به زودی بیت کوین جایگزین پول نقد می‌شود؟

332
آیا به زودی بیت کوین جایگزین پول نقد می‌شود؟
آیا به زودی بیت کوین جایگزین پول نقد می‌شود؟

اندرو جی هادلین، اقتصاددان ارشد بانک انگلستان در گذشته یکی از مخالفان سرسخت بیت کوین بود ولی اکنون ادعا کرده است این رمزارز می‌تواند در آینده نزدیک جایگزین مناسبی برای پول نقد باشد.

پس از سقوط ۸۵ درصدی و رشد ۱۳۵ درصدی بیت کوین، اکنون یکی از مهم‌ترین اقتصاددان‌های انگلستان ادعا می‌کندکه به زودی بیت کوین جایگزین پول نقد می‌شود.

اندرو جی هادلین، اقتصاددان ارشد بانک انگلستان، گفته است که به زودی بیت کوین جایگزین پول نقد خواهد شد. او این ادعا را زمانی مطرح کرد که برای مجموعه‌ای از دانشجوها سخنرانی می‌کرد و یکی از آن‌ها نظرش در مورد آینده رمزارزها را پرسید. هالدین در پاسخ گفت بیت کوین می‌تواند در ۲۰ تا ۳۰ سال آینده به اندازه پول نقد اهمیت پیدا کند.

بازگشت قیمت بیت کوین

به نظر می‌رسد هالدین نظرش در مورد بیت کوین را تغییر داده است. این اقتصاددان مشهور در سال ۲۰۱۸ در مورد خطرهای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال هشدار داده بود و همزمان گفته بود که بیت کوین تهدیدی برای سیستم بانکداری فعلی نیست زیرا قابلیت مقیاس‌پذیری نیست و حتی ۱ درصد از ثروت کل جهان را هم تشکیل نمی‌دهد.

بیت کوین به زودی جایگزین پول نقد می‌شود
بیت کوین به زودی جایگزین پول نقد می‌شود

بازگشت قیمت بیت کوین پس از افت ۸۵ درصدی در دسامبر ۲۰۱۸

مخالفت هالدین با بیت کوین همزمان با ترس فراگیری بود که نسبت به بیت کوین و دیگر رمزارزها به وجود آمده بود. در آن زمان بازار در حال تصحیح شرایط خود بود و از نقطه اوج ۸۱۳.۸۷ میلیارد دلاری‌اش فاصله زیادی گرفته بود.

قیمت بیت کوین بین ژانویه و مارس ۲۰۱۸، بیش از ۷۰ درصد افت داشت و در انتهای ۳ ماه اول ۲۰۱۸ به ۵۸۷۳ دلار رسید ولی روند نزولی بازار باز هم ادامه پیدا کرد و تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸، شاهد ریزش قیمت تا ۳۱۰۰ دلار بودیم. با این وجود، تا به امروز قیمت‌ها ۱۳۵ درصد رشد داشته‌اند.

سقوط آزاد قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸، بازار رمزارزها را تا مرز نابودی جلو برد. شرکت‌های متعددی کارمندهای خود را اخراج کردند یا حتی مجبور به تعطیلی دائم شدند، کلاه‌برداری‌های زیادی صورت گرفت و  سرمایه‌گذارها دارایی‌های خود را از بازار بیرون کشیدند. تنها افرادی که واقعا به بیت کوین و ماهیت رمزارزها اعتقاد داشتند به کار خود ادامه دادند، بهبود‌های متعددی در پروتکل بیت کوین به وجود آوردند و سعی کردند دوباره سرمایه‌گذارها را به این بازار جذب کنند. این تلاش‌ها جواب داد و قیمت‌ها دوباره به حالت قبلی بازگشتند.

تغییر نگرش

بازگشت قیمت بیت کوین به افراد بدبینی مثل هالدین کمک کرد تأثیر و روند بلندمدت آن را درک کنند. افراد دیگری مثل نیال فرگوسن نیز که قبلاً مخالف سرسخت بیت کوین بودند، اکنون به مفید بودن آن اعتقاد پیدا کرده‌اند.

با این حال، هنوز هم افراد زیادی وجود دارند که حاضر نیستند دیدگاهشان در مورد بیت کوین را تغییر دهند. برای نمونه، وارن بافت فکر می‌کند که بیت کوین نوعی کلاه‌برداری پانزی است و جوزف استیگلیتز (برنده جایزه نوبل) معتقد است باید آن را در سراسر جهان ممنوع کرد. نوریل روبینی، اقتصاددانی که بحران اقتصادی ۲۰۰۸ را پیش‌بینی کرد، بیت کوین را بزرگ‌ترین کلاه‌برداری تمام تاریخ می‌داند.  

این دیدگاه‌های منفی باعث نشده شرکت‌های بزرگ به سمت بیت کوین نروند. شرکت مدیریت دارایی Fidelity Investments که در بوستون مستقر است، اعلام کرده که امکان خرید و فروش بیت کوین را به مشتری‌های خود ارائه خواهد داد. TD Ameritrade نیز یکی دیگر از شرکت‌هایی آمریکایی است که خدمت مشابهی را ارائه خواهد کرد و اظهار داشته که سرمایه‌گذارها حاضر به بررسی فرصت‌های بی‌شمار صنعت رمزارز هستند.

منبع : newsbtc

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی