مشاهده نسخه اصلی
سه شنبه,۴ آذر ۱۳۹۹ ۱:۵۰:۲۹

آیا استفاده از سیستم‌های رأی دهی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین، تاثیرگذار است؟

شانپنگ ژائو، مدیر ارشد اجرایی بایننس و ویتالیک بوترین، هم بنیانگذار اتریوم اعتقاد دارند استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در سیستم‌های انتخابات سیاسی به یک ضرورت غیر قابل کتمان تبدیل شده است. آنها اعتقاد دارند تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند سازوکار سیستم‌های کنونی انتخابات سیاسی را به طرز چشمگیری ارتقا دهد.

علیرغم اینکه شانپنگ ژائو و ویتالیک بوترین از ایجاد یک سازوکار غیر متمرکز در فرایندهای انتخاباتی برای حفظ و صیانت از دموکراسی صحبت می‌کنند اما نهادینه سازی چنین سیستمی کار ساده‌ای نخواهد بود.

سیستم‌های رأی گیری مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین سرعت عمل نهادهای ذی صلاح در اعلام نتایج را افزایش خواهد داد، از حریم خصوصی و اطلاعات محرمانه شهروندان محافظت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد تا اعتبار انتخابات و شأن و منزلت دموکراسی با اتهامات واهی منتخبین ملت زیر سوال برود.

مدیر ارشد اجرایی بایننس ضمن اشاره به تاخیر در اعلام نتایج ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد چنین تاخیری یقیناً ابهام زا و مناقشه برانگیز خواهد بود. ژائو اعتقاد دارد سیستم‌های رای گیری مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین سرعت عمل نهادهای ذی صلاح در اعلام نتایج را افزایش خواهد داد، از حریم خصوصی و اطلاعات محرمانه شهروندان محافظت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد تا اعتبار انتخابات و شأن و منزلت دموکراسی با اتهامات واهی منتخبین ملت زیر سوال برود.

استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین برای حفظ ساختار دموکراسی ضروری است

ویتالیک بوترین اعتقاد دارد ایجاد یک سیستم رمزنگاری شده برای انتخابات سیاسی می‌تواند چالش‌های فنی بسیاری داشته باشد. بنیانگذار اتریوم اعتقاد دارد اگرچه توسعه پایگاه‌های غیر متمرکز رأی‌گیری کار ساده‌ای نیست، اما استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین برای حفظ دموکراسی در آینده جهانی که پیوسته به سمت ابهام و عدم قطعیت پیش می‌رود، یک ضرورت یقینی خواهد بود.

تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند با سانسور اطلاعات مبارزه کند

بوترین اعتقاد دارد توسعه یک سیستم رمزنگاری شده برای انتخابات سیاسی مستلزماً یک سیستم مبتنی بر اصول بلاک‌چین نخواهد بود اما تاکید کرد که تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند با سانسور و انتشار قطره چکانی و کنترل شده اطلاعات مبارزه کند.

تکنولوژی بلاک چین به هیچ یک از صاحب منصبان قدرت و افراد ذی نفوذ این اجازه را نمی‌دهد تا به صورت غیر قانونی در فرایند انتخابات دخالت کنند.

سیستم‌های رای گیری مبتنی بر بلاک‌چین این اطمینان را به شهروندان می‌دهند که تمامی آرای اخذ شده در فرایند شمارش لحاظ می‌شوند. تکنولوژی دفتر کل توزیع شده با ایجاد یک محیط غیر متمرکز مبتنی بر اصول بلاک‌چین به هیچ یک از صاحب منصبان قدرت و افراد ذی نفوذ این اجازه را نمی‌دهد تا به صورت غیر قانونی در فرایند انتخابات دخالت کنند.

آیا جوامع کنونی آماده پذیرش دموکراسی مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین هستند؟

چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو اعتقاد دارد سیستم‌های رای‌گیری مبتنی بر بلاک‌چین تنها مسیر صحیح برای حفظ آزادی و دموکراسی در جوامع تمامیت خواه کنونی خواهد بود. تیلور موناهان، مدیر ارشد اجرایی و متخصص رمزارزها نیز اعتقاد دارد اگرچه استفاده از سیستم‌های غیر متمرکز در فرایندهای انتخاباتی یک ضرورت مبرم است اما با نواقص و کاستی‌های موجود در سیستم‌های امنیتی شبکه‌های بلاک‌چین، جوامع جهانی کماکان آماده پذیرش “دموکراسی مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین” نیستند.

ماه گذشته روسیه از سیستم رأی‌گیری مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین در پایگاه‌های انتخاباتی و اخذ رأی خود استفاده کرد. مطابق آمار منتشر شده و منابع خبری روسیه، بیش از ۳۰۰ هزار رأی از طریق سامانه‌های بلاک‌چین این کشور اخذ شده است.

منبع: کوین تلگراف.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.