01/ 02/ 1400 | چهارشنبه

|

|
| 01/ 02/ 1400 | چهارشنبه

ارز مجازی(Virtual Currency)چیست؟

ارز مجازی نوعی ارز دیجیتال رگولاتوری نشده است که فقط به صورت الکترونیکی در دسترس قرار می گیرد. این ارز فقط از طریق نرم افزارهای مشخص، برنامه های موبایل یا رایانه یا کیف پول های دیجیتال اختصاصی ذخیره و معامله می شود. معاملات از طریق اینترنت و شبکه های اختصاصی امن انجام می شود. ارز مجازی زیرمجموعه ای از گروه ارزهای دیجیتال محسوب می شود. این مجموعه همچنین شامل رمزارزهایی است که در شبکه بلاکچین اجرا می شوند.

ارزمجازی را می توان به عنوان نمایش الکترونیکی یک پول واقعی تعریف کرد که ممکن است توسط شرکت های خصوصی، توسعه دهندگان یا موسسات، صادر، مدیریت و کنترل شود. این گونه ارزهای مجازی غالباً به شکل توکن ارایه می شوند و ممکن است بدون طی مراحل قانونی و بدون نظارت باقی بمانند.

برخلاف پول عادی، ارزهای مجازی متکی به اعتماد بین طرفین است و توسط بانک مرکزی یا سایر مراجع نظارتی بانکی کنترل و صادر نمی شوند. آنها ارزش خود را بر اساس ساز و کاری مانند استخراج (در مورد رمزارزها) یا با پشتوانه دارایی اساسی بدست می آورند.

تاریخچه ارز مجازی

این اصطلاح در حدود سال 2012 به وجود آمد، زمانی که بانک مرکزی اروپا (ECB) ارز مجازی را در طبقه بندی انواع پول دیجیتال نام برد.

همراه با استفاده برای عموم مردم ، یک ارز مجازی می تواند محدودیت استفاده داشته باشد و ممکن است فقط در بین اعضای یک انجمن خاص یا یک گروه مجازی از کاربران که به صورت آنلاین در شبکه های اختصاصی معاملات انجام می دهند ، در گردش باشد. ارزهای مجازی بیشتر برای پرداخت های همتا به همتا مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع ارز مجازی

به طور کلی، دو نوع عمده ارز مجازی وجود دارد: متمرکز و غیر متمرکز.

1. متمرکز
یک ارز مجازی متمرکز دارای یک مدیر یا سرور مرکزی است. مدیریت مرکزی یک ارز مجازی به طور معمول صادر کننده آن ارز است. نقش واحد مرکزی مشابه یک بانک مرکزی در یک سیستم ارزی است. XRP ریپل نمونه ای از ارز مجازی متمرکز است.

 

متمرکز

2. غیرمتمرکز
برعکس ارز مجازی متمرکز، یک ارز مجازی غیرمتمرکز مدیر مرکزی یا سرور ندارد اما معاملات ارز مجازی غیر متمرکز در یک سیستم توزیع شده، تأیید می شوند.

بسیاری از ارزهای غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه های بلاک چین هستند. از جمله این ارزها، بیت کوین، لایت کوین، اتریوم هستند.

در مقایسه با سیستم ارز مجازی متمرکز، شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر از مدیریت مرکزی جلوگیری می کند و بنابراین از مشکلات امنیتی در سیستم های متمرکز نیز جلوگیری می کند. همچنین، به دلیل عدم وجود واسطه ها و عدم تمرکز، امکان شفافیت بیشتر بین طرفین و کاهش هزینه های معامله فراهم می شود.

مزایای ارزهای مجازی

در این قسمت به بررسی مزایای ارزهای مجازی می پردازیم:

1. راحتی
مهمترین مزیت ارزهای مجازی راحتی آنها است. پرداخت با ارزهای مجازی به دلیل ماهیت شبکه محور آن سریع و آسان است. استفاده از ارزهای مجازی به ویژه در معاملات بین المللی بسیار راحت است.

2. غیرمتمرکز بودن
تمرکز زدایی از ورود واسطه ها جلوگیری می کند. هزینه تراکنش را کاهش می دهد و از مشکلات امنیتی مدیریت مرکزی جلوگیری می کند.

غیر متمرکز

هر یک از گره ها در شبکه یک نسخه کامل از کل شبکه را در اختیار دارند و به همین دلیل امکان تقلب در شبکه نزدیک به صفر می شود.

معایب ارزهای مجازی

با وجود مزایایی که برای ارزهای مجازی ذکر کردیم، این نوع ارزها دارای معایبی نیز می باشند که در این قسمت به آن ها می پردازیم.

1. فاقد قوانین جامع
مقررات مربوط به ارزهای مجازی به اندازه کافی جامع و منظم نیستند و مانع از پذیرش جهانی آنها می شود. ارزهای مجازی غیرمتمرکز فاقد نظارت از سوی یک مدیر مرکزی ، فرصت هایی را برای معاملات غیرقانونی و پولشویی فراهم می کنند.

2. نوسانات قیمت
ارزش یک ارز مجازی بسیار بی ثبات است. بنابراین، به سختی برای مبادله و پول روزمره استفاده می شوند. به عنوان مثال ، بیت کوین در پایان سال 2017 با قیمتی نزدیک به 20 هزار دلار در هر واحد به اوج خود رسید. بعداً طی یک سال به حدود 3000 دلار در هر واحد کاهش یافت.

3. مسائل امنیتی
ارزهای مجازی نگرانی های امنیتی نیز ایجاد می کنند. علی رغم بهبود تکنیک های رمزگذاری، از بین رفتن یا نشت اطلاعات احراز هویت هنوز امکان پذیر است و می تواند ضرر زیادی به صاحبان ارز مجازی وارد کند.

ارز دیجیتال، ارز مجازی و ارز رمزنگاری شده

ارز دیجیتال یک مفهوم گسترده است و به تمام دارایی های پولی که به شکل دیجیتال هستند اشاره دارد. ارز مجازی زیر مجموعه ارز دیجیتال است و ارز رنگاری شده نیز یک زیرمجموعه ارز مجازی است.

ارز دیجیتال می تواند رگولاتوری شده یا نشده باشند. یک ارز دیجیتال رگولاتوری شده توسط بانک مرکزی یک کشور صادر می شود و می تواند به یک ارز اصلی تبدیل شود. نوع رگولاتوری ارز دیجیتال تابع سیاست های پولی یک کشور است.

ارز مجازی نوعی ارز دیجیتال رگولاتوری نشده است. به جای بانک مرکزی توسط یک ناظر خصوصی صادر و کنترل می شود. بنابراین، مشمول هیچ سیاست پولی نیست. یک ارز مجازی می تواند متمرکز یا غیرمتمرکز باشد. برخی از ارزهای مجازی دارای رمزنگاری هستند و برخی دیگر چنین نیست.

رمزارز به نوعی ارز مجازی گفته می شود که فناوری رمزنگاری را برای ایمن سازی و تأیید اعتبار معاملات ارزی پیاده سازی می کند. ارزهای رمزنگاری شده یا رمزارزها به شبکه های بلاکچین بستگی دارند. از این رو، ارزهای رمزنگاری شده ارزهای مجازی غیرمتمرکز هستند.

کد خبر: 1400010103TSMMMF

مطالب مرتبط:

پاداش به رانندگان حامی محیط زیست با رمزارز

ممنوعیت ارزهای دیجیتال چه آسیبی در پی دارد؟

بقای بانک‌ها به کار با ارز دیجیتال مربوط است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

تفاوت کوین و توکن

تفاوت کوین و توکن چیست؟

0
تفاوت کوین Coin و توکن Token مسئله ای است که اغلب افرادی که تازه وارد دنیای رمزارز می شوند، سردرگم می کند؛ سکه (کوین) و...
گوگل فاینانس چیست؟

گوگل فاینانس چیست؟

0
گوگل فاینانس (Google Finance) یکی از سرویس های غول فناوری اطلاعات گوگل است که امکاناتی را برای انجام تحقیقات لازم درباره سهام بورس و...
کونوس U چیست؟

کونوس U چیست؟

0
توانایی پرداخت با استفاده از یک ارز و در عین حال دریافت سود برای آن مسئله ای است که هرگز تا کنون واقعیت نداشته...
آشنایی با ارز دیجیتال دکرید (DCR)

آشنایی با ارز دیجیتال دکرید (DCR)

0
دکرید (DCR) یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که در فوریه 2016 راه اندازی شد. توکن و پروتکل دکرید برای تسهیل حاکمیت...
آشنایی با ارز دیجیتال الراند (EGLD)

آشنایی با ارز دیجیتال الراند (EGLD)

0
 الراند EGLD یک پروتکل بلاک چین است که به دنبال ارائه تراکنش های بسیار سریع با استفاده از راهکار شاردینگ (شکستن یک پایگاه داده...

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

بیت کوین چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

بیت کوین یک ارز رمزپایه است و اولین و بزرگترین نمونه از آن محسوب می شود. در اصل، این پدیده نوظهور شکل جدیدی از...

دیفای و امور مالی سنتی چگونه قابل ادغام هستند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مؤسسات مالی تحت نظارت نهاد های تنظیم مقررات می توانند از طریق بازار های دارایی دیجیتال با امور...

آشنایی با ارز دیجیتال کونوس ایکس (CCXX)

آخرین دستاورد کونوس دنیا را زیر و رو کرده است. اگرچه سکه های زیادی وجود دارند که تراکنش های سریع و ارزان را قادر می سازند، اما به دلیل نوسانات قیمت نمی توان آنها را به عنوان راه حل ایده آل برای پرداخت ها و نقل و انتقالات مالی در نظر گرفت.

کیف پول موبایل کونوس

نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس منتشر شد. نسخه جدید کیف پول الکترونیک کونوس 1.9.2 همراه با رفع برخی باگ ها و همچنین یک تغییر هیجان انگیز در مقایسه با نسخه های قبلی خواهد بود

پربازدیدترین اخبار

ماینر (ASIC) چیست؟

ASIC مخفف «Application Specific Integrated Circuit» است. گرچه این جمله طولانی و سخت به نظر می رسد اما به طور ساده دستگاه ماینر به...

آموزش رمزارز در دبیرستان های یک ایالت آمریکایی

دانش آموزان دبیرستان در جورجیا پس از تصویب برنامه جدید سواد مالی توسط مجلس نمایندگان جورجیا، در مورد رمزارز آموزش داده می شوند.به گزارش...

پامپ و دامپ بلای جان بازار رمزارزها

پس از سلسله اتفاقات وال استریت بتز (Wallstreetbets)، بسیاری از آلت کوین ها گرفتار طرح های پامپ و دامپ شدند که منجر به سود...

NFT نقاشی سوزانده شده «بنکسی» 400 هزار دلار به فروش رسید

نسخه توکنایز شده نقاشی سوزانده شده «بنکس»ی (نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است) در بازار NFT اپن...

کونوس مجوز صرافی دریافت کرد

پلتفرم کونوس (Counos Platform) موفق به دریافت مجوز تاسیس صرافی آنلاین متمرکز و غیرمتمرکز رمزارز شده است. به زودی، کونوس از خدمات خود در این زمینه رونمایی خواهد کرد و افراد قادر خواهند بود تا رمزارزهای خود را، از جمله انواع رمزارزهای کونوس، به پول سنتی (فیات) و بالعکس تبدیل کنند. قرار است این صرافی رمزارز در شهر تالین، پایتخت و مرکز فرهنگی کشور استونی واقع شود. پلتفرم کونوس همچنین مجوز رسمی بهره برداری از کیف پول دیجیتال خود را نیز دریافت کرده است.