11/ 05/ 2021 | سه‌شنبه

|

|
| 11/ 05/ 2021 | سه‌شنبه

مقیاس پذیری بلاک چین ، موضوع اصلی راهکارهای توسعه‌ای

مقیاس‌پذیری یکی از عبارت‌هایی است که در صنعت بلاک چین کاربرد زیادی دارد ولی تعریف واحدی برای آن ارائه نشده و اکثر مواقع نمی‌دانیم منظور از بلاک چین مقیاس‌پذیر چیست. این مفهوم چه اهمیتی برای صنعت بلاک چین و آینده آن دارد؟

«مقیاس‌پذیری» در صنعت بلاک چین می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. در بحثی ممکن است منظور از مقیاس‌پذیری توانایی افزایش اندازه بلاک چین در طول زمان، توانایی اضافه کردن مشارکت‌کننده جدید به شبکه با هزینه کم و توانایی فناوری برای بقا با گذشت زمان باشد. در بحث دیگری ممکن است بلاک چین با فناوری‌های قدیمی‌تر مثل پردازنده‌های پرداخت مرسوم و حجم تراکنش آن‌ها در برخی روزهای تعطیل مقایسه شود و آن‌ها به‌عنوان تعریف مناسب یک فناوری مقیاس‌پذیر معرفی شوند.

کلیک کنید و جدیدترین اخبار بلاک چین را بخوانید

در گفت‌وگوی دیگری ممکن است به شنونده القا شود که از دیدگاه بنیادین فقط یکی از دو قابلیت مقیاس‌پذیری یا غیرمتمرکزسازی امکان‌پذیر هستند و یکی از این دو ویژگی اساسی بلاک چین است.

درواقع هیچ اتفاق نظری وجود ندارد که بلاک چین مقیاس‌پذیر چیست یا چه باید باشد. با این حال، مشخص است که هنوز از بلاک چین برای کاربردهای انبوه استفاده نمی‌شود اما وقتی آن روز برسد، برای تمام مسائلی که بلاک چین برطرف می‌کند، نیازمند راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر هستیم.

برای تاکید بر این نکته که مقیاس‌پذیری عاملی کلیدی برای کاربرد انبوه بلاک چین است، تعریفی ساده و کلی از مقیاس‌پذیری ارائه می‌کنم: «مقیاس‌پذیری یعنی توانایی یک بلاک چین در فراهم کردن تجربه‌ای غنی برای کاربران بدون وابستگی به تعداد کاربرانی که این تجربه را دارند.» فرقی نمی‌کند کاربر می‌خواهد به یک شبکه بلاک چین ملحق شود، با اپلیکیشنی غیرمتمرکز تعامل کند یا از پلتفرم بسته متمرکزی خارج شود، برای دستیابی به کاربرد انبوه، تجربه کاربر باید عالی باشد. بنابراین اگر فناوری به‌دنبال کاربرد در جریان اصلی باشد، مقیاس‌پذیری عاملی کلیدی است اما آیا کاربرد انبوه واقعا مهم است؟

آیا کاربرد انبوه واقعا مهم است؟

فکر می‌کنم مهم است. اجازه بدهید با استفاده از مثالی روزمره توضیح بدهم. به تجربه شرکت در رویداد ورزشی مهمی مثل جام جهانی در مقایسه با مسابقه‌های معمولی لیگ فکر کنید. ابعاد زمین، قوانین بازی، بازیکنان و غیره، همه یکسان هستند.

درست است، برای تیم‌ها و درنتیجه هواداران اهمیت بیشتری دارد اما به تنهایی، این مسئله اثر محدودی دارد. این رویدادها زمانی برای هواداران و بازیکنان پرحرارت و جذاب می‌شوند که تعداد افراد حاضر در ورزشگاه به مقداری حیاتی می‌رسد و تماشاگران شروع به جنب‌وجوش، تشویق، فریاد، گریه و جشن گرفتن در کنار هم می‌کنند. هرچه افراد بیشتری به این رویدادها جذب شوند، ارزش تجربی آن‌ها به‌شکل تصاعدی افزایش می‌یابد. این نوع تجربه‌های کاربری تنها با مقداری حیاتی از کاربران دست‌یافتنی هستند و استدلال می‌کنم که این مسئله ارزش واقعی کاربرد انبوه است. تجربه کاربری دست‌یافتنی دروازه (یا سقفی) دارد که برای برداشتن آن باید به مقدار حیاتی کاربران رسید.

البته مقیاس‌پذیری تنها یک دروازه نیست که ارزش آن با عبور از مرزی خیالی برای رسیدن به مقدار حیاتی به‌شدت کاهش یابد بلکه ابزاری برای رسیدن به تجربه‌های منصفانه‌تر و باز است. وقتی یک فناوری بتواند مقیاسش را فراتر از نیاز اولیه‌اش برای مقدار حیاتی افزایش دهد، اداره آن ارزان‌تر می‌شود. درنتیجه موانع مشارکت کاربران کاهش می‌یابد. اگر تجربه‌ای مقیاس‌پذیر نباشد اما به مقدار حیاتی برسد، به تجربه‌ای انحصاری تبدیل شده است. فناوری ممکن است همواره شرکت‌کننده‌های «کم‌اهمیت‌تر» را به نفع افرادی کنار بگذارد که به‌نظر می‌رسد ارزش بیشتری دارند.

تاکنون از بحث‌های جمعیت‌شناختی مربوط به بلاک چین طفره رفته‌ایم اما موقعیت فعلی به‌وضوح برعکس آن چیزی است که بسیاری از ما از بلاک چین توقع داریم. پس نتیجه می‌گیریم نبود دسترسی باز را می‌توان تهدیدی وجودی برای فناوری بلاک چین دانست. درنتیجه مقیاس‌پذیری فناوری بلاک چین تنها هدفی والا نیست بلکه برای آینده این فناوری ضروری است.

مقیاس پذیری بلاک چین با همکاری تیمی

دستیابی به تجربه‌ها و اهداف صنعت بلاک چین بدون مقیاس‌پذیری امکان‌پذیر نیست. یکی از دست‌یافتنی‌ترین روش‌ها برای بهبود مقیاس‌پذیری در صنعت بلاک چین این است که اپلیکیشنی غیرمتمرکز را نه به‌عنوان یکی از حاضران در یک نوع فناوری بلاک چین بلکه به‌عنوان تجربه‌ای محسوب کنیم که با هماهنگی و همکاری چندین پلتفرم و پروتکل مستقل فراهم شده است. به این فکر کنید که اینترنت چگونه به بخشی اساسی از زندگی روزمره ما تبدیل شد: «استانداردهای مشارکتی، ارائه‌دهندگان فناوری که در محیطی رقابتی در کنار هم تلاش کردند، تمرکز روی کاربر نهایی و پیشرفتی که به نفع همه است»، همه در این اتفاق دخیل بودند. حرف آخر اینکه معتقدم اگر درک کنیم حل مسئله مقیاس پذیری بلاک چین ورزشی تیمی و کاری گروهی است، به سود صنعت بلاک چین خواهد بود.

منبع : cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

هاردفورک چیست؟

هاردفورک چیست؟

0
یکی از اصطلاحاتی که در دنیای ارزهای دیجیتال زیاد به کار می رود، اصطلاح فورک (Fork) است. فورک در لغت به معنی چنگال یا...

برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

0
برنامه غیر متمرکز (DApp) با تلفظ صحیح دی اَپ، یک نرم افزار منبع باز و غیر متمرکز است که از فناوری بلاکچین استفاده می...

12 بازیگر بزرگ بلاک چین در 2020

0
بلاک چین سازمانی در سال 2017 میلادی اوج گرفت. و از آن زمان تاکنون این ابزار به طورکلی به عنوان شبکه های خصوصی بلاک...

ضرر ۵۳ هزار دلاری در نتیجه اشتباه کاربر Chainlink

0
یکی از کاربران گیت هاب ادعا می کند به دلیل اشتباه ۴۰۰۵ Chainlink(چینلینک) معادل ۵۳ هزار دلار را به قرارداد هوشمندی ارسال کرده که...

پای بلاک‌چین به اندازه‌گیری انتشار کربن معادن باز شد

0
مجمع جهانی اقتصاد (WEF)، مسئول پروژه های مختلفی شده که هدف آن ها افزایش همکاری های شرکت های خصوصی و دولتی است.به گزارش سکه...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

پربازدیدترین اخبار

آشنایی با ارزدیجیتال چین لینک (LINK)

چین لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل(Oracle) است که داده‌های دنیای واقعی را برای قرارداد‌های هوشمند در بلاک چین آماده می‌کند.این شبکه با هدف ایجاد...

شادمانی هواداران XRP با دستور جدید قاضی

در یک تحول تازه در دادخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) علیه ریپل، قاضی آمریکایی سارا نتبورن به هر دو طرف دستور داده...

انتقال انبوه توکن های XRP از طریق صرافی ها

تقریباً 209.2 میلیون XRP توسط بایننس و دیگر صرافی های رمزارز معتبر منتقل شده است، از جمله آنهایی که XRP را در ژانویه از...

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش براساس کد اصلی بیت کوین ایجاد شده است، چندین تغییر فنی در شبکه بیت کوین کش به منظور رفع مشکلات موجود...