افزایش فعالیت‌های شرکت جی‌پی مورگان در حوزه بلاک چین

397

شرکت جی‌پی مورگان چیس، یکی از غول‌های عرصه بانکداری، قصد دارد برای رقابت با استارتا‌پ‌هایی مثل TransferWise و Ripple، پروژه بلاک چین خود را گسترش دهد.

شبکه اطلاعات بین‌بانکی (IIN) پروژه‌ای بود که در سال ۲۰۱۷ با همکاری بانک ANZ استرالیا و رویال بانک کانادا شکل گرفت و در حال حاضر به بیش از ۲۲۰ بانک عضو این شبکه اجازه می‌دهد مشکلات مربوط به پرداخت‌هایی که دچار خطا شده‌‍‌اند یا به دلایل قانونی معلق می‌شوند را به سرعت حل کنند. رفع این مشکلات بین‌بانکی در حالت عادی حدود دو هفته زمان می‌برد.

روزنامه نیویورک تایمز از قول جان هانتر، مدیر واحد تسویه شرکت جی‌پی مورگان گزارش کرد که IIN به سرعت در حال توسعه است و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه خواهد شد.

به گفته جان هانتر، قابلیتی در این پلتفرم پیاده‌سازی شده است که امکان تأیید اصالت حساب دریافت‌کننده مبلغ را در لحظه فراهم می‌کند. در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که اگر شماره حساب یا سایر جزئیات دریافت‌کننده ایراد داشته باشد، لغو شدن تراکنش پرداخت چند روز زمان خواهد برد.

طبق ادعای هانتر، اکثر سیستم‌های بانکی موجود در این زمینه از اواسط دهه ۱۹۸۰ به‌روزرسانی نشده‌اند و جی‌پی مورگان در تلاش است که مشکلات ناشی از تراکنش‌های رد شده را رفع کند. این تراکنش‌ها بین ۵ تا ۲۰ درصد کل تراکنش‌های بانکی را تشکیل می‌دهند.

گفته می‌شود که این سیستم در سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ آغاز به کار خواهد کرد و امکان پرداخت داخلی و بین‌المللی دارد.

IIN مبتنی بر تکنولوژی Quorum است که جی‌پی مورگان آن را بر اساس شبکه بلاکچین اتریوم در سال ۲۰۱۶ ایجاد کرد. طبق جزئیاتی که جی‌پی مورگان در فوریه امسال اعلام کرد، این پلتفرم برای JPM Coin نیز کاربرد دارد.  

همچنین، جی‌پی مورگان امکان استفاده محدود از IIN را به استارتاپ‌ها خواهد (احتمالاً در سه ماه سوم امسال) تا در نهایت بتوانند اپلیکیشن‌هایی نوآورانه روی این پلتفرم ایجاد کنند.

منبع : coindesk

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی