۱۲/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

|

|
| ۱۲/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

نقدینگی چیست ؟

نقدینگی چیست ؟ نقدینگی نشان دهنده‌ی سرعت خرید یا فروش یک دارایی یا اوراق بهادار در بازار به قیمت واقعی آن است. به بیان دیگر تبدیل دارایی به پول نقد. ( پول فیات )

پول نقد در سراسر دنیا به عنوان ملموس‌ترین دارایی به شمار می‌آید، اما در عین حال دیگر دارایی‌های ملموس مانند ملک، آثار هنری، آثار کلکسیونی و غیره، همگی تا حدی این خاصیت نقدینگی را دارند. دیگر دارایی‌های مالی، از اوراق بهادار گرفته تا شراکت مالی، دارای درجات متفاوتی از نقدینگی هستند.

نکات کلی نقدینگی

تعریف دیگری از نقدینگی چیست ؟ پول نقد به عنوان استاندارد نقدینگی شناخته می‌شود، چرا که به راحتی و به سرعت می‌توان آن را به دارایی‌های دیگر تبدیل کرد.

اگر شخصی یک یخچال ۱۰۰۰ دلاری بخواهد، پول نقد راحت‌ترین دارایی است که می‌توان در ازای آن این محصول را بدست بیاورد. اگر آن شخص پول نقد نداشته باشد ولی یک کتاب قدیمی دارد که ۱۰۰۰ دلار ارزش‌گذاری شده است، احتمالا کسی را پیدا نخواهد کرد که حاضر باشد یخچال را با کتاب تعویض کند. در عوض این شخص مجبور خواهد بود تا کتاب را فروخته و سپس با پول نقدِ حاصل از آن یخچال را خریداری کند. البته در این صورت هم ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد که بتواند یخچال را بخرد، به همین خاطر اگر این یخچال باید در طول تنها چند روز خریداری شود این نوع خرید گزینه خوبی نخواهد بود چرا که در این صورت باید کتاب را با قیمت پایین‌تر بفروشد تا سریع‌تر به فروش برسد. در کل همانطور که دیدید کتاب‌های کمیاب می‌توانند مثالی از دارایی‌های نقدی باشند.

نکات مهم
  • نقدینگی نشان می دهد که آیا بازار آمادگی پذیرش دارایی را دارد یا نه، یعنی چقدر راحت می‌توان یک دارایی را به پول نقد تبدیل کرد.
  • پول نقد قاعدتا بیش از هر دارایی دیگری ماهیت نقدینگی را دارد.
  • راه‌های زیادی وجود دارند که از طریق آنها می‌توان نقدینگی را اندازه‌گیری کرد از جمله نقدینگی بازار و نقدینگی حساب‌داری.

نقدینگی بازار

تعریف دیگری از نقدینگی چیست ؟ (بازار)
نقدینگی بازار نشان می‌دهد که تا چه اندازه یک بازار، مانند بازار بورسِ یک کشور یا بازار ملک، اجازه می دهد دارایی‌ها با قیمتی ثابت و آشکار به خرید و فروش برسند.

در مثال بالا دیدیم که نقدینگی در بازارِ تعویض یخچال با کتاب کمیاب بسیار پایین است. از آن سو، بازار بورس، نقدینگی بسیار بالاتری دارد. اگر یک سهام میزان تبادل بالایی داشته باشد که البته اکثر آن فروش نیست، قیمتی که خریدار برای خرید هر سهم پیشنهاد می‌کند (قیمت پیشنهادی) و قیمتی که فروشنده برای فروش هر سهم درخواست می‌کند (قیمت درخواستی) نسبتا به هم نزدیک خواهند بود. در این صورت سرمایه‌گذاران مجبور نخواهند بود که به دلیل ترسِ از دست دادن سرمایه خود، سهام خریداری شده را سریعا بفروشند. هنگامی که تفاوت بین قیمت درخواستی و قیمت پیشنهادی بیشتر می شود، نقدینگی در بازار نیز بیشتر می‌شود.

 

نقدینگی بازار

 

بازار ملک معمولا نقدینگی بسیار کمتری در مقایسه با بازار سهام دارد. نقدینگی دیگر بازارها مانند معاملات، ارز، و کالاها معمولا به اندازه آنها بستگی دارد، و اینکه در چند جا می‌توان آنها را فروخت یا مبادله کرد.

نقدینگی حسابداری

نقدینگی حسابداری نشان‌دهنده‌ی این است که تا چه اندازه یک فرد یا شرکت می‌تواند به اهداف مالی خود با دارایی‌های نقدی که در دست دارد برسد. به عنوان مثال توانایی پرداخت بدهی در هنگام سررسید. در مثال بالا، کتابِ کمیاب نسبتا دارایی نقدی حساب می‌شود اما نمی‌توان بلافاصله آن را به ۱۰۰۰ دلار تبدیل کرد.

در حوزه سرمایه‌گذاری، ارزیابی نقدینگی حسابداری به معنی مقایسه دارایی‌های نقد با مسئولیت‌های موجود است و یا به بیان دیگر، نقدینگی حسابداری در این حوزه به معنای ملزومات مالی است که در طول یک سال باید انجام بگیرند. چند تناسب وجود دارد که نقدینگی حسابداری را اندازه‌گیری می‌کنند و تفاوت آنها در تعریف‌شان از دارایی های نقد است. تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران از این معیارها استفاده می‌کنند تا شرکت‌های با نقدینگی بالا را پیدا کنند. نقدینگی حسابداری همچنین نشان‌دهنده‌ی عمق بازار نیز هست.

