۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

|

|
| ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

معتادان بیت کوین بستری می‌شوند؟ اعتیاد به بیت کوین چیست

ظهور هر پدیده تازه‌ای در کنار پیامدهای مثبت خود، عواقبی منفی هم دارد. بیت‌ کوین هم در سال‌های حضور خود در بازار رمزارزها موجب اعتیاد عده زیادی از طرفداران خود شده است.

مرکز ترک اعتیاد کرِگ (Craig) در کشور اسکاتلند در کنار درمان و ترکِ اعتیاد انواع ناهنجاری‌ها، بخشی را هم به ترک دادن کسانی اختصاص داده که به بیت‌کوین و اخبار مربوط به قیمت و هر چیز دیگری درباره آن عادت کرده‌اند. وقتی از عادت صحبت می‌شود، منظور نیازی دائمی به بررسی و رصد کردن بازار بیت‌ کوین است. به طوری‌که زندگی شخصی کاملا تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

پدیده تازه‌ای به نام اعتیاد به بیت‌ کوین

ناگفته نماند که بسیاری از معتادان بیت‌ کوینی توانسته‌اند به مبالغ درآمد بسیار خوبی از تجارت با بیت‌کوین دست پیدا کنند. ولی این تولید ثروت و درآمد تا جایی قابل‌قبول است که به سلامت و زندگی شخصی فرد ضرری وارد نکند.

برای مثال، یکی از افرادی که به خاطر این اعتیاد در مرکز کرگ بستری شده‌است، مبالغ کلانی را در زمان اوج قیمت بیت‌کوین به دست آورده ولی این درآمدزایی موجب اعتیاد شدید او به دنبال کردن اخبار و تحلیل‌های رمزارزها شده بوده به طوری که همسر و فرزندش را به کلی فراموش کرده و با رسیدن قیمت بیت‌کوین در شب کریسمس سال ۲۰۱۷ به ۱۴ هزار دلار، روانه مرکز فوریت‌های پزشکی شده است.

مکانیزم اعتیاد به رمزارزها

کاربرد اینترنت و شبکه‌های مجازی آن‌قدر در زندگی روزانه کاربران مختلف در سراسر دنیا گسترده شده که دیگر نمی‌توان استفاده ۱۲ ساعته از این فناوری‌ها را مانند قدیم نوعی اعتیاد به شمار آورد. به طوری‌که اکنون استفاده نکردن از اینترنت و فناوری‌های مرتبط به آن عجیب‌تر است.

استفاده از ظرفیت‌های فوق العاده‌ای چون کسب‌و‌کارهایی که مبتنی بر رمزارزها می‌چرخند باعثِ استفاده روزافزون از اینترنت و فضای مجازی می‌شود ولی علت اعتیاد به بیت‌ کوین و هم‌تایان دیگر آن چیست؟

مکانیزم اعتیاد به بیت‌ کوین و بازارهای مرتبط با آن تا حد زیادی شبیه اعتیاد به قمار کردن است. متخصصان معتقدند که بازارهای رمزارز دارای نوسانات متعدد هستند. این نوسانات باعث ترشح ماده‌ای شیمیایی موسوم به دوپامین در مغز می‌شوند. همان‌طور که مصرف مواد مخدر موجب ترشح ماده لذت بخش دوپامین در مغز می‌شوند، نوسانات و هیجاناتی که از بالا رفتن قیمت بیت‌کوین مطرح می‌شود هم، چنین لذتی را در مغز افراد به وجود می‌آورد.

نشانه‌های اعتیاد به بیت‌ کوین و رمزارزهای دیگر

متخصصان بر این باورند، حتی افرادی که به طور تفریحی به انجام معاملات با رمزارزها می‌پردازند هم در خطر جدی ابتلا به اعتیاد هستند. علت این است که ورود به عرصه تجارت با رمزارزهای مختلف بسیار ساده است. هیچ‌گونه منعی برای ورود به این بازار وجود ندارد و همین موضوع به مخالفان دنیای بیت‌ کوین و بلاک‌ چین بهانه‌ای عالی برای وارد کردن نقدهای بی‌رحمانه داده است.

واقعیت این است که افتتاح حساب و شروع معاملات در رمزارزهای مبتنی بر بلاک‌ چین فقط به چند دقیقه نیاز دارد. نبود موانع ورود و قوانینی رسمی برای کنترل قیمت‌های این بازار باعث بروز نوسانات شدیدی می‌شود که دنیای رمزارزها را به شدت هیجان‌انگیز می‌کند. ماجراجویی در این دنیای تازه، اعتیادآور است.

منبع : cintjournal 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...