سه‌شنبه 1 خرداد 1403

تبلیغات گمراه کننده سرمایه گذاری در بیت کوین، چالش جدید استرالیا

تاکنون ده ها هزار نفر در استرالیا قربانی تبلیغات کلاهبردارانه مبادلات بیت کوین شدند که طی آن از عکس های افراد مشهور برای تشویق سرمایه گذاری در این رمز ارز استفاده می شود. اطلاعات افرادی که در این تبلیغات کلیک می کنند بدون اجازه در اختیار دیگران قرار می گیرد.

به گزارش سکه نیوز به نقل از گاردین، گستره اصلی این کلاهبرداری چنان وسیع است که گوگل به سختی می تواند تبلیغات مذکور را مسدود کند. به همین دلیل قانونگذاران استرالیایی تصمیم گرفته اند تا در این باره اقدامی انجام دهند.

تبلیغات جعلی افراد مشهور از اواخر 2018 میلادی در وب سایت های خبری متعددی منتشر شده است. اما با توجه به اعمال قرنطینه همه گیری ویروس کرونا، تعداد قربانیان این تبلیغات در این اواخر افزایش یافته است.

در یکی از رایج ترین اشکال این کلاهبرداری، کاربر بدون اطلاع از بدافزارها تبلیغ در یک خبر جعلی، روی آن کلیک می کند. این کلیک کاربر را به لینکی برای طرح سرمایه گذاری در رمزارز راهنمایی می کند.

اگر کاربر اطلاعات شخصی خود را برای ثبت نام در طرح وارد کند، تماس تلفنی دریافت می کند که از او می خواهد مبلغ اندکی مانند 250 دلار را پرداخت کند. در مراحل بعد مبالغ درخواستی افزایش می یابد.

در برخی موارد فردی که با قربانی تماس می گیرد ادعا می کند قربانی با سرمایه گذاری 250 دلار در رمز ارز می تواند ماهانه بین 500 تا 30 هزار دلار درآمد زایی کند.

IDCare یک سازمان خیریه که از قربانیان کلاهبرداری آنلاین پشتیبانی می کند، از ماه مارس 2020 تاکنون گزارش های زیادی از این مورد ثبت کرده است.

از سوی دیگر تحقیق بین المللی پروژه گزارش دهی فسارد و جرایم سازمان یافته نشان می دهد اطلاعات شخصی قربانیان این کلاهبرداری ها به دلال هایی ارسال می شود که سرمایه گذاری های پر ریسک یا غیر قانونی را ترویج می کنند.

گوگل اعلام کرد در سال 2019 میلادی در هر دقیقه 5 هزار تبلیغ بد را حذف کرده است. به طور کل این شرکت فناوری 2.7 میلیارد تبلیغ مخرب را حذف کرده است. اما کلاهبرداران به طور مداوم روش های خود را ارتقا می دهند.

بیشتر بخوانید

آشنایی با توکن یو تراست (UTK)

یو تراست (UTK) برای ارائه راهکاری جهت حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت، به ویژه امنیت...

هاوینگ (Halving) چیست؟

میزان تولید شبکه بیت کوین هر چهار سال یک بار طی یک رویداد ویژه به نام "Halving" نصف می شود. هاوینگ در لغت نیز...

آشنایی با ارز دیجیتال تراست سواپ (SWAP)

تراست سواپ یک پلتفرم توزیع شده، ارز دیجیتال و پروتکل است که نوید یک تحول جدید در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را می دهد....

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

شباهت رمزارزها و بانک ها: سقوط بیت کوین به 4،000 دلار

اقتصاد مدرن بر مبنای بانک ها است. سرتاسر دنیا در کشورهای مختلف هزاران هزار بانک وجود دارند و چرخ های اقتصاد جهانی را به...

مطالب داغ هفته