 

نقدینگی حسابداری

 

اندازه‌گیری نقدینگی حسابداری

معمولا در استفاده از این فرمول‌ها نسبتی بیش از یک مطلوب شمرده می‌شود.

تناسب موجود

تناسب موجود راحت‌ترین و ساده‌ترین تناسب است. این تناسب دارایی‌های موجود (دارایی‌هایی که می‌توان در یک سال آنها را به پول نقد تبدیل کرد) را با مسئولیت‌های موجود مقایسه می کند. به این صورت:

مسئولیت‌های موجود / دارایی های موجود = تناسب موجود

 تناسب سریع یا تست اسید

تست اسید یا تناسب سریع کمی سخت‌گیرانه‌تر است. در این تناسب برخی دارایی‌های شرکت که نقدینگی کم‌تری دارند مانند انبار، جزو دارایی‌های موجود شمرده نمی‌شوند و تنها پول نقد، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و حاسب‌های قابل دریافت جزو دارایی‌های موجود به حساب می‌آیند. به این صورت:

مسئولیت‌های موجود / (پول نقد + سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت + حاسب‌های قابل دریافت) = تناسب تست اسید

یک نوع دیگر تست اسید یا تناسب سریع موجودی انبار را از دارایی‌های موجود کسر می‌کند:

مسئولیت‌های موجود / (هزینه‌های از پیش پرداخت شده – انبار – دارایی‌های موجود) = تناسب تست اسید

تناسب پول نقد

تناسب پول نقد دقیق‌ترین تناسب نقدینگی است. در این تناسب تنها پول نقد و یا معادل‌های پول نقد به عنوان نقدینگی شمرده می‌شوند و تمام چیزهای دیگر مانند حساب‌های قابل دریافت و انبار، کنار گذاشته می‌شوند. این تناسب به ما نشان می‌دهد که یک شرکت در بدترین شرایط ممکن تا چه حد می‌تواند سرپا بماند، و به گونه‌ای است که حتی سودآورترین شرکت‌ها هم اگر نقدینگی کمی داشته باشند عملکرد خوبی در این تناسب نخواهند داشت. این تناسب به شکل زیر است:

مسئولیت‌های موجود / (سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت + پول نقد و معادل پول نقد) = تناسب پول نقد

مثالی از نقدینگی چیست ؟ در دنیای واقعی

در حوزه سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار به عنوان نقدترین دارایی‌ها شمرده می‌شوند اما در این زمینه تمام سهام با هم برابر نیستند. برخی از سهام تبادل بیشتری در بازار بورس دارند و به این معنی که بازارشان داغ‌تر است، یا به بیان دیگر توجه بیشتری از سرمایه‌گذاران و تبادل‌کنندگان جلب می کنند. این نوع سهام‌های نقد را می‌توان از حجم روزانه‌شان تشخیص داد که رقمی است از میلیون‌ها سهم یا حتی صدها میلیون.

به عنوان مثال، در ۲۶ آوریل ۲۰۱۹، ۸.۲ میلیون سهم شرکت آمازون در بازار بورس نزدک مبادله شد. هر چند ممکن است فکر کنید که چقدر سهام نقدی است، اما در مقایسه با سهام شرکت اینتل قطره‌ای است در برابر دریا! در همان روز میزان مبادله سهام شرکت اینتل در نزدک ۷۱.۵ میلیون سهم بود. و یا در همان روز در بازار دیگری، بازار بورس نیویورک، سهام شرکت فورد با تبادل ۱۵۴.۸ میلیون سهم به نقدترین سهام کل آمریکا در آن روز بدل شد.

شما می توانید با مطالعه این مقاله “نمی‌توان تا ابد روی واحدهای پول فیات حساب کرد” با مفهوم پول فیات آشنا شوید و با موضوع جدیدی روبرو شوید.

منبع: CINTJOURNAL.COM

از نظر شما ” نقدینگی چیست ؟ “
نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار

ارز دیجیتال کونوس ایکس در ماه های گذشته افزایش قیمت قابل توجهی را کسب کرده و در محدوده ۹۱ دلاری قرار دارد.به گزارش سکه...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

واکسن‌ها چقدر خوب کار می کنند؟

مجله اکونومیست در مقاله ای در تاریخ ۱۳ فوریه اعلام کرده است که کووید-۱۹ ممکن است بومی شود، بنابراین دولت ها باید در مورد...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

پربازدیدترین اخبار

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

مدیر عامل بایننس: اتریوم برای افراد ثروتمند است، اما به زودی فقیر می‌شوند

به گفته مدیر عامل شرکت بایننس، به دلیل هزینه های کارمزد بالا، اتریوم به یک بلاک چین برای افراد ثروتمند تبدیل شده است، اما...

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

بیت کوین بزرگترین کلاهبرداری تاریخ است؟

بیل هریس، مدیر عامل سابق Intuit، پی پال و پرسونا کپیتال در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ در یادداشتی می نویسد که بیت کوین یک...