جمعه 7 مهر 1402

مالیات محیط زیستی ایالات متحده

با توجه به تنوع گسترده­ی موجود در فناوریهای جدید که تقریبا همه نوع افراد صرف نظر از سن و مقطع تحصیلیشان آن را بکار می­ برند، این حجم وسیع بکارگیری فناوری مستلزم مصرف انرژی الکتریکی زیادی است که منبع اصلی آن سوخت­های فسیلی است که آسیبهای آن از کسی پوشیده نیست. تغییر منابع انرژی به انرژی سبز می­ تواند سیاستی موثر باشد؛ گرچه تابحال هیچ گونه تدارک مالی، مالیاتی ، قانونگذاری و فناورانه در این زمینه وجود نداشته است.

یکی از پیشگامان در بکارگیری بلاک­ چین و و هوش مصنوعی ایالات متحده است و گزارشها حاکی از آن است که دولت از سال 2017 مخارج روبه افزایش و چشمگیری در بلاک­ چین داشته­ است و سرمایه ­گذاران در این کشور نیز بودجه بیشتری به داراییهای دیجیتال اختصاص داده­ اند. به نظر می­ رسد که هدف نهایی آنها بازگرداندن رمزارز به دوران سود ده آن است.

تغییر در ساختار بلاک ­چین

آنچه ایالات متحده را برانگیخت تا ساختار بلاک ­چین را متحول کند آغاز بکار رمزارز جدید فیسبوک بود تا در حکم رقیبی برای سیستم پرداخت چین عمل کند که براساس بلاک­ چین کار می ­کرد. نتیجه، ارائه سکه رمزارز با خدمات سودمند تسویه­ ای (USC) به نام سکه JPM بود که BNY Mellon، Nasdaq و State Street از آن حمایت می­ کنند.

حوزه ­های گوناگون کاربرد بلاک ­چین

شما می ­توانید رد پای فناوری بلاک­ چین را در حوزه ­های گوناگون ببینید؛ مثلا TradeLens یک بلاک ­چین متمرکز در کشتیرانی است که در پیگیری بکارگیری پایدار آبهای زیرزمینی بکار می ­رود. دیگری مراقبت سلامتی است، شرکت Pfizer یکی از شرکتهایی است که از فناوری بلاک ­چین در این زمینه استفاده کرده ­اند. این فناوری در صنعت هوا فضا نیز کاربردی است، سوابق پرواز و امنیت سایبری برخی حوزه­ ها هستند که از بلاک­ چین در آنها استفاده می­ شود. با توجه به همه این پیشرفتها، اگر راه­ حلهای نوآورانه پیشنهاد نشوند برآوردهای دانشگاه فنی مونیخ و موسسه فناوری ماساچوست مبنی بر ادامه انتشار حجم وسیعی از دی­ اکسید کربن به حقیقت خواهد پیوست. البته دانشگاه LUT فنلاند و گروه کنترل انرژی پیش­ بینی کرده ­اند که در صورت استفاده از نیروی خورشیدی در سطح جهان انتشار گاز می­ تواند به صفر برسد.

مالیات ­بندی می­ تواند به مشکلات محیط زیستی کمک کند

مالیات محیط زیستی ابزاری برای واداشتن کشورها به کاهش میزان آلاینده­ هایی است که منتشر می­ کنند. این کار در ایالات متحده آغاز شد و نقش مشوق را در فعالیتهای پایدار بوم­ شناسانه ایفا می ­کند. یکی از این سیاستهای اعمالی طرح مالیات بر کربن است که قیمتی را برای انتشار هر تن گاز تعیین می­ کند. به نظر می­ رسد مقصد چنین تلاشهایی واداشتن شرکتها و صنایع برای یافتن روشهایی جدید برای کاهش این انتشار گاز و پایین آوردن هزینه­ های اضافی آنها به تبع آن باشد. از سوی دیگر، دولتها با در نظر گرفتن برخی مشوق های کسب و کار مثل اعتبارهای مالیاتی به آنها کمک می­ کند به نوآوری های برای استفاده بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر بپردازند.

SPS و کاهش انتشار دی ­اکسیدکربن

همانطور که قبلا اشاره شد، تقریبا تمامی فناوریهای مبتنی بر رمزارز باعث افزایش میزان دی­ اکسید کربن می­شوند. خوشبختانه SPS یا همان ماهواره ­های نیروی خورشیدی را پیشنهاد داده ­اند تا استخراج آنها را الکتریکی کند.

منبع : Cintjournal

بیشتر بخوانید

ضرورت توجه بزرگان دیتا به فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی در حال پیشبرد چندین اکوسیستم با سرعت بالایی هستند و اکنون زمان حضور در بازار های دیتا است. به...

چین و اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین برای نظارت

در یکی ازایالت های چین قانونگذاران بازار با استفاده از بلاک چین اپلیکیشن موبایلی ابداع کرده اند تا بر فروش آنلان کالا و سرویس از...

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب مرتبط

تسلط بر هنر جذب سرمایه برای پروژه های استارت‌آپ

"تسلط بر هنر جذب سرمایه برای پروژه های استارت‌آپ" راهنمای جامعی است که توصیه های ارزشمندی را به کارآفرینانی که به دنبال سرمایه گذاری...

مطالب داغ هفته