۰۸/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | جمعه

|

|
| ۰۸/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | جمعه

ماهواره های کریپتو، آماده تسخیر فضا

طرح ارسال شبکه‌ای از ماهواره‌های کریپتو (رمزنگاری) به فضا اگرچه در ابتدا بیشتر ایده‌ای تجملی به نظر می‌رسید، اما با مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های فضایی و به ‌صرفه شدن این پروژه‌ها، به نظر می‌رسد گام‌هایی تازه برای عملیاتی کردن این ایده در راه است.

به گزارش سکه‌نیوز به نقل از مجله کوین‌تلگراف، ایده ارسال ماهواره‌های کریپتو (CryptoSat) به فضا برای هرچه بیشتر غیرمتمرکز کردن این فناوری ابتدا در سال ۲۰۱۷ در طرحی نه چندان دقیق برای عرضه اولیه سکه مطرح شد.

در این طرح اساس کار اینگونه بود که نانوماهواره‌هایی به اندازه یک لیوان چای به مدار زمین پرتاب شود تا در انزوا و امنیت کامل به عنون ماژول‌های رمزنگاری عمل کنند.

اگر امکان این طرح به اثبات برسد، می‌توان زمانی در آینده – چه بسا یک سال دیگر – انبوهی از ماهواره‌های کریپتو را به فضا فرستاد تا زیرساخت بلاک‌چین را برای استفاده در هر زمینه‌ای از استخراج (mining) گرفته تا ایجاد اسناد برچسب زمان (timestamping) آماده کند.

اگرچه این اولین پروژه نیست که پیوندی میان بلاک‌چین و فضا ایجاد می‌کند، چرا که پروژه‌های Blockstream و Spacechain پیشتر این کار را کرده‌اند، اما طرح ماهواره کریپتو ویژگی‌هایی دارد که آن را از دیگر پروژه‌ها متمایز می‌کند.

مسئله هزینه

با رشد برنامه‌های فضایی بخش خصوص، ساخت تاسواره‌ها (ماهواره کوچک مکعبی) با استفاده از قطعات آماده و قرار دادن آن در مدار با استفاده از پروژه‌های پرتاب ماهواره‌های دیگر، بسیار مقرون به صرفه شده است؛ به طوری که در حال حاضر بیش از یکهزار نانوماهواره در مدار زمین مشغول گردش است.

با توجه به امکان نزدیک شدن فیزیکی افراد سودجو به سخت‌افزارها و سرقت کلیدها با استفاده از ابزار خاص ویا رصد سیگنال‌های صوتی و الکترومغناطیسی، برخی افراد برای حفاظت از کلیدها، تراکنش‌ها و مجوزهایشان از ماژول‌های امنیت سخت‌افزاری بسیار گران‌قیمت ده‌ها هزار دلاری استفاده می‌کنند.

این در حالی است که می‌توان با چیزی حدود همین مبلغ، همه این سخت‌افزار حاوی داده‌ها و محاسبات را به فضا ارسال کرد تا همچون بلوک اول رمزارزی مانند بیت‌کوین تقریبا به صورت کامل از گزند فیزیکی در امان بماند.

احتمال حمله به ماهواره

درست است که امکان از بین بردن فیزیکی یک ماهواره وجود دارد، اما با وجود نظارت بر ارتباطات ماهواره با زمین، بلافاصله پس از آسیب به ماهواره از آن آگاه می شویم.

همچنین، رصد هر شیئی در آسمان و فضا توسط سازمان‌هایی مثل «فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی» (NORAD) که این داده‌ها را به صورت رایگان منتشر می‌کنند، این امکان را می‌دهد که از نزدیک شدن هر چیزی به ماهواره‌مان خبر داشته باشیم.

کاربردهای ماهواره کریپتو

از این ماهواره‌ها می‌توان به عنوان یک طرف قابل اعتماد در بسیاری از برنامه‌ها مثل رای‌گیری که نیازمند شمارش دقیق و قابل اعتماد آرا بدون امکان تقلب و فساد است، استفاده کرد.

کاربرد دیگر این ماهواره‌ها می‌تواند در استخراج کریپتو در یک محیط اطمینان‌بخش و اسناد برچسب زمان برای مالکیت معنوی باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند در تعامل با دیگر بلاک‌چین‌ها برای تایید اعتبار آن‌ها به کار روند؛ مثل برخی چین‌های خصوصی که بلوک‌های اتفاقی را با چین‌های عمومی مثل اتریوم همگام‌سازی می‌کند تا اعتبار آن را تقویت کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

افت قیمت بیت‌کوین و ارز های بازاری در مقابل ثبات رمزارز های کارآمد

قیمت بیت کوین امروز به همراه سایر ارز های دیجیتال با کاهشی جدی همراه شد و شاهد آن هستیم که سود هایی که بیت...

خطرات زندگی غیرمتمرکز وب در جهان متمرکز

وب غیرمتمرکز خواه ناخواه نسبت به مشکلات رو به وخامت اینترنت آسیب پذیر است؛ اما خوشبختانه رفع آن از طریق بلاک چین ساده است. به...

رفع شکاف بین اپلیکیشن های غیرمتمرکز و مشاغل با فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین انقلابی در نحوه تعامل، معامله و اشتراک اطلاعات ما ایجاد می کند، و بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که...

تحلیل بازار طلا؛ آیا فروش طلا در هفته آینده تسریع می شود؟

این هفته طلا با اخبار منفی زیادی روبه‌رو شد و روند ناامیدکننده قیمت نشان دهنده این بود که این فلز گران بها نسبت به...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

پربازدیدترین اخبار

صرافی ارز دیجیتال آمریکایی معاملات XRP را متوقف می کند

در حالی که پیگیری های SEC بر روی ریپل ادامه دارد، صرافی دیگری اقدام به تعلیق معاملات XRP کرده است. به گزارش سکه نیوز به...

SEC: مدیران ریپل بازار XRP را دستکاری می‌کنند

نسخه اصلاح شده دادخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) علیه ریپل انگشت خود را مستقیم به سمت مدیران اصلی نشانه رفته...

آیا دادگاه شکایت SEC علیه ریپل با هیأت منصفه برگزار می شود؟

یک حقوقدان که موضوع شکایت کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC) علیه ریپل را دنبال می کند، گفت که دادگاه این پرونده بدون تشریفات و...

رئیس پیشین SEC شکایت از ریپل را اشتباه دانست

رئیس پیشین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شکایت این نهاد از شرکت ریپل را «به شدت اشتباه» دانست و از همکاران خود...

دلیل رشد قیمت بایننس کوین (BNB) چیست؟

بایننس کوین، رمزارز بومی «بایننس اسمارت چین» طی روز های گذشته وارد یک افزایش قیمت رام نشدنی شده است. افزایش ۱۲۷ درصدی قیمت در...