دوشنبه 1 مرداد 1403

پیش بینی تحولات قیمت رمزارزها و بلاک چین در 2021

با نگاه به سال 2020 میلادی و هرآنچه بر بازار گذشت، پیش بینی درباره سال آینده را شبیه به یک بازی با چشمان بسته نشان می دهد. در عین حال بشریت با آموختن از گذشته و اصلاح اشتباهات، راه آینده خود را می سازد.
بدون شک مهمترین عامل انگیزش پیشرفت بازار در سال گذشته، شیوع کووید 19 بود. تاثیرات ادامه دار پاندمی جهانی، تاثیراتی بر روی تمام وجوه زندگی ما خواهد گذاشت و برخی روندهایی که سال گذشته در بازار شروع شدند به احتمال زیاد در 2021 میلادی نیز ادامه می یابند.
کووید19 نیاز خطیر به ایجاد راه حل هایی جهت کارآمدی اقتصادی و شفافیت و بیش از همه در بخش خدمات درمانی را آشکار کرد. گسترش راه حل های مبتنی بربلاک چین اگر نگوییم در سیستم های خدمات درمانی انقلابی ایجاد می کند، به طور حتم پزشکان و بیماران را در سراسر جهان قدرتمندتر می کند.
از طرفی با وجود آنکه راه حل های مبتنی بر بلاک چین وعده حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران را طی دوران پاندمی داده بودند، اما بازهم نگرانی هایی جدی در این زمینه ظهور کرد. زیرا به نظر نمی رسد این اطلاعات خصوصی حفظ شده باشند. از سوی دیگر احتمال ظهور فناوری های نوین نیز نویدبخش است زیرا می تواند حفظ حریم شخصی را با راه های مناسب برای دست اندرکاران صنعت متوازن کند.
همه گیری ویروس کرونا تاثیری مهم بر بخش خدمات مالی داشته و به انگیزشی برای پیشرفت فناوری ها در آینده منجر شده است. از یک سو دولت های سراسر جهان اقدامات مهمی در خصوص توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ( CBDC) انجام دادند. از سوی دیگر با نزدیک شدن موعد اجرایی اقدامات CBDC ، نگرانی هایی جدی درباره حریم خصوصی در صنعت رمزارز به وجود آمده، زیرا این فناوری نشان دهنده گامی دیگر به سمت یک سیستم مالی متمرکز است.
از طرف دیگر افراد به دنبال روش های جایگزین ( و سیستم های مالی غیرمتمرکز) بودند که به رشد قابل توجه بخش مالی غیر متمرکز در سال گذشته منجر شد. هر دو این روندها به طور حتم در سال 2021 میلادی ادامه می یابند و از اهمیت خاصی برخوردارند.

در بحبوحه شیوع ویروس کرونا ، دولت های جهان درگیر رویدادهای مختلفی بودند از جمله چاپ پول، نگرانی درباره سلامت بخش مالی وهدایت افراد به سمت دارایی های جایگزین(رمزارزها). در نتیجه رمزارزها ، خود را به عنوان یک حفاظ دربرابر تورم حفظ کرده و از سوی دیگر برخلاف 2017، موضع خود به عنوان یک منبع ارزش را نیز تقویت کردند.
سرمایه گذاران حقوقی، صندوق های پوشش ریسک و دیگر بازیگران مالی مهم مانند صندوق بیت کوین گری اسکیل، میکرواستراتژی اسکویر و پی پال نیز وارد فضای رمز ارز شدند. این روند احتمالا در سال آینده نیز ادامه یابد. با توجه به آنکه سرمایه گذاران و تهیه کنندگان سرویس های بزرگتری به این صنعت خواهند پیوست، کارایی واقعی دارایی های دیجیتال به گسترش استفاده از رمزارز در سراسر جهان منجر می شود . این روند بیش از همه در حوزه رمزارز خیریه و کمک های خیرخواهانه گسترده می شود.
سیستم های ارزان ، مقیاس پذیرو بی نیاز از اعتماد بلاک چین کارآمدی زنجیره ذخایر را در بسیاری از صنایع از اهدای خون گرفته تا تولیدکنندگان مواد غذایی افزایش می دهد. حتی برخی کارشناسان معتقدند بلاک چین شرکتی گام بعدی در توسعه ساختار اقتصادی است و اگر شرکت ها در 2021 میلادی دراین زمینه اقدامی نکنند، اشتباه بزرگی مرتکب شده اند.
در نهایت نقش پتانسیل بلاک چین در تلاش های انسان برای مقابله با تغییرات آب وهوایی و گرمایش زمین نیز اهمیت دارد. استفاده از فناوری بلاک چین برای محافظت از محیط زیست از اقتصاد دیجیتال حافظ محیط زیست گرفته تا انتشار گازهای گلخانه ای ،استخراج حافظ محیط زیست رمزارز و استفاده شفاف از سوخت همچنین در آینده نیز مهم است. در حالی وارد سومین دهه از قرن بیست و یکم می شویم که دستیابی به اهداف توسعه ماندگار سازمان ملل بدون بلاک چین غیر ممکن به نظر می رسد.
بلاک چین و رمزارز تمام مشکلات را حل نمی کنند، ولی غیرعقلانی است پتانسیل آنها برای ارتقای جهان را در نظر نگیریم.
در همین راستا کوین تلگراف نظر رهبران این صنعت و پیش بینی های آنان درباره 2021 را جویا شده تا چشم انداز بهتری از سال آتی داشته باشیم.

پیش بینی رمزارزها و بلاک چین در سال 2010 از زبان بزرگان این حوزه

برایان بهلوندورف مدیر اجرایی «هایپرلجر»:

وقتی سخن از پیش بینی ها به میان می آید، من هیچ برگ برنده ای برای فضای رمزارز ندارم. هرچند معتقدم نوسان به تنهایی یک ویژگی مهم است که خود را تعریف می کند. در سال 2021استفاده از بلاک چین، دفتر توزیع شده و ابزارهای قرار داد هوشمند مانند 2020 افزایش می یابند.
شرایط اقتصادی سخت تر احتمالا در 2021 ادامه می یابد و این بدان معنا است که فرصت کمی برای اجرای طرح های اولیه وجود دارد اما این شرایط به شرکت های کوچک و بزرگ انگیزه می دهد تا به جای دعوا برسر سهم از بازار، با یکدیگر همکاری کنند. این امر به معنای تلاش های مشترک، واقعی شدن انتظارات درباره سودآوری، تلاش ها و جنجال کمتر است. از هم اکنون شاهد بودیم برخی شبکه ها مانند «فود تراست» به طور ایمن از طریق شبکه ارزشمند شده اند.
اگر صنعت شما هنوز با شبکه تراکنش های DLT کار نمی کند، 2021 پایان راه برای شما است. همچنین در جایی که رقابت باشد، شرکت هایی که نظارت بر بلاک چین آنها بازتر باشد مزیت خواهند داشت.

برایان بروکس، مدیر دفتر کنترل بر ارز وزارت خرانه داری آمریکا:

نسبت رمزارز به سیستم بانکداری مانند اینترنت برای کتابخانه است. یک دهه قبل از 1995 میلادی اینترنت وجود داشت، اما زمانی این سرویس گسترده شد که استفاده از آن برای همگان فراهم شد.
پیش بینی می کنم در 2021 میلادی آغاز همین فرایند انتقالی برای رمزارزها باشد. تصور می کنم اکنون مقبولیت رمزارز به عنوان یک ابزار کاربردی نه فقط برای مهندسان سیلیکون ولی بلکه برای همه به سطح خاصی رسیده است. البته این مقبولیت تضمین شده نیست. توسعه دهندگان رمزارز، اپراتورهای صرافی و بقیه دست اندرکاران صنعت باید روی نگرانی ها درباره قوانین ضد پولشویی، ردیابی و جلوگیری از کلاهبرداری و موارد بسیاری تمرکز کنند تا این صنعت بتواند عملیاتی باقی بماند.

چارلز هاسکینسون بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی IOHK:

بلاک چین یک تقاطع مهم به حساب می آید. برای تامین وعده های این فناوری و دستیابی به کاربری گسترده، این صنعت باید همکاری را بیاموزد. این یک مفهوم جدید نیست. در فناوری های روز، کسب وکارها به ندرت از هم جدا هستند. به عنوان مثال انتظار نداریم موبایل سامسونگ جدا از روترهای بی سیم سامسونگ کار کند و نباید همین انتظار را از رمزارز داشته باشیم. اگر با این نگرش پیش برویم که یک پلتفرم باید برنده شود، احتمال دارد خودمان را از بین ببریم.
2021 میلادی یک تست حیاتی برای این روند است. اگر شرکت ها بتوانند به کشف راه هایی برای همکاری را در اولویت قرار دهند، دریابند که این صنعت از یک اکوسیستم غنی از شرکا سود می برد و همه باید در کنار یکدیگر برای تجربه ایده آل کاربر نهایی فعالیت کنند، دیگر هیچ مانعی برای جایگزین کردن سیستم های عملیاتی جهان با راه حل هایی بهتر وجود ندارد.
پیش بینی می کنم در 2021 میلادی بلاک چین در مقیاسی گسترده رشد کند. در کشورهای در حال توسعه سرعت این رشد به دلیل فقدان زیربنای مناسب کندتر خواهد بود. اما این امر ممکن است به سود آنها باشد. قابلیت های سریع بلاک چین به معنای آن است که می توان آن را برای کل جمعیت به کار برد و نیازی به زیربنای فعلی نیست. توسعه بلاک چین سال پر فراز و نشیبی را گذرانده و این فناوری اکنون به اندازه ای توسعه یافته که چنین قابلیتی را برای کشورهای درحال توسعه به وجود بیاورد.
چنین روندی نه تنها به کشورهای در حال توسعه کمک می کند تا با سرعتی بیشتر رشد کنند بلکه بدان معناست که آنها با چالش های پیش روی کشورهای پیشرفته و احیای سیستم های قدیمی روبرو نیستند.

داهانگفی، بنیانگذار نئو، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی «آن چین»:

تصور می کنم 2021 میلادی سال گسترش سراسر بلاک چین باشد. در 2020 میلادی پروژه های DeFi قدرت تغییر بلاک چین را تایید کردند. علاوه برآن همه گیری کووید19 نشان داد ترک هایی در سیستم جهانی امروز و نیاز روزافزونی برای راه حل های مبتنی بر بلاک چین بیشتری وجود دارد تا بر محدودیت های فعلی غلبه شود.
در 2021 میلادی هیچ یک از روندهای گفته شده کند نمی شوند و با همین سرعت به گسترش به کارگیری فناوری بلاک چین منجر می شوند.

دانیل دیکسون، مدیر ارشد اجرایی و مدیر اجرایی بنیاد «استلار دولوپ منت»:

هرچند 2020 میلادی بسیار با انتظارات ما فاصله داشت، اما تصور می کنیم بازه مهمی برای بلاک چین و ارزهای مجازی بود. 2020 تاثیرات مثبت بلاک چین روی تسریع پرداخت ها و افزایش کارآمدی آنها را نشان داد. همچنین این سال مبنایی قدرتمند برای سال پیش رو به حساب می آید. معتقدم در 2021 میلادی فناوری بلاک چین گسترده تر می شود زیرا محصولات مشتری مدار بیشتری تولید می شوند. در «استلار دولوپمنت» ما با گسترش پایه های فعالیت مان این کار را انجام می دهیم( سازمان هایی که توکن های فیات صادر و خدمات مالی
فراهم می کنند) تا به این ترتیب فناوری بلاک چین مفیدتر، کارآمدتر و مقیاس پذیرتر شود.این پایه ها از موارد کاربرد در سال آینده، پرداخت های بین مرزی کسب وکار به کسب و کار پشتیبانی می کنند و همزمان کاربردهای دیگر را در بازار تشویق می کنند.

الیسا شوینسکی مدیر محصول سابق در شرکت «بریو»، دبیر سابق «لین اوت»:

تصور می کنم بازیگران تثبیت شده این بازار همچنان کسب و کار رمزارز را مدیریت می کنند. همچنین با توجه به توزیع سرمایه گذاری در وضعیت حاضر، شرکت های بیشتری وارد این حوزه می شوند.
روندهای این صنعت در 2021 میلادی احتمالا ادامه ای بر رویدادهای 2020 هستند. در 2021 میلادی دیدگاه کلی نسبت به این صنعت خوش بینانه تر می شود زیرا جمعیت بیشتری واکسینه می شوند و زندگی افراد حالت نرمال تری به خودمی گیرد.
از سوی دیگر بی اعتمادی به دولت ها و اینکه کشورها چگونه سیاست های مالی و ظرفیت های اصلی را کنترل می کنند نیز بیشتر می شود. آیا می دانستید حمله سایبری اخیر که با استفاده از باگی در شرکت سولار ویند انجام شده بود، به خزانه داری آمریکا هم نفوذ کرده بود؟ آیا حاضر به سرمایه گذاری در دلار آمریکا هستید؟ وقتی که در حساب پس اندازتان دلار نگه داری می کنید، این اتفاق می افتد. تمام این موارد بازار را بیش از پیش به سمت رمزارز سوق می دهد.

امین گون سیرر، مدیر ارشد اجرایی «آوالبز» پروفسور دانشگاه کرنل و یکی از مدیران IC3:

در 2021 میلادی، دیفای (DeFi) به یک اکو سیستم فرازنجیره ای تبدیل می شود و کاربران با استفاده از پل در زنجیره های دیگر فرصت های سودآوری را جستجو می کنند و آنها را می یابند. همچنین کاربردهای تازه ای برای این فناوری به وجود می آید، زیرا توسعه دهندگان به دنبال گسترش شبکه هایی هستند
که در کسری از ثانیه به نتیجه برسند و در مقایسه با شبکه های فعلی هزینه های کمتری داشته باشند.
تمرکززدایی معنا دار( که به وسیله تعداد نودهای شرکت کننده سنجیده می شود) و نظارت بر شبکه اهمیت بیشتری می یابد زیرا کاربران و افراد تازه وارد به فضای رمزارز بیش از پیش درباره میزان تمرکز بلاک چین ها و ریسک های آنها اطلاعات کسب می کنند.
در نهایت شاهد آن هستیم که موسسات و شرکت ها فراتر از خرید رمزارز به عنوان سرمایه گذار فعالیت می کنند. همچنین اپلیکیشن ها و زیرساخت های واقعی در پلتفرم ها ایجاد می کنند که عملکرد آنها با ملزومات همخوانی دارد و می توان براساس اطلاعات و قوانین آنها را تنظیم کرد.

هیت تاربرت مدیرعامل مدیر ارشد اجرایی کمیسیون معاملات فیوچر کالا در آمریکا:

دیجیتالیزه شدن بازارها یک روند کلان است. البته دارایی های دیجیتال نیز بخشی از این روند هستند. دارایی های دیجیتال و فناوری های زیربنایی آن مرزهای فعلی را جابه جا می کنند. پیش بینی من محتاطانه است و معتقدم این فضا در آینده همچنان فعال باقی می ماند.
دارایی های دیجیتال و به خصوص فناوری زیربنایی بلاک چین برای اقتصاد و بازارهای جهانی نویدبخش هستند.
نوآوری در چنین فضایی هم چنان رشد می کند. صنعت خدمات مالی در گذر زمان رشد و تغییر کرده و تصور نمی کنم این فضا در زمان نوه های من بدون تغییر مانده باشد! بازارها باید به تکامل ادامه دهند. ما شیوه کار این بازارها و به خصوص فناوری ها را دیده ایم که هیچ گونه مرز جغرافیایی ندارند. اهمیت زیادی دارد که قانونگذاران روش هایی اصولی برای این صنعت دائما در حال تغییر ایجاد کنند.

