۱۲/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

|

|
| ۱۲/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

رکوردشکنی‌های بیت‌کوین و انتظار فرصت فروش نهنگ‌ها

قیمت بیت کوین در روزهای گذشته بارها رکورد شکنی کرد و به اصطلاح «ATH» های جدیدی برا به ثبت رساند، اما نکته ای در این رکوردشکنی ها ایجاد شده و آن هم حجم پایین معاملات است.

به گزارش سکه نیوز، قیمت بیت کوین در روزهای گذشته چند بار رکورد جدیدی به ثبت رساند و تا ۳۴ هزار دلار نیز بالا رفت، اما در آخرین معاملات این رمزارز، شاهد آن هستیم که قیمت تا سطح ۲۹ هزار دلاری نیز کاهش پیدا کرده است.

این کاهش قیمت می تواند نتیجه رسیدن به نقطه اشباع خرید باشد که به دلیل جریان مداوم صعودی در روزهای گذشته رخ داده است.

اما نکته ای که در این افزایش قیمت ها نهفته، این است که حجم معاملات بیت کوین به شدت کاهش پیدا کرده است و در شرایطی که بازار روز به روز رشد می کند، تقاضای چندانی برای بیت کوین وجود ندارد.

برای مثال چند روز پیش شاهد آن بودیم که تنها حدود هزار سکه در بازار داد و ستد شده است و این مساله می تواند هشداری باشد برای کسانی که در این سطوح وارد بازی بیت کوین می شوند.

این کاهش حجم معاملات در کنار افزایش قیمت های پی در پی، به باور برخی فعالان بازار، نوعی جو سازی برای جذب خریدار است. به بیان ساده تر، نهنگ ها قیمت را بالا می برند، تا جایی که تقاضای مطلوبی برای ارزشان وجود داشته باشد و در همان نقطه سکه های خود را به فروش برسانند.

در این میان افزایش مدواوم قیمت می تواند یکی از جذاب ترین گزینه ها برای افزایش متقاضی در بازار باشد. به این صورت که معامله گران تازه وارد، بر این باورند که هر لحظه ای که به بازار وارد نمی شوند، از آن جا مانده اند و همیشه فرصت برای ورود وجود دارد.

اما حقیقت بازار این گونه نیست و نمودارها همیشه صعودی نمی مانند. با این وجود دیده می شود که توسط بسیاری از چهره ها پیش بینی هایی در خصوص قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است که حتی برخی از آنها قیمت را بالای ۳۰۰ هزار دلار نیز تصور کرده اند.

این قیمت ها اگرچه ممکن است در جریان های نوسانی مانند این روزها محقق شود، اما پایداری آن به شدت مورد سوال است.

مساله ای که وجود دارد، این است که اقتصاددانان جهان که طلا را یک بازار باثبات می دانند، بر این باورند که ریسک سرمایه گذاری در بیت کوین تقریبا ۵ برابر طلا است و این مساله می تواند از نوسانات شدید آن نشات گرفته باشد.

حال باید دید که با وجود جو سازی های رسانه ای، آیا بار دیگر بیت کوین اتفاق سال های گذشته را تکرار می کند، یا خیر؟ اتفاقی که طی آن نهنگ ها قیمت را تا درجات بالایی می برند و در همان سطوح میزان قابل توجهی از سکه های خود را به فروش می رسانند و از این فروش سود کلانی به دست می آورند. علاوه بر این بار دیگر نیز در زمان کاهش قیمت پس از فروش، اقدام به خرید می کنند و بار دیگر آماده نوسان گیری از تازه واردان بازار می شوند.

چنین جریانی که بارها در چارت بیت کوین رخ داده است، تنها به سود دارندگان عمده این رمزارز (نهنگ ها) و به ضرر سرمایه گذاران خرد تمام می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار

ارز دیجیتال کونوس ایکس در ماه های گذشته افزایش قیمت قابل توجهی را کسب کرده و در محدوده ۹۱ دلاری قرار دارد.به گزارش سکه...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

واکسن‌ها چقدر خوب کار می کنند؟

مجله اکونومیست در مقاله ای در تاریخ ۱۳ فوریه اعلام کرده است که کووید-۱۹ ممکن است بومی شود، بنابراین دولت ها باید در مورد...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

پربازدیدترین اخبار

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

مدیر عامل بایننس: اتریوم برای افراد ثروتمند است، اما به زودی فقیر می‌شوند

به گفته مدیر عامل شرکت بایننس، به دلیل هزینه های کارمزد بالا، اتریوم به یک بلاک چین برای افراد ثروتمند تبدیل شده است، اما...

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

بیت کوین بزرگترین کلاهبرداری تاریخ است؟

بیل هریس، مدیر عامل سابق Intuit، پی پال و پرسونا کپیتال در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ در یادداشتی می نویسد که بیت کوین یک...