یکشنبه 13 اسفند 1402

صدور آنی ضمانت نامه بانکی با بلاک چین

دومین بانک بزرگ روسیه برای صدور ضمانت نامه بانکی به غول شبکه تلفن همراه «MTS» ، از بلاک چین مورد حمایت بانک مرکزی استفاده می کند.

به گزارش سکه نیوز به نقل از کوین تلگراف، «VTB» دومین بانک بزرگ روسیه بعد از «اتربانک»، یک سیستم مبتنی بر بلاک چین جدید را برای صدور ضمانت نامه های بانکی بصورت آزمایشی راه اندازی کرده است.

طبق اعلام رسمی این بانک، «VTB» یک ضمانت بانکی با قابلیت بلاک چین به بزرگترین ارائه دهنده شبکه تلفن همراه کشور ، یا همان «MTS»  ارائه داد.

این بانک به عنوان بخشی از توسعه ی فرآیند، ضمانت نامه ی انجام تعهدات پرداختی به ارزش 392 میلیون روبل یا 5 میلیون دلار را  برای «MTS» صادر کرد. این عملیات تجاری ، «مسترچین»  -نمونه اولیه بلاک چین مبتنی بر اتریوم با پشتیبانی بانک مرکزی روسیه- را پیاده سازی می کند.

در این فرآیند، طرفین، معامله را بصورت بلادرنگ به همراه صدور ضمانت نامه دیجیتال و صلاحیت دار برای «VTB» انجام می دهند. سپس  «MTS»  این سند را می پذیرد و اعلان مربوطه را به بانک ارسال می کند.

وادیم کولیک ، معاون رئیس جمهور و رئیس هیئت مدیره «VTB» گفته، این ادغام جدید ، بانک را قادر به تسریع روند صدور ضمانت نامه می کند و همچنین  مدارک کاغذی بطور قابل توجهی کاهش می یابد. وی خاطرنشان کرد، استقرار بلاک چین همچنین خطرات کلاهبرداری مرتبط با ضمانت نامه های بانکی را از بین می برد.

الكساندر اسمیرنوف ، مدیر امور مالی شركتها در «MTS» نیز تأكید كرد كه سیستم تضمین بانك بر مبنای «مسترچین» همچنین باعث كاهش هزینه های عملیاتی و افزایش رقابت بین بانكهای شركت كننده خواهد شد.

«مسترچین» که در سال 2016 معرفی شد ، با استفاده از روش های محلی حفاظت از داده های رمزارز ، به عنوان اولین پلت فرم بلاک چین مجاز در روسیه شناخته می شود. این پلتفرم توسط «انجمن فینتک»  روسیه در کنار بانک مرکزی روسیه و فعالان  اصلی مالی مانند« استربانک» ، «آلفابانک» ، «تینکف بانک»  و« کیوی» توسعه داده شده است.

در اوایل ماه دسامبر، «آلفا بانک» ، یکی از بزرگترین بانکهای تجاری خصوصی در روسیه ، از یک پروژه مجهز به بلاک چین برای خدمات اتوماتیک برای فریلنسرها خبر داد. در ماه سپتامبر ، «اسبربانک» – بزرگترین بانک دولتی کشور – از طریق شرکت تابعه سوئیسی خود به یک بستر مبتنی بر بلاک چین برای سرمایه گذاری تجارت کالا پیوست.

بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

مطالب داغ هفته