ایرنه گائو، مدیر فروش منطقه NCSA آنت ماینر در «بیت مین»:

وضعیت صعودی بازار فعلی نسبت به 2017 بسیار متفاوت است. هم اکنون برخلاف سال های گذشته در حال گذر از مرحله سفته بازی خرده فروشی به یکپارچگی بازار هستیم. اکنون میزان توجهات موسسات مالی و قانونگذاران به این بازار افزایش یافته و این روند در 2021 میلادی نیز ادامه می یابد.
برنامه ریزی های استخراج که به دلیل شیوع کووید19 به تاخیر افتاده احتمالا سال آینده میلادی از سرگرفته شود. همچنین روند استخراج رمزارزها متنوع تر می شود زیرا استخراج کنندگان بویژه در آمریکا عملیات های خود را گسترده تر می کنند.
ما نیز سرویس ها ضمانت ها را برای مشتریان ارتقا دادیم.

ژانماری مونیتی، مدیرعامل «کوینشیرز»:

در سال 2020 روند کلی رمزارزها الگویی به نمایش گذاشت که مشابه سالهای 2013 و 2017 بود. حرکت قیمت و حجم معاملات نیز نشان داد که معاملهگری نوعی انرژی جنبشی دارد. اگر این گرایش ادامه یابد، احتمال دارد که در سال 2021 نیز شاهد ادامه حرکت صعودی باشیم.
احتمالا شاهد تداوم افزایش شمار سرمایهگذاران حقوقی و موسسات باشیم که بیتکوین و دیگر داراییهای دیجیتال را به سبد خود بیافزایند
به عقیده من، ما روند سالهای 2013 و 2017 را در سال 2021 نیز خواهیم دید، البته به نوعی ساختاریافته تر و کمتر احساسی؛ مگر اینکه تحول شگرفی روی دهد که در روند بازار اختلال ایجاد کند.

جیمی سانگ، مربی در برنامه ریزی بلاک چین:

پیش بینی من بازار صعودی و شمار بیشتری از سرمایه گذاران حقوقی است. تصور نمی کنم مثل شش سال گذشته هیچ چیزی در فضای بلاک چین چنین تاثیری در بازار داشته باشد. فضای کریپتو به شکل گستردهای در اختیار سرمایه
گذاران جدیدی خواهد افتاد که تصور می کنند هر چیزی غیر از بیت کوین یک کلاهبرداری است!

 

در صورتی که می خواهید بدانید بلاک چین چیست، کلیک کنید

 

جوزف لوبین، یکی از بنیانگذاران اتریوم و بنیانگذار کانسنسیس:

از نظر من فضای دیفای (DeFi) بیشتر در میان مردم عادی شایع خواهد شد و فناوریهای مرتبط با آن نیز کاربرپسندتر میشوند.
پیشبینی من این است که بخشهای مختلف وب 3 مثل ذخیرهسازی غیرمتمرکز، پهنای باند و ارزش بیشتر باهم ادغام میشوند. ما یک سال زمان برای ایجاد پلی میان فایل کوین و اتریوم گذاشتیم و سرویس IPFS اینفورا بیش از 300 ترابایت داده فقط در این سال انتقال داد.
ما همچنین برای تقویت اتریوم از طریق مشارکت در تحقیقات اتریوم 2، با تیم Teku و سهامگذاری Codefi مشارکت خواهیم داشت. احتمال دارد ادغام اتریوم 1 و اتریوم 2 در سال 2021 اتفاق بیافتد و امیدواریم یک لایه توافق منعطف و مقیاس پذیر برای جهان داشته باشیم.
اوایل دهه 1990، کسی نمیتوانست به لحاظ قانونی چیزی را در اینترنت خریداری کند. امروزه، تماس با دفاتر بانکی را با کارگزاریهای آنلاین جایگزین کردهایم. توزیع خدمات مالی که اکنون برای همه قابل دسترس است، خود دستاوردی بزرگ است و به اعتقاد ما، این روند در 2021 ادامه خواهد داشت. من احساس میکنم که قرن 21 دقیقا از سال 2021 شروع میشود.

منس هارمون، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل هدرا هشگراف و شرکت Swirlds:

در سال جدید برخورد سه روند توکن سازی، فضای دیفای و منطق کسب و کار که به سمت لایه دوم حرکت میکند، راه را برای رویکرد شرکت ها به شبکه های DLT عمومی هموار میکند. این روندها به همراه درس های سختی که از به
کارگیری نافرجام شبکه های خصوصی گرفته شده، باعث شده که شرکتها به شبکه های DLT عمومی رو بیاورند.
ترکیب توکن سازی، استیبل کوین های متکی به فیات و فضای دیفای، عملیات مالی سنتی را سریعتر و کمهزینه تر میکند که باعث تغییر بنیادین در فرایندهای کنونی خرید، وام گیری، بیمه، تامین مالی و صدور فاکتور میشود.

متیو یارگر، رییس ترابری و خودرو در بنیاد یوتا:

2021 سال ادغام DLTهای دوگانه، هم کنش پذیری و جهان واقعی و سال تحولی بزرگ در فضای DLT خواهد بود. فهم ما از DLT دگرگون میشود و خواهیم فهمید که هر نوعی از DLT برای کاری مناسب است و اینها قابل ترکیب برای ایجاد راه حلهای جدید هستند.
اتفاقهای عملی و هیجانانگیز بسیاری هست که از فناوری نشأت خواهد گرفت و روی شرکتهای فناوری سنتی تاثیر خواهد گذاشت.

پاول برودی، مدیر و رهبر خلاقیت جهانی بلاکچین در شرکت «ارنست و یانگ»:

بلوغ سریع ابزار امنیت و ممیزی دیفای؛ پذیرش اتریوم از سوی مشتریهای حقوقی و پذیرش زودهنگام دیفای مبتنی بر حریم خصوصی توسط کاربران شرکتی؛ پذیرش زودهنگام نرمافزارهای تجارت غیرمتمرکز ورای امور مالی؛ گذر از نرمافزارهای غیرمتمرکز به نرمافزارهای مبتنی بر دانایی صفر؛ اولین چارچوبهای تنظیم مقررات که استیبل کوینهای مرتبط به پول رایج را پوشش میدهند و استفاده از آنها در نرمافزارها؛
اینها رویدادهایی است که از نظر من در سال 2021 اتفاق خواهد افتاد.

راجر ور، رییس اجرایی بیتکوینداتکام:

تقریبا هر سال بهتر از سال پیش بوده است. گمان نمیکنم این موضوع درباره 2021 درست نباشد.

اسکات فریمن، بنیانگذار و شریک JST Capital:

به عقیده ما، روند ورود شرکتها ادامه مییابد و انتظار داریم شاهد رشدی چشمگیر به ویژه در اعتبارات غیرمتمرکز و عرضه مشتقات غیرمتمرکز در 12 تا 18 ماه آینده خواهیم بود. به نظر ما، همچنانکه مردم به بیتکوین بیشتر به عنوان ذخیره ارزش مینگرند و در حال بررسی ارزش کاربردی دیگر رمزارزها هستند، سرمایهگذاران نگاه خود را به کریپتو تغییر خواهند داد.

وینی لینگهام، مدیرعامل سیویک:

سال گذشته مرحله آمادهسازی برای امسال بود. در سال 2021، شاهد رشد ذخیرهسازی غیرمتمرکز، امور مالی غیرمتمرکز و ارزهای غیرسیاسی خواهیم بود. از نظر من احتمالا عملکرد را بیتکوین، اتریوم و فایلکوین خواهند داشت. اما اگر بخواهیم شاهد تداوم رشد اتریوم در سال 2022 باشیم، مشکلات مربوط به پیمایش این رمزارز باید امسال رفع شود.

برای مطالعه آخرین اخبار بلاک چین کلیک کنید

بیشتر بخوانید

برنامه های بانک مرکزی برای ارزها و رمزارزها در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل این که سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است، ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مطالب مرتبط

فصل جدیدی از کاوش و سفر به ماه

  برای قرن ها، ماه تخیل بشریت را مجذوب خود کرده است و به عنوان نمادی از رمز و راز، و الهام بخش کاوش های...

مطالب داغ هفته