چگونه بلاک چین می تواند سیستم لاتاری های سنتی را متحول کند؟

490
چگونه بلاک چین می تواند سیستم های سنتی لاتاری را متحول کند؟

در سیستم لاتاری های سنتی چالش های زیادی وجود دارد. آیا تکنولوژی بلاک چین و دفتر کل توزیع شده می تواند این چالش ها را برطرف کند؟

در جهان کنونی که کسب و کارها با سرعت بالایی تکامل پیدا می کنند، رهبران صنایع و دیگر کسب و کارهای کوچک و بزرگ از راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند تا محیط های کاری و حوزه های شغلی خود را متحول کنند.

اگر چه تکنولوژی بلاک چین یک مفهوم نوپا محسوب می شود با این اوصاف در طی زمان ظهور خود در یک دهه گذشته، توانسته است بنیاد مفاهیم سنتی را متزلزل کند و تلاش کرده است چارچوب ها و اصول نظری را از نو تعریف کند.

شفافیت بیشتر، امنیت بالاتر، قابلیت ردگیری گسترده تر، افزایش بازدهی و کاهش هزینه ها از جمله مهمترین دلایلی است که باعث محبوبیت و مقبولیت بلاک چین شده است. سیستم لاتاری یکی از مهمترین زمینه هایی است که می تواند از تکنولوژی بلاک چین بهره ببرد.

مشکلات لاتاری های سنتی

مشکلات سیستم لاتاری های سنتی

بحران همه گیری کرونا باعث شده است بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان با مشکلات عدیده ای روبرو شوند. نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین می تواند صنایع بزرگ را از یک رکود عمیق و ماندگار نجات دهد.

در مورد نهادینه سازی بیشتر بخوانید:

۱۰ کشوری که تکنولوژی بلاک چین را نهادینه سازی کرده‌اند

بسیاری از صنایع به دلیل همه گیری ویروس کرونا ناکارآمدتر از هر زمان دیگری شده اند و یکی از زمینه هایی که ناکارآمدی ها و ضعف های گسترده ای دارد، سیستم های لاتاری یا بخت آزمایی است. ناکارآمدی سیستم لاتاری های سنتی باعث ایجاد یک جو بی اعتمادی در میان بازیگران این عرصه و مردم شده است.

هزینه های بسیار بالا و شکاف تجربه کاربران در این عرصه از مهم ترین ضعف های سیستم های لاتاری سنتی است. فقدان تعامل اجتماعی، اخذ هزینه های پنهان، و امکان بالای کلاهبرداری از دیگر ضعف های سیستم های لاتاری سنتی محسوب می شوند.

مشخصاً در سیستم های سنتی لاتاری، هزینه اخذ مدرک نهایی برای کاربر بسیار گران تمام می شود و اصولاً هزینه سامان دادن به تشکیلات لاتاری بسیار بالا است. از طرفی بر اساس پروتکل های بلاک چین عمل نمی کنند و همین امر باعث شده است فرایندهای لاتاری بسیار طاقت فرسا و طولانی مدت شود. تکنولوژی بلاک چین می تواند تمامی مشکلات پیش روی این سیستم ها را برطرف کند.

راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین

راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین

سوالی که ممکن است بیشتر کاربران بپرسند این است که اصولاً چرا تکنولوژی بلاک چین، سیستم لاتاری های سنتی را متحول می کند؟ اصولا استفاده از تکنولوژی بلاک چین در سیستم های لاتاری، ۴ ویژگی عمده دارد که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد:

مصون از خطا و اشتباه:

سیستم های لاتاری مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین به دلیل ماهیت اتوماتیک بودن خود می توانند دخالت عامل انسانی را در فرایندهای انتخابی حذف کنند.

قابل اطمینان:

در سیستم های لاتاری مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین جوایز تنها از طریق قراردادهای هوشمند به برندگان اهدا می شود. بنابراین این سیستم ها قابلیت اعتماد پذیری بیشتری نسبت به همتایان سنتی خود دارند.

شفافیت:

سیستم های مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین اصولاً داده ها را به صورت غیر قابل تغییر در زنجیره های بلوکی خود ذخیره می کنند. بنابراین کاربران می توانند مطمئن باشند که از اطلاعات آنها هیچ موقع سوءاستفاده نخواهد شد.

دموکراتیک و مبتنی بر اصول عادلانه:

دولت ها و نهادهای متمرکز نمی توانند کنترلی بر پلتفرم های لاتاری که با اصول تکنولوژی بلاک چین راه اندازی می شوند، داشته باشند. همین امر باعث می شود اکثریت افراد در یک فرایند دموکراتیک و به دور از تمامی زد و بندهای سیاسی و جناحی، شانس خود را امتحان کنند.

پلتفرم های لاتاری مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین؛ سه نمونه کاربردی

پلتفرم های لاتاری مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین؛ سه نمونه کاربردی

اگر چه بسیاری از صنایع از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند با این اوصاف نهادینه سازی این تکنولوژی نوپا راه طولانی برای پیمودنْ پیش رو دارد. برخی پلتفرم ها با اتخاذ راهکارهای مبتنی بر بلاک چین در فرایندهای لاتاری توانسته اند آینده نوید بخشی برای سیستم لاتاری های سنتی ترسیم کنند. در ادامه درباره سه نمونه از پلتفرم های لاتاری توضیحات بیشتری خواهیم داد:

۱- پلتفرم لوتو نیشن (Lotto Nation):

از جمله پلتفرم های غیرمتمرکز لاتاری است که از تکنولوژی بلاک چین و هوش مصنوعی به صورت همزمان استفاده می کند. این پلتفرم در بستر بلاک چین اتریوم طراحی شده است. این پلتفرم از طریق ترغیب مخاطبان برای دعوت از دوستان، اعضای خانواده و دیگر آشنایان توانسته است شکاف تعامل اجتماعی که پیش از این در سیستم های سنتی لاتاری مشهود بود را پُر کند.

۲- پلتفرم فایر لوتو (Fire Lotto):

یک پلتفرم لاتاری غیر متمرکز است که در بستر بلاک چین اتریوم طراحی شده است. این پلتفرم از قراردادهای هوشمند بدون دخالت عامل انسانی استفاده می کند. در بستر این پلتفرم یک صرافی غیرمتمرکز رمزارز قرار دارد که کاربران میتوانند از طریق پرداخت رمزارز و یا پول فیات، بلیط های لاتاری خریداری کنند.

۳- پلتفرم کوانتا (Quanta):

یک پلتفرم لاتاری غیر متمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توانسته است شفافیت و عدالت را در سیستم های لاتاری محقق کند. این پلتفرم در سال ۲۰۱۵ تاسیس شده است.

پلتفرم کونوس

پلتفرم کونوس از جمله شناخته شده ترین پلتفرم های رمزارز است که توانسته است در سالیان اخیر توجه حجم گسترده ای از مخاطبان را در داخل و خارج از کشور به خود جلب کند.

پلتفرم کونوس با حذف واسط و دخالت عامل انسانی در فرآیندهای لاتاری توانسته است، شفافیت و اعتماد پذیری را بار دیگر به سیستم های لاتاری برگرداند. کونوس پلتفرم هر ۶ ماه ۱۰ هزار دلار و هر ۳ سال ۱۰۰ هزار دلار به برندگان خوش شانس کونوس اهدا می کند.

مقالات مرتبط با کونوس را در این قسمت مشاهده کنید:

کونوس پلتفرم

وقتی صحبت از پرداخت وجه مالی در فضای اینترنت پیش می آید، یکی از دل مشغولی ها و نگرانی های عمده کاربران این است که آیا در ازای وجه پرداختی می توانند در یک فرایند عادلانه لاتاری شرکت کنند یا ممکن است برخی زد و بندهای درون سازمانی و ساخت و پاخت های درون جناحی، آنها را از حق خود محروم کنند. پلتفرم کونوس با ایجاد یک فضای امن و مطمئن مالی توانسته است این ترس و نگرانی را در میان کاربران از میان بردارد.

در روز ۲۰ مارس سال ۲۰۲۰ میلادی، از طریق سیستم اتوماتیک قرعه کشی، اولین برنده لاتاری ۱۰ هزار دلاری  کونوس معرفی شد. قرعه کشی به صورت اتوماتیک و با استفاده از ربات در سایت کونوس پلتفرم انجام شد. سیستم اتوماتیک لاتاری کونوس، به صورت تصادفی یک آدرس کیف پول دیجیتال را انتخاب و صاحب آدرس را به عنوان برنده اولین لاتاری ۱۰۰۰۰ دلاری معرفی کرد.

به نظر شما آیا در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود که سیستم های بزرگ بخت آزمایی نظیر لاتاری آمریکا از تکنولوژی بلاک چین استفاده کنند؟ انتظار شما به عنوان یک کاربر از سیستم های لاتاری چیست؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی