نگاهی به فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین

407
نگاهی به فریم‌وورک‌های (Framework) فناوری بلاکچین
نگاهی به فریم‌وورک‌های (Framework) فناوری بلاکچین

با معرفی بیت­کوین در یک دهه گذشته و توسعه فناوری بلاک­چین، تحقیقات مختلفی برای بکارگیری این فناوری برای حل چالش­های مختلف صورت گرفته است. در نتیجه‌ی این تحقیقات، تعدادی فریم ورک­ برای کاربردهای مختلف بلاک‌چین توسعه داده شد در ادامه به فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین نگاهی می اندازیم.

از مهم­ترین ویژگی­های بلاک­چین که آن را برای توسعه­ فریم ­ورک ­های کارآمد برای کاربردهای مختلف مورد توجه قرار داده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به اعتماد متقابل بین کاربران: فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین به گونه­ای طراحی شده­اند که نیازی به اعتماد متقابل بین کاربران نباشد و هر طرف به سازوکارِ خود فناوری بلاک‌چین اعتماد و اطمینان دارد.

 فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین

 

  • حفظ یکپارچگی: به دلیل استفاده از الگوریتم ­های هش و سازوکار زنجیر کردن بلوک­های دیتا، عدم دست­کاری اطلاعات ذخیره شده بر بستر بلاک­چین کاملا قابل اطمینان است و قطعی بودن آن تضمین می­شود.

 

 فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین
یکپارچگی. ویژگی حفظ صحت و تمامیت دارایی ها.

 

  • شفافیت: بلاک­چین به صورت یک مرکز اطلاعتِ ذخیره نشده است و تمامی کاربران شبکه، نسخه­ای از آن را در اختیار خواهند داشت. دسترسی آسان به جریان اطلاعاتی در این بستر، شفافیت را به همراه خواهد داشت. در حالی­که در سازوکارهای ذخیره­ سازی مرکزی اطلاعات، همواره نسبت به مرکزیت آن شک و تردید وجود خواهد شد.
 فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین
فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین
  • حفظ حریم خصوصی: در بستر بلاک­چین هر کاربر با آدرس خود مشخص می­شود. آدرس با اعمال الگوریتم هش روی کلید عمومی کاربر به دست می­آید. از طرفی هیچ سازوکاری برای نگهداری تناظر بین هویت کاربران و آدرس­ها وجود ندارد. همچنین هر کاربر می­تواند با تولید زوج کلیدهای عمومی و خصوصی آدرس­های مختلفی را برای خود تولید کند.

 

 فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین
بسترهای مبتنی به بلاک­چین
  • عدم تمرکز و توزیع ­شدگی سیستم: بسترهای مبتنی به بلاک­چین نیازی به مدیریت مرکزی ندارند. از این رو چالش­های مرتبط به آن نیز وجود نخواهد داشت. در این بستر هر کسی می­تواند از خدمات استفاده کرده و یا به ارائه خدمات بپردازد. همچنین بخش­های مختلف شبکه مستقل از یکدیگر در تعامل با یکدیگرند و در صورت حذف یک بخش، سیستم از کار نخواهد افتاد.
 فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین
بسترهای مبتنی به بلاک­چین

شاید بتوان گفت اصلی­ترین و ابتدایی­ترین فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین، فریم­ ورک پرداخت­ مالی و انتقال ارزش (Value Transfer) است. رمزارز، مفهومی است که بر بستر بلاک­چین ارائه شده است و به عنوان ابزاری برای داد و ستد مالی مورد استفاده قرار می­گیرد. از رایج­ترین رمزارزهای موجود می­توان بیت­کوین، اتریوم و لایت­کوین را نام برد.

 در حال حاضر صرافی‌های مختلفی در سراسر جهان برای تبدیل پول­های رایج ملی به رمزارز در حال ارائه خدمات هستند. برخی از رمزارزها نظیر تتر (Tether) و یا کونوس کش (Counos Cash) معادل مقدار ثابتی از پول­های ملی رایج نظیر دلار تعریف شده­اند که اصطلاحاً استیبل کوین (Stable Coin) نامیده می­شوند. هر تتر معادل یک دلار  و هر کونوس کش معادل 20 فرانک سوئیس ارزش دارد. در عین حال بسیاری از رمزارزها نظیر بیت­کوین نسبت به پول­های ملی ارزش ثابتی ندارند و براساس عرضه و تقاضا نوسان پیدا می‌کنند. این نوسانات منجر به ورود سرمایه­ گذاران در عرصه خرید و فروش رمزارزها شده است. فریم وورک­های پرداخت مبتنی بر بلاک­چین، سازوکارهای مالی بانک­ها و مؤسسات مالی را از منظر اعتماد و شفافیت به چالش کشیده ­اند. این موضوع منجر به فعالیت مؤسسات مالی مطرح بین­ المللی نظیر سوئیفت (SWIFT)، بانک جی­پی­ مورگان (JPMorgan) و ویزا (Visa) در حوزه بلاک­چین برای استفاده از مزایای آن شده است.

شما می توانید اخبار بلاک چین از سکه نیوز دنبال کنید و جدیدترین اخبار رمزارز را از سکه نیوز بخوانید.

قرارداد هوشمند (Smart Contract) یکی از مهم­ترین کاربردهای معرفی شده برای بلاک­چین است. به صورت کلی می­توان گفت هر قرارداد هوشمند تابعی است برای اجرای مجموعه­ای از دستورات برنامه­ریزی شده که امکان دست­کاریِ آن وجود ندارد. این تابع تنها در صورتی اجرا خواهد شد که اجرای رخدادی مشخص یا مجموعه­ای از رخدادها احراز شود. رایج­ترین قابلیت این فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین انتقال مقدار مشخصی توکن دیجتال به آدرس (یا آدرس­های) تعریف شده در صورت وقوع شرایطی خاص است. قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک­چین منطبق بر مفهوم عام قرارداد هستند و سازوکاری عاری از کشمکش (Conflict-Free) را برای طرفین قرارداد فراهم می­سازند. فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین برای شما در حال باز شدن است.

 در دنیای امروز امکان نقض قرارداد و عدم تمکین طرفین همواره وجود دارد، از طرفی پیگیری قضایی چنین مسائلی نیازمند صرف زمان و هزینه است. در حالی­که، در قراردادهای هوشمند چنین مشکلاتی وجود ندارد. از جمله شبکه­های بلاک­چین که فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین ­موفقی را برای قرارداد هوشمند پیاده­سازی کرده­اند، بیت­کوین، اتریوم و ریپل را می­توان نام برد. یکی از چالش­های پیاده­سازی قراردادهای هوشمند، پیاده­سازی سازوکاری قابل اطمینان برای تشخیصِ صحیح رخدادهای لازم برای اجرای قرارداد است.

امروزه یکی از شاخه­های داغ حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اینترنت ­اشیا یا IOT (Internet of Things) است. منظور از اینترنت اشیا، اتصال سنسورها و اشیای روزمره زندگی بشر به شبکه اینترنت بوده که صنعت، تجارت و زندگی روزمره انسان را متحول خواهد کرد. در حال حاضر تحقیقات مختلفی در این حوزه در جریان است و کسب‌‌و‌کارهای متنوعی در حال ارائه خدمات و محصولات خود هستند. ویژگی­هایی که در ابتدای مقاله معرفی شد، بلاک­چین را به یکی از راه­حل­های کارآمد برای پیاده­سازی اینترنت اشیا تبدیل کرده است. یکی از چالش­های عمده در اینترنت اشیا، تولید حجم عظیمی از اطلاعات است که حریم خصوصی و یکپارچگی آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. از طرفی نگهداری این اطلاعات به صورت مرکزی با چالش­های مختلفی همراه خواهد بود. بسیاری از مدل­های تجارت در کسب‌و‌کارهای اینترنت اشیا، نیازمند سازوکاری مطمئن برای پرداخت­های مالی هستند که با بکارگیری بلاک­چین به راحتی در اینترنت اشیا فراهم خواهد شد.

از جمله فریم­ ورک ­های مطرح در حوزه ادغام بلاک­چین و اینترنت­ اشیا می­توان پروژه­ه ای یوتا (IOTA) و آی‌بی‌ام واتسون (IBM Watson IOT) را نام برد. البته پروژه یوتا از فناوری بلاک­چین برای ذخیره­سازی اطلاعات استفاده نمی­کند. این پروژه با بهره­ گیری از فناوری تنگل (Tangle) سازوکاری متفاوت از بلاک­چین را برای ایجاد دفتر حسابرسی یا دی‌ال‌تی (DLT) ایجاد کرده است که تمامی ویژگی­هایی که در ابتدای مقاله معرفی شد را پوشش می­دهد.

بلاک­چین همچنین به دلیل فراهم کردن ساز و کاری برای جلوگیری از دست­کاری، حذف و افزودن اطلاعات جعلی، به عنوان بستری برای ذخیره­سازی داده یا مجموعه­ای از رخدادها نیز مورد توجه قرار گرفته است. از جمله فریم‌ ورک های فناوری بلاکچین که برای این کاربرد پیاده­سازی شده ­اند می­توان بلاک­چین کمپانی ­کداک (Kodak) برای ذخیره­سازی حق کپی­رایت و هایپرلجرهای (Hyperledger) مختلف برای زنجیره تامین (Supply Chain) را نام برد.

نویسنده: دکتر پویان قمری

منبع:cintjournal.com

 

 

 

 

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی