لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

679
لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

لایت کوین یکی از رمزارزهای مشهور و به‌نوعی رقیب بیت کوین محسوب می‌شود که درحال حاضر بیشترین ارزش بازار را در میان آلت‌کوین‌های جدا شده از بیت کوین دارد.

لایت‌کوین در بازارهای رمزارزی با عبارت مختصر LTC شناخته می‌شود و یکی از رمزارزهای مشهور جهان است. لایت کوین به‌صورت یک پروژه‌ متن‌باز تحت مجوز MIT/X11 شروع به کار کرد. لایت‌ کوین هم مانند هر رمزارز دیگر رویکردی غیرمتمرکز دارد و هیچ سازمانی تولید و جابه‌جایی سکه‌های آن را مدیریت نمی‌کند. ایده و مفهوم اولیه لایت کوین به مقدار زیادی متأثر از بیت کوین بود و این دو ارز دیجیتال شباهت‌های زیادی دارند. البته لایت‌کوین همیشه به‌عنوان جایگزینی سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین مطرح می‌شود.

()
۰%
$ ۰.۰۰۰۰۰۰
$ ۰.۰۰۰۰۰۰
⇣ ۰.۰۰۰۰۰۰
۳۱ Oct
⇡ ۰.۰۰۰۰۰۰

لایت کوین چگونه ساخته می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد لایت کوین مانند اکثر رمزارزها توسط دولت یا سازمان خاصی تولید و نظارت نمی‌شود. پروسه‌ تولید لایت‌کوین هم مانند بیت کوین با ماینینگ یا استخراج انجام می‌شود. به بیان ساده ماینینگ را می‌توان پردازش تعدادی از تراکنش‌های شبکه لایت‌ کوین (یا هر شبکه بلاک چین ماینینگ دیگر) نامید. توضیحات مفصل درباره روند ماینینگ را می‌توانید در مقاله‌های مرتبط سکه نیوز مطالعه کنید.

لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

شباهت لایت کوین با بیت کوین در محدودیت عرضه هم دیده می‌شود. وایت پیپر لایت‌کوین ، تعداد ۸۴ میلیون سکه را به‌عنوان محدودیت عنوان می‌کند که چهار برابر محدودیت بیت کوین است. شبکه لایت کوین در هر ۲/۵ دقیقه یک بلوک تولید می‌کند که در مقایسه با ۱۰ دقیقه شبکه بیت کوین، باز هم نسبتی مرتبط با عدد چهار دارد.

بلوک‌های شبکه لایت‌کوین با نرم‌افزارهای ماینینگ بررسی می‌شوند و هر ماینر علاقه‌مند، قابلیت مشاهده آنها را خواهد داشت. درنهایت فرایند ماینینگ در لایت کوین شباهت زیادی به بیت کوین پیدا می‌کند.

ماینینگ لایت‌کوین

انگیزه و تمایل ماینرها برای فعالیت در شبکه لایت کوین، با پاداش ماینینگ ایجاد می‌شود. هر ماینری که بتواند یک بلوک را استخراج کند، جایزه ۵۰ لایت‌ کوین دریافت می‌کند. البته تعداد جوایز با گذشت زمان کاهش می‌یابد. به این فرایند یعنی کاهش جایزه استخراج، نصف شدن یا Halving می‌گویند که در روندی مشخص،‌ تا زمان استخراج آخرین لاین کوین ادامه خواهد یافت.

آیا یک ماینر می‌تواند تغییراتی در بلوک‌های لایت کوین ایجاد کند؟ آیا می‌توان تراکنش‌ها را کپی کرده یا سکه‌هایی مشخص را برای چند مقصد ارسال کرد؟ قطعا چنین رویکردی در رمزارز ممکن نخواهد بود و یک ماینر دیگر، متوجه برنامه‌های کلاهبرداری می‌شود. به‌علاوه هویت ماینر دوم یا ناظر نیز برای فرد اول روشن نخواهد بود. تنها راه برای دور زدن سیستم امنیتی، هماهنگی سهم بالایی از ماینرها برای انجام یک تراکنش تقلبی است که آن هم تقریبا غیرممکن به‌نظر می‌رسد.

لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

ماینینگ لایت‌کوین هم مانند بسیاری رمزارزهای دیگر برای سودده بودن به سخت‌افزار کامپیوتری حرفه‌ای نیاز دارد و حتی سخت‌افزارهایی اختصاصی برای آن معرفی شده‌اند. البته ماینینگ اولیه‌ی لایت کوین بر خلاف بیت کوین نیاز به سخت‌افزار ساده‌تر دارد، اما همان‌طور که گفته شد به سودآوری آن‌چنانی نخواهد رسید.

تاریخچه لایت‌کوین

قبلا گفتیم که لایت کوین به‌عنوان جایگزینی برای بیت کوینی معرفی شد که در سال ۲۰۰۸ متولد شده بود. لایت‌کوین در سال ۲۰۱۱ و توسط مهندس سابق گوگل و فارغ‌التحصیل MIT به‌نام چارلی لی به دنیا آمد.

ایده اولیه لایت‌کوین ، شبکه سریع‌تر و پرداخت‌های سریع‌تر به کمک رمزارز بود. چارلی از Scrypt به‌عنوان زیرساخت اثبات کار لایت کوین استفاده کرد و هنوز هم ادعای سریع‌تر بودن سکه‌اش، قابل دفاع است.

لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

لایت‌کوین از زمان عرضه به‌عنوان نقره‌ا‌ی شناخته شد که در کنار طلایی به‌نام بیت کوین قرار می‌گیرد. از همان زمان عرضه، رمزارز جایگزین توجهات زیادی را به خود جلب کرد و به سرعت مشهور شد. به‌هرحال ادعاهای چارلی مبنی بر سریع‌تر بودن لایت‌کوین و رفع کمبودهای بیت کوین، سریعا اثبات شدند و پشتیبانی قابل توجهی هم از فعالان صنعت دریافت کرد.

ارزش لایت کوین

پیش از پرداختن به ارزش هر رمزارز باید بدانید که هر ارز (حتی دلار آمریکا یا طلا)، ارزشی برابر با آن‌ مقداری دارد که جامعه تصور می‌کند. به‌علاوه هرچه عرضه‌ی یک کالا یا ارز بیشتر باشد، ارزش آن در ذهن مردم کاهش می‌یابد. سازنده‌های لایت کوین با تکیه بر همین حقایق، تعداد سکه‌های در گردش را محدود کردند تا کاربران ترسی از ارائه‌ی بیش‌ از اندازه آن و افت قیمتی در پی افزایش ارائه، نداشته باشند.

درباره ارزش لایت‌کوین در میان فعالان بازار رمزارز، می‌توان سرعت انجام تراکنش و کارمزد را به‌عنوان فاکتورایی موثر در نظر گرفت. بلوک لایت کوین با سرعت بیشتری تولید می‌شود و به‌همین‌دلیل سرعت تأیید و انجام تراکنش‌‌ها هم بیشتر است. ازطرفی هر تراکنش لایت‌کوین کارمزد ثابتی برابر با یک‌هزارم لایت کوین دارد که صرف‌نظر از ابعاد تراکنش پرداخت می‌شود. همین کارمزد در مقایسه با سیستم‌‌های دیگر همچون پی‌پال (۳ درصد هر تراکنش) برتری قابل‌توجهی را برای نقره رمزارزها نشان می‌دهد.

لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

تفاوت لایت‌ کوین با بیت کوین

در بخش‌‌های قبلی اشاره‌ای کلی به تفاوت‌های بیت کوین و لایت‌ کوین داشتیم. در جدول زیر می‌توانید تفاوت‌های فنی را در نگاهی کلی مشاهده کنید

 

بیت کوین

لایت کوین

محدودیت سکه۲۱ میلیون۸۴ میلیون
الگوریتمSHA-256Scrypt
زمان میانگین ساخت بلوک۱۰ دقیقه۲/۵ دقیقه
تغییر سطح دشواری۲۰۱۶ بلوک۲۰۱۶ بلوک
جزئیات جایزه بلوکهر ۲۱۰ هزار بلوک نصف می‌شودهر ۸۴۰ هزار بلوک نصف می‌شود
نمونه ابزار رصد بلوکBlockchain.infoBlock-explorer.com
سازندهساتوشی ناکاموتوچارلز لی
زمان عرضهسوم ژانویه ۲۰۰۹هفتم اکتبر ۲۰۱۱
از تفاوت‌های عمده بیت کوین و لایت‌ کوین می‌توان به سرنوشت سازنده‌های آنها اشاره کرد. ساتوشی ناکاموتو فرد یا گروهی بود که بیت کوین را معرفی کرد و هنوز هویت آن ناشناخته است. ازطرفی سازنده لایت کوین مشخص است و اکنون نیز با صرافی مشهور کوین بیس همکاری می‌کند. به‌علاوه او مدیر اجرایی بنیاد لایت‌ کوین نیز هست.

استفاده لایت کوین از Scrypt به‌عنوان الگوریتم اثبات کار، تفاوت‌های عمده‌ای را در ماینینگ ایجاد می‌کند. الگوریتم بیت کوین باعث تولد دستگاه‌هایی موسوم به ASIC شد که منجر به افزایش سریع نرخ سختی رمزارز مادر شدند. پردازش‌های اسکریپت با وجود شباهت زیاد به SHA-256 روند پردازشی موازی را پشتیبانی نمی‌کنند و روندی سریالی دارند. درنهایت مسائل اسکریپت بیشتر به حافظه رم نیاز دارند و به‌همین دلیل Scrypt به‌عنوان استاندارد نیازمند حافظه رم بالا شناخته می‌شود.

لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

استفاده از Scrypt در لایت کوین باعث شد تا رقابتی شبیه به آن چه در بیت کوین و سخت‌افزار ماینینگ می‌بینیم، در این رمزارز دیده نشود. درنتیجه فناوری ASIC در لایت‌ کوین آن‌چنان معنایی ندارد، هرچند شرکت‌هایی با زمینه فعالیت این‌چنینی در اکوسیستم لایت‌کوین هم ظهور کرده‌اند. به همین دلیل هنوز می‌توان با کامپیوترهایی شخصی‌سازی شده و مجهز به چند کارت گرافیک، ماینینگ لایت کوین هم انجام داد. درمقابل برای ماینینگ بیت کوین دیگر نمی‌توان به کامپیوتر متکی بود و سخت‌افزارهای اختصاصی یا همان ASIC، برگ برنده هستند.

لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد

تفاوت تراکنش‌ها

تفاوت اصلی تراکنش‌های بیت کوین و لایت‌ کوین در سرعت تأیید آنها دیده می‌شود. لایت کوین تراکنش‌ها را سریع‌تر تأیید می‌کند. پیامدهای تأیید سریع به‌صورت مفاهیم زیر دیده می‌شوند:

  • لایت کوین به‌خاطر سرعت بیشتر در تولید بلاک، توانایی مدیریت حجم بیشتری از تراکنش‌ها را دارد. اگر بیت کوین بخواهد به چنین قابلیتی دست پیدا کند، باید تغییراتی عظیم در کدهای آن صورت بگیرد.
  • نقطه‌ی ضعف حجم بیشتر بلوک‌ها، افزایش ابعاد بلاک چین لایت‌ کوین است.
  • سرعت بیشتر زمانی بلوک‌های لاین کوین امکان انجام حمله‌هایی به‌صورت تراکنش‌های کپی را کاهش می‌دهد.
  • در نتیجه افزایش سرعت، برای تأیید تراکنش‌ها حداکثر به پنج دقیقه زمان نیاز خواهد بود، درحالی‌که در شبکه بیت کوین حداقل ۱۰ دقیقه زمان انتظار داریم.

 

منابع : investopedia

        coindesk

        forbes

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی