۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | شنبه

|

|
| ۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | شنبه

بلاک‌چین، بازوی توانمند توزیع شفاف کمک‌های بشر دوستانه

پروژه‌های بین‌المللی کمک بشردوستانه برای تضمین توزیع عادلانه کمک‌ها و جلوگیری از سوء مدیریت و فساد احتمالی، به صورت روزافزونی به استفاده از فناوری بلاک‌چین و رمرزارزها روی می‌آورند.

به گزارش سکه‌نیوز به نقل از کریپتونیوز، سازمان ملل در ماه دسامبر اعلام کرد که سال ۲۰۲۱ از لحاظ بحران انسانی به دلیل شیوع کرونا در کنار مشکلات اقتصادی و توسعه موجود، به معنای واقعی کلمه فاجعه ‌بار خواهد بود.

اگرچه اینگونه پیش‌بینی‌ها مایه نگرانی است، اما با وجود فناوری بلاک‌چین و رمزارزها می‌توان با افزایش و دمکراتیزه کردن دربرگیری مالی (توزیع عادلانه) در ابعادی وسیع‌تر، به توسعه کمک‌های بشردوستانه و توسعه بین‌المللی کمک کرد.

آمارها و گفته‌های محققان فعال در زمینه کمک‌های بشردوستانه نشان می‌دهد که بلاک‌چین به افزایش شفافیت و کارایی در خیریه‌ها و کاهش احتمال سوء مدیریت و فساد در این فرایندها کمک می‌کند.

دکتر برنهارد رینزبرگ، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه گلاسگو، می‌گوید در حال حاضر نیز شمار زیادی از پروژه‌های بشردوستانه هستند که از فناوری بلاک‌چین و رمزارزها استفاده می‌کنند.

پروژه‌های بشردوستانه که از بلاک‌چین استفاده می‌کنند

رینزبرگ، «Aid:Tech»، «WFP Building Blocks»، «TruBudget » و «KfW German Development Bank» را به عنوان نمونه‌هایی مهم از این پروژه‌ها معرفی کرد که به تضمین انتقال امن ارز برای کمک‌های بشردوستانه کمک می‌کنند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز یکی از بزرگترین سازمان‌های خیریه است که به گفته «کریستینا لوماتزو» سرپرست و «مهران حیدری» توسعه‌دهنده بلاک‌چین این سازمان، در حال بررسی استفاده از فناوری بلاک‌چین به شیوه‌های مختلف است.

دفتر یونیسف در قزاقستان پلتفرمی برای دیجیتالی کردن فرایندهای مالی ایجاد کرده که از فناوری بلاک‌چین برای شبیه‌سازی مقررات و صدور صندوق‌ها به صورت شفاف استفاده می‌کند.

همچنین، دفاتر یونیسف در برخی از کشورها از جمله فرانسه، استرالیا، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا از دریافت کمک‌های مالی به صورت رمزارز استقبال کرده‌اند.

فواید استفاده از بلاک‌چین در خیریه‌ها و کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی

دکتر رینزبرگ می‌گوید یکی از مشکلات کمک‌های خارجی در امور خیریه زنجیره‌ای طولانی از نمایندگی‌ها و نهادهایی است که این کمک‌ها باید از طریق آن‌ها دست به دست به موسسه خیریه هدف برسد؛ که این امر راه را برای سوء مدیریت، کلاهبرداری و فساد هموار می‌کند.

به گفته او، فناوری بلاک‌چین با ثبت تراکنش‌ها به شکلی غیرقابل تغییر می‌تواند باعث ایجاد شفافیت در این روند شده و این خطرها را کاهش دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.