بلاک‌چین در راه دنیای پزشکی

280

استارتاپ‌های متعددی در حال تلاش برای به کارگیری بلاک‌چین در زمینه‌هایی غیر از پرداخت و امور تجاری هستند. یکی از زمینه‌های فعال در حیطه استفاده از بلاک‌چین، پزشکی است.بلاک‌چین در راه دنیای پزشکی است و در این راه می تواند تغییراتی بزرگ را در بر داشته باشد. از این فناوری جدید و به روز می‌توان در زمینه درمان استفاده کرد. بسیاری از مشکلاتی که در نظام درمانی و پزشکی حال حاضر وجود دارد به کمک بلاک‌چین قابل رفع و حل خواهد بود. در واقع، به کمک فناوری‌های تازه‌ای مانند بلاک‌چین که می‌توانند امنیت خوبی داشته و داده‌های مناسب و غنی از کاربران و بیماران در اختیار بگیرند، مدل‌هایی برای مدیریت سیستم بهداشت و سلامت تعریف می‌شود که انقلابی اساسی به پا خواهد کرد. در واقع، بسیاری از امور در نظام سلامت و درمان به راحتی پیگیری و سازماندهی خواهد شد.

مشکلات فعلی نظام سلامت و درمان

هدف هر سیستم درمانی و سلامتی، ارائه خدمات مناسب به بیماران است. اما موضوع از این قرار است که با وجود بوروکراسی یا همان کاغذبازی‌های پیچیده‌ای که معمولا نظام‌های درمانی دارند، فرآیند خدمات‌رسانی به بیماران بسیار طولانی و ناکارآمد می‌شود. هر سیستم درمانی باید پایگاه داده‌ای قوی و مطلوبی از بیماران و افراد مختلف داشته باشد. تدوین و مستندسازی پرونده‌های افراد به صورتی مستدل و کارآمد می‌تواند در موقعیت‌های اضطراری به روند پیگیری درمان افراد، کمک شایانی کند. متأسفانه در بسیاری از کشورها، نظام درمانی از نظم و کارایی کافی برخوردار نیست.

اما به نظر می‌رسد، بلاک‌چین می‌تواند این مشکلات را حل کرده و از نظر ثبت و ضبط داده‌های بیماران بسیار مفید خواهد بود. عدم وجود سیستم‌های کارا در نظام ثبت داده‌ها و اسناد پزشکی باعث می‌شود که سالانه رقم بالایی از جرایم برای قاچاق و سؤاستفاده از دارو نیز به وقوع بپیوندد. اما با وجود سیستم بلاک‌چین، امکان ردیابی هر گونه جرم به سادگی وجود دارد و به همین خاطر دلیل دیگری برای استفاده از فناوری‌های تازه برای نظام درمانی شکل می‌گیرد.

بلاک‌چین در نظام پزشکی

آنچه بلاک‌چین را به یک سیستم به شدت کارا برای استفاده در نظام پزشکی بدل می‌کند، امنیت اطلاعات، عدم امکان دستکاری داده‌ها برای انجام جرایمی مانند سؤاستفاده از داروها و خرید و فروش غیرقانونی آنها، وضوح و آشکار بودن داده‌ها است. داده‌ها به مهم‌ترین ابزار برای هر کسب و کاری بدل شده‌اند. با وجود فناوری‌هایی که می‌توانند داده‌ها را در سطحی وسیع مدیریت کنند، هم مراکز بهداشتی و درمانی و هم بیماران و البته نظام ارائه خدمات بیمه با سرعت و به شکلی کارا می‌توانند اهداف پزشکی و درمانی خود را پیش ببرند.(بلاک‌چین در راه دنیای پزشکی)

بلاک‌چین به بهبود سیستم پرداخت هم کمک شایانی خواهد کرد. با وجود پرداخت هزینه خدمات از طریق این شبکه، امکان تقلب و کلاهبرداری به حداقل خواهد رسید و مراکز درمانی نمی‌توانند بدون نظارت‌های رسمی به کسب درآمدهای نامشروع بپردازند.

در فیلم‌های علمی-تخیلی شاهد وجود نظام‌های دقیقی هستیم که آدم‌ها تنها با فشار یک دکمه به سادگی امور مختلف زندگی خود را در محیطی به شدت پیشرفته و الکترونیک مدیریت می‌کنند. به نظر می‌رسد، بلاک‌چین یکی از مصادیق تحقق این رؤیاپردازی‌هاست و می‌تواند به شکل گرفتن آینده‌ای ساده‌تر و راحت‌تر کمک کند. البته راه درازی تا رسیدن به تصویر فیلم‌های مذکور وجود دارد.

منبع : cintjournal 

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی