساب های کلان بدست خواهند آورد، صرفاً با هزینه ۲۰ میلیون دلاری به درآمدی به مراتب بالاتر از آن دست پیدا کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار

ارز دیجیتال کونوس ایکس در ماه های گذشته افزایش قیمت قابل توجهی را کسب کرده و در محدوده ۹۱ دلاری قرار دارد. به گزارش سکه...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

تحلیل بازار طلا؛ آیا فروش طلا در هفته آینده تسریع می شود؟

این هفته طلا با اخبار منفی زیادی روبه‌رو شد و روند ناامیدکننده قیمت نشان دهنده این بود که این فلز گران بها نسبت به...

واکسن‌ها چقدر خوب کار می کنند؟

مجله اکونومیست در مقاله ای در تاریخ ۱۳ فوریه اعلام کرده است که کووید-۱۹ ممکن است بومی شود، بنابراین دولت ها باید در مورد...

پربازدیدترین اخبار

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

مدیر عامل بایننس: اتریوم برای افراد ثروتمند است، اما به زودی فقیر می‌شوند

به گفته مدیر عامل شرکت بایننس، به دلیل هزینه های کارمزد بالا، اتریوم به یک بلاک چین برای افراد ثروتمند تبدیل شده است، اما...

بیت کوین بزرگترین کلاهبرداری تاریخ است؟

بیل هریس، مدیر عامل سابق Intuit، پی پال و پرسونا کپیتال در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ در یادداشتی می نویسد که بیت کوین یک...