مشاهده نسخه اصلی
چهارشنبه,۵ آذر ۱۳۹۹ ۲:۲۸:۴۴

پذیرش استیبل کوین ها در مقایسه با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ، چگونه خواهد بود؟

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در سرتاسر جهان به سرعت به سمت نهادینه سازی شدن حرکت می کنند و بسیاری از نهادهای بزرگ بانکداری برای حفظ مزیت رقابتی خود در بازارهای جهانی، صدور ارز دیجیتال را در دستور کار خود قرار داده اند.

ارزهای دیجیتال کلان و ارزهای دیجیتال خُرد دو دسته متفاوت از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی محسوب می شوند

جوزف لوبین، متخصص صنعت امور مالی غیر متمرکز در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد بیش از ۸۰ درصد از بانک های مرکزی در سرتاسر جهان در حال پژوهش برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. جوزف لوبین در ادامه صحبت های خود گفت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را می توان در دو طیف کاملاً متفاوت طبقه بندی کرد. ارزهای دیجیتال کلان و ارزهای دیجیتال خُرد دو دسته متفاوت از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی محسوب می شوند. ارزهای دیجیتال کلان جایگزین سپرده های ذخیره بانکی خواهند شد و به عبارتی سیستم های سنتی اعتبار و قرضه را به صورت کامل از رده خارج خواهند کرد. از طرف دیگر ارزهای دیجیتال خُرد تنها برای معاملات درون شبکه ای به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند و می توان آنها را هم تراز با پول های دیجیتال در نظر گرفت.

کشور چین، پیشرو و طلایه دار کشورهای جهان در زمینه صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی است

جوزف لوبین در ادامه صحبت های خود گفت با اینکه بسیاری از کشورهای جهان قدم های حائز اهمیتی در راستای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی خود برداشته اند، با این اوصاف به نظر می رسد که چین پیشرو و طلایه دار کشورهای جهان در زمینه صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی باشد. کشور چین مرحله آزمایشی صدور ارز دیجیتال یوان را با موفقیت پشت سر گذاشته است و در حال حاضر بسیاری از شهرهای بزرگ این کشور از درگاه های پرداخت آنلاین به صورت پیش فرض استفاده می کنند.

ارز دیجیتال یوان مستلزماً یک ارز مبتنی بر شبکه های غیر متمرکز بلاک چین نخواهد بود

لوبین اعتقاد دارد ارز دیجیتال بانک مرکزی چین لزوماً یک ارز مبتنی بر شبکه بلاک چین نیست. جوزف لوبین اعتقاد دارد اگرچه ارز دیجیتال یوان با اصول رمزنگاری شده شبکه های بلاک چین طراحی شده است اما به صورت کامل تحت کنترل حزب مرکزی این کشور قرار دارد. می توان نتیجه گیری کرد که درباره صدور ارز دیجیتال یوان، مهم ترین ویژگی شبکه های بلاک چین که قرار گیری آنها خارج از حیطه اثرگذاری مراجع مرکزی است، به صورت کامل نقض شده است.

با این اوصاف دولت مرکزی چین به مردم این کشور اطمینان داده است که از حریم خصوصی ایشان و مالکیت آنها نسبت به دارایی های دیجیتال محافظت خواهد کرد. بنظر می رسد شرایط کنونی اقتصادی جهان باعث شده است صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به یک ضرورت تبدیل شود.

در عصر جدید که تکنولوژی های هوشمند نقش بسزایی در مناسبات مالی ایفا می کنند، ایجاد سازوکارهای نوین پولی اهمیت دوچندانی خواهد داشت

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می توانند مزیت رقابتی نوینی را به نهادهای بانکداری ارائه کنند. در عصر جدید که تکنولوژی های هوشمند نقش بسزایی در مناسبات مالی ایفا می کنند، ایجاد سازوکارهای نوین پولی اهمیت دوچندانی خواهد داشت.

جرمی آلر، متخصص صنعت رمزارزها و بنیانگذار شرکت سیرکل نیز در مصاحبه اخیر خود عنوان کرده است رمزارزهای پایدار (استیبل کوین ها) به نسبت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، مقبولیت و پذیرش گسترده تری خواهند داشت.

جریان سرمایه روزی به صورت همگانی و به دور از تبعیض های ساختاری در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت

جوزف لوبین و جرمی آلر هر دو اعتقاد دارند جهان به سمت پذیرش یک سیستم جامع غیر متمرکز و مبتنی بر اصول دموکراسی و برابری آحاد مردم در حرکت است. آنها اعتقاد دارند جریان سرمایه نیز مانند شبکه های جهانی اینترنت روزی به صورت همگانی و به دور از تبعیض های ساختاری در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

منبع: blockchain.news

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.