قوانین حوزه رمزارزها موضوع اصلی نشست جی‌۲۰

494
قوانین حوزه رمزارزها و نشست جی‌۲۰
قوانین حوزه رمزارزها و نشست جی‌۲۰

در نشست پیش ­روی ماه ژوئن گروه جی‌۲۰ (G20)، ژاپن تجربه خود در تدوین قوانین حوزه رمزارزها را به مدیران بانک­های مرکزی و کشورهای عضو ارائه خواهد کرد. نشست گروه جی‌۲۰  به میزبانی ژاپن در شهر اوزاکا (Osaka) برگزار خواهد شد. کشور میزبان این نشست حق تعیین موضوع بحث نشست­های این گروه را دارد.

ژاپن یکی از پیشرفته‌­ترین کشورها در حوزه رمزارز بوده است و در حال حاضر شرکت­های متعددی در این کشور در حوزه رمزارز فعالیت می­کنند. این کشور در آوریل ۲۰۱۷ پرداخت با استفاده از رمزارز را به صورت قانونی به رسمیت شناخت.

ژاپن توانسته با تدوین قوانین و نظارت­ های مستمر زمینه گسترش صنعت رمزارز و بلاک­چین را فراهم کند. به عقیده کارشناسان تجربیات ژاپن در تدوین قوانین حوزه رمزارز می­تواند در بسیاری از کشورهای گروه جی۲۰ مورد بهره ­برداری قرار بگیرد. ژاپن تجربیات خود را در قالب یک کتاب راهنما برای نشست جی۲۰ تهیه و منتشر خواهد کرد. این کتاب راهنما به موضوعات مهم این حوزه به‌خصوص قوانین مربوط به حفظ دارایی کاربران می ­پردازد.

در سال­های اخیر، حملات سایبری به مراکز تبدیل رمزارز کوین­چک (Coincheck) و زیف (Zaif) نهادهای نظارتی این کشور را در خصوص امنیت صنعت رمزارز هوشیارتر و محتاط ­تر نمود. به­طوری که اف‌اس‌ای گروهی برای تهیه قوانین جهت افزایش امنیت مراکز تبدیل رمزارز فعال در ژاپن راه­ اندازی کرد. اف‌اس‌ای یا آژانس خدمات مالی (Financial Services Agency) نهاد رسمی قانونگذاری دولت ژاپن برای اطمینان از پایداری بازارهای مالی این کشور است. اف‌اس‌ای شرکت­های فعال در این صنعت را به گزارش تراکنش­ های مشکوک ملزم کرده است.

تراکنش­ هایی که با چارچوب­های تعریف شده توسط اف‌اس‌ای همخوانی ندارند باید سریعاً به این نهاد گزارش شوند. همچنین طبق این قوانین کاربران اجازه ساخت چند حساب کاربری را ندارند. ژاپن امیدوار است که این نشست بتواند در پیاده ­سازی پروتکل­ های امنیتی برای تبادلات، سیستمی برای حفاظت از دارایی مشتریان و سازوکاری برای آگاه ­سازی کاربران از رخدادهایی نظیر وقوع حمله سایبری کمک شایانی کند.

طبق خبری که سال گذشته در رسانه­ های ژاپنی منتشر شد، اعضای گروه جی۲۰ توافق کرده ­اند که سیستم مشترکی برای اخذ مالیات خرید و فروش رمزارز تهیه کنند. اخذ مالیات در این حوزه با مشکلاتی همراه بوده که توسط افراد سودجو مورد بهره ­برداری قرار می­گیرد. به عنوان نمونه ژاپن امکان اخذ مالیات از شرکت­ های فعالی که در این کشور دفتری نداشته را ندارد.

به عقیده کارشناسان ورود سرمایه­ جهانی به صنعت رمزارز و بلاک­چین بیش از همه نیازمند تدوین قوانین شفاف در این حوزه است، ولی این موضوع با چالش­های متعددی روبه­رو است. عدم وجود تعاریف واضح، توکن ­سازی دارایی و رقابت بین کشورها از جمله مواردی است که به پیچیدگی قانون ­گذاری در آن کمک می­کند. با این وجود، به دلیل ماهیت بین ­المللی آن این چالش ­ها بدون همکاری بین­ المللی حل نخواهد شد.

منبع : cintjournal